bugün

yüzyılın icadı..değişik ipliklerden üretilen sert fakat bir o kadar rahat kumaş pantolon..dünyada hergün 2 milyar kişinin giydiği rivayet edilen giysi..
(bkz: levis)
(bkz: mavi jeans)
(bkz: dockers)
ilk zamanlar ekin islerinde calısan köylü kesimin dikenin,otun batmasını engellemek için giydikleri arac gereclerden biriydi. simdi ise modaya uymak için giyilir.

(bkz: kumas pantolon)
(bkz: kot)
(bkz: ürünle özdeşleşmiş markalar)
ilk türk blue jean markası.
giyen bayanın tecavüze uğrayamayacağı iddia edilen giysi.

merak edene:

http://www.milliyet.com.t...ar/990221/haber/hab1.html
spor giyimin en başında gelen pantolon cinsi.
yazın en sıcak, kışın en soğuk tutan kumaş olduğu iddia edilen rahatlığın ifadesi olmuş giysi.
bir nevi yaşam tarzıdır. ama eminönü'nde satılan 5 ytl lik kotlardan bahsetmiyorum. mavi, tommy hilfiger falan filan.
özellikle öğrenci kişisinin vazgeçilmezi olan, her türlü sosyal sınıf tarafından kabul görmüş pantalon türüdür. her ortama uyması tercih edilmesinde büyük etkendir.
güzel, yerine uyan bir giysidir. hele birde ayakkabı olarak converse all star