bugün

çeşitli şekillerde oldurularak aslında çoğunluğu bildiğin* köylerde yapılmayandır.

ama işte kişiye daha bir 'doğal' gelmektedir . * * *
her şey doğaldır. ekmek köy ekmeği, peynir köy peyniri, zeytin köy zeytini, reçel köy reçeli, yumurta köy yumurtası, tereyağ köy tereyağı, sucuk köy sucuğu, salça köy salçası. mutlaka yer sofrasında yapılır. kocaman sofra kurulur, kuzine sofranın hemen yanındadır ve üstünde demlenen çay, ısıtılan köy ekmeği vardır. güzeldir köy kahvaltısı.
anneannelerimizin/babaannelerimizin,
çocukluğumuzda tanıdığımız hemen hemen tüm büyüklerin
hazırladığı kahvaltının modern hayatta astronomik rakamlara kakalanan hali.

el yapımı reçel, taze sütten tereyağı, kümesten yeni alınmış yumurta şaşılacak şeyler değildir aslında.
insanlar nasıl bu kadar kolay değişiyor, buna şaşılmalı esasında.
kadim köy kahvaltısında yalnızca tarhana vardır efendim. köy ekmeğiyle yerseniz. Yemezseniz de sktirin gidin.*
dalından koparılan gerçek! domatesleri doğra, yanına biber ve salatalık... bir tabağa koy. sonra halis tereyağını tavada erit. üstüne az önce yumurtlayan tavuğun götünden çıkan taze ve üstünde leke olan 2 tane yumurta kır. geçen gün yapılmış kaymağı da sofraya koydun mu al sana köy kahvaltısı.

ah be özledim!
el yapımı tereyağ, süt, bahçeden toplanmış domates, salatalık ve pınardan getirilmiş mis gibi su ile kurulan kahvaltıdır.temziz hava ve bol yeşillik ile birleşince paha biçilemez bir mutluluk getirir hoş sohbetleriyle.
köydeki buz dolapları boştur genelde. yumurtayı kümesten, domatesi salatalığı bahçeden, tereyağını yayıktan, balı peteğinden, ekmeği tandırdan alırsın eve gelir kahvaltını hazırlarsın. avluya yakılan semaver de eve alınır. işte ortaya köy kahvaltısı çıkar.
abidik kubidik mekanlarda pahalıya satılan kahvaltı, ben köyde çok daha ucuza yiyorum.
mekanların iki zeytin peynir domates salatalık bir de cücük kadar bal reçel koyarak dünya paraya millete itelediği konsept.
son yıllarda orta ve üst gelir tabakanın hafta sonu eğlencesidir.

5-10 seni önce hatta belki daha önce
-köy mü ! ıyy ,
kokar orası ıyyy,
şalvarlı köylü kadınlar ıyyy ,
pistir orası ıyyyy
diyen kesimin son yıllarda moda diye her hafta sonu tercih ettikleri mekanlardır.

neymiş doğal peynir , doğal ekmek. yeni mi anladın ?
süt ve süt ürünlerinin bolca olduğu kahvaltılardır. inekler hep köylü için çalışıyor.
mis gibi olan kahvaltılardır. taze yumurta, tereyağı, peyniri ve ekmeği ile bir başkadır. bahçe domatesi, salatalığı saymıyorum bile. yiyen adamın yüzüne kan gelir. bir hafta yaşarsan yanakların al al olur. köy kahvaltısını özledim be sözlük. bıktım mısır gevreği, protein tozu olan kahvaltılardan...
bir gözleme modasıdır ki almış başını gidiyor .
sanki yeni icat oldu. bildiğin , içine çökelek peyniri konulan saçta yapılan yufka.
20 sene önce sosyetenin önüne koysan ıyyyy bu ne? köylü işi derdi .
şimdi gözlemeleri kapış kapış götürüyor sosyete .

ey "moda" sen nelere kadirsin .
görsel en güzel kahvaltıdır, memleketim benim.
Şehirde köy deyince güzel olan bi o kaldı. Diğer herşey geri zihniyet, yobaz, cahil oldu.
elit görünmek için köyden şehre göçtüren ve yine elit görünmek için şehirde 50 tl'ye köy kahvaltisı yaptıran güce modern kapitalizm denir.
Son zamanlarda izmir - Bornova arasında yeni bir yer var. Altuğ Köy kahvaltısı gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam... (Yanlış da olabilir) Ancak güzel bir Horoz logosu var. Gayet temiz ve çok çeşidi ile insanı tatmin ediyor... Yeni bir yer keşfetmenin tadına varmak ayrı bir şey tabii..
önce köyden şehre göç edersin.
sonra köy kahvaltısına 70tl bayılırsın.
sanırım kapitalizm bu.
kapitalizm altındaki marjinal olmak isteyen insanların dünya para bayıp tatmin oldukları yer. gidin anadolunun güzel insanlarının köyüne sizi bedavaya doyurmak için sıraya girer.
Az önce yaptığım kahvaltı çeşididir efendim, herkesin denemesi gerektiğini düşünürüm.
herşey bir yana tandır ekmeğinin tadını hissettiğiniz kahvaltıdır.
köyden peynir, yumurta, tereyağı, zeytin, salça, ekmek vb getirebiliyorsanız evinizde yapacağınız kahvaltıdır.

onun dışında "köy kahvaltısı" adı altında kahvaltı hazırlayan mekanlar, köy özlemi çekip her gördüğü kucağa oturmaya meyilli enayileri yolmak için açılmış yerlerdir. keskinoğlu yumurtayı, sütaş sütü, merdivenaltı yerlerde üretilip içine sarı boya katılan tereyağımsıyı 30 tl'ye yiyip mal gibi kalkar gidersin.
her şeyin doğal olduğu saf olduğu bir kahvaltıdır. iştah açıcıdır.
bütün doğal gıdaların köy gibi oksijeni bol bir yerde yenilmesiyle ekstra mükemmelleşen kahvaltı çeşitidir. hele bir de güneş hafif sırtını yakıyorsa, kuş sesleriyle birlikte yerde karıncalar dolaşıyorsa tadından yenmez o huzur.
van' da yaşıyorsanız, köy kahvaltısı basit gelir.