bugün

Eğitim bilimlerini normal bir insan evladının hazırlamadığı sorulardan oluşan sınavdı. Ölçme özellikle çok zordu. Tarih'te sanki soru yokmuş gidip Hülagu Han'ın kurduğu devleti sormuşlar. Genel kültürüm tavanlara fırladı bu soruyla şahsen. Türkçe, tarih, coğrafya aşırı zor değildi, anayasa ise bu derse çalışmış insanlara hakaret edercesine ayırt ediciliği sıfır olan sorulardan oluşuyordu. Gerçi TBMM'de kaç vekil olduğunu bilmeyen bir hatun lavaboda "o neydi ya" diye sorunca varmış demek bir bildikleri bu soruyu sormakla deyip ayrıldım.

Edit: T Puanını bile bulamadım yahu.
matematik testindeki x.|x-2|=1 sorusunda sınava girenlerin büyük kısmının cevabı 1 olarak işaretlediğini düşündüğüm fekat sorunun doğru cevabının 2+kök2 olduğunu sizlerle paylaşmak isterim.
eğitim bilimlerinin standart sapması dağ, bayır olacak sınavdır. coğrafya'yı kastırmışlar,gerisi tırttı.
eğitim bilimlerinin bizleri skib attığı sınav.
sabahki sınavın ayırt ediciliği düşüktü. şahsen çalışmadığım için pişman olmadım. ama eğitim bilimleri şıkların birbirine yakınlığı ve çeldiricileriyle yine adayları ve de beni yerle bir edeceği kesin. ilginç olan bu sene abidik gubidik bir isim veya terim yoktu.en azından geçen sözcükler geçen seneki eğitim bilimleri sınavında da vardı. herkes için hayırlısı olsun. hmm kpss 2012 başlığı nerdeydi hacı ya? *
Sınav var dediler girdim ben de. genel kültür yetenek harbi zor değildi. birazcık çalışılsa yapılacak bir sınavdı. ayrıca tarihte cevabı kurgan olan soru, hatırlanalabilecek bir soruydu. fatihin akıl hocasını akşemseddin yaptım ama bir tek o ismi bildiğimden yani, onu bildiğimden değil.

türkçeye gelirsek, branşım türkçe olduğundan çok kasmadı beni ama iki soruda falan baya uğraştım. bir de bildiğin dilbilgisi sormuş adamlar, ters köşe yapmışlar. sayılsalcılara üzüldüm açıkçası.

matematik, bence gayet kolaydı. ben matematik özürlüsü 15 tane yaptım vakit olaydı 20nin üstüne çıkabilirdim diye düşünüyorum.

eğitim bilimleri hakkında yorum yapmak istemiyorum, zira soruları anlayamadım. gereksiz bir anlamsızlık vardı. soruları tane tane 3 kez falan okudum. çalışmadığım için üzerimde aşırı bir rahatlık vardı tabii o ayrı.

yalnız şunu anladım, gerçekten bir sene adam gibi çalışılınca yapılmayacak bir sınav değilmiş. artık önümüzdeki maçlara bakalım. herkese geçmiş olsun!
aylar sonra entry girmeme sebep olan sınavdır! öncelıkle o silgiler nedir? silgi demeye bin şahit lazım.

türkçe fena değildi.en azından uzun uzun paragraflar pek yoktu.zaman kaybetmedım.matematık çözülebilir düzeydeydi.tarihin ilk sayfasında kurgan harıç pek emin olarak birşeyler işaretlemedım.diğerleri bilgiydi.sadece 1 yada 1-2 yada 1-2-3 tarzında şıkları olan sorular da azınlıktaydı.kendıme en güvendiğim çoğrafya sıkıntılı geçtı.vatandaşlıkta basitti. güncel sorular tam günceldi.yapmadım.hayırlısı bakalım.yarın ne halt yicez!
(bkz: #12377481)
genel yetenek genel kültürü tarih haricinde çok fazla zor değildi; lakin eğitim bilimleri kısmı açısından gelmiş geçmiş en zor sınavdı.
bugün itibariyle ilk oturumu gerçekleşmiş olan sınavdır.
insanı mayıştıran bir etki yaratan sınavdır. böyle gülsen mi ağlasan mı, saçmalamış olmasına mı yansan, tutarsızlığına mı üzülsen bilemediğin egzantirik bir oluşum işte.

Neyse, sınav var dediler girdik:
- Türkçedeki dilbilgisi soruları sürprizlerle karşıladı bizleri.
- Matematik şöyle bir yüzümüze güldü, ardından analitiğini sapladı bağrımıza.
- Sonra fütursuzca aktık, tarihin kıyıda köşede kalmış ezberlerinde; genel kültürümüz tavan yaptı. Sörf yaptık coğrafyanın tereddütlü sorularında, rüzgarlara kapıldık. Aylarca vatandaşlık çalışan arkadaşlarımıza küfür niteliğinde bir "imece" sorusu karşıladı bizi ilerleyen sayfalarda...
- Derken bizi öyle bir ölçtüler ve değerlendirdiler ki; optik okuyucunun üzerine yumuşak uçlu kalemle yapılmış işaretlemeyi bile silemeyen dandik silgi, tabii ki de silemedi öfkemizi... Abbasileri yıkan o "dünyaca meşhur" Hülagü Han bile yıkamadı nefretimizi... Nitekim potansiyel "kopya malzemesi" olarak görülen tel tokalarla oymak istedik o kör gözlerinizi, sevgili ne yaptığını bilmez saçmalama uzmanları!

Ayrıca da cep telefonunun işletme sistemi değil, işletim sistemi vardır ey ööööseyeeeme!
bozuk paralari osym' ye kaptirmamak icin cope attiran, sinav sonunda yolda kalinmasina sebebiyet veren sinavdir.akabinde copleri karistirma dusuncesi de bir yandan kafayi kurcalamaktadir.
bugünkü alan bilgisi sınavı ile bu senenin de sonuna gelmiş olan sınav maratonu.

alan sınavına gelince, herhalde kpss tarihinin en kazık muhasebe testi bu sınavdaydı. ben bir de kendimi muhasebeci bilirim, 15 soru zor yapabildim. kur miktarı 1. 93 ve 1. 98 olunca hesaplar da karıştı tabi.

iktisat ve maliye de karmaşıktı. kursa gitmiş biri olmama rağmen zorlanmadım değil hani, uç sorular vardı hep.

hukuk ise, en rahat yaptığım testti. ancak 2010 anayasa değişikliklerini boşa yutmuşuz, zira hiç soru gelmedi.

sonradan edit: 2. oturuma da girmiş biri olarak, 155 dakika dışarı çıkamama kuralını kim icat ettiyse onun aklını seveyim. sınıfça uyuduk en güzel sahne buydu bence.
ÖSYM yine şaşırtmadan şaşırttı.
nasaya astronot seçme sınavı kıvamındaki soruları hiç acımadan dayadı biz garibanlara. iddia ediyorum o muhasebe soruları çok enteresandı.
Ben yaptım ama ben muhasebe konusunda uzman yardımcısı sayılırım lan. Neredeyse 60 dakkamı harcadım. Zaman servetimin önemli bi kısmıydı bu. Maliye zordu. Hukuk bende yok bilemicem. iktisat idare ederdi. iyide neden bu kadar kasmışlardı bunun altında da bi boklar olmasındı.
Günün gelişi dünden belliydi. O Türkçe soruları neysi öle onları da yaptım lan ama ben bu konuda da uzman yardımcısı sayılırım.
Velhasıl kelam boktan bi sınavdı. Çoğu kişinin içinde patladı.
ösym daral getirttin artık.günün özetini aktarayım.deneme sınavlarında hep muhasebeden başlardım yapmaya.açtım muhasebeyi hepsi uğraştırıcı sorular.kaç tanedir saymadım ama dolar euro hesaplaması gereken sorular fazlaydı.faiz, vergi vs hesapla dur.maliye mezunu birisi olarak malıyeyı yaptım ama basıt değildi.bu sene hukuk olsun vatandaşlık olsun rahattı.ısrarla cumhurbaşkanını halkın seçtığını sormuşlar.ulan kaç tane değişiklik yaptınız hep aynı terane!
(bkz: ilk 155 ve son 15 dakika arası)
(#12387155)
soruları ve yanıtları açıklanmış olan sınavdır.

http://osym.gov.tr/belge/...u-kitapciklari-ve-y-.html
"soracağınız soruları ...." (bir sürü ikilemde bırakan ve saçma olan sorular) dedirten bol bol okumakla ya da zeka kullanarak çözülemeyecek soruların da sorulduğu, içeriye girişte sokulması yasak olan eşyaların türleriyle (su şişesinin üzerindeki plastik vs.) ayrı yardığı, sınav ve iş sistemine nalet okutan sınav.
artık sonuçları açıklansında herkes bi huzura ersin denilen sınav.**
Sonuçları açıklanmıştır.

Sonuçlar için:

http://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=1138

KPSS10: 80.121 geldi sözlük. *
o kadar nete bu kadar az puan nasıl oluyor anlamış değilim.
bu sefer tekrar edilmemesini umduğum sınav.
geçen sene yaşananları sadece geçen sene sınava girenler bilir.
gerçi hala karanlık.
sahi bir soruşturma vardı noldu.
eğitim bilimlerinden full çeken hiç kimsenin olmaması şaşırtmıştır(!) bırakınız 120'yi 105 üzeri alan sadece 1 kişi çıkmıştır.
eğitimi 120 yapamayan kişilerin olduğu sınavdır. buna rağmen enteresan bir şekilde standart sapması 13. küsürdür. şaşırdım sözlük.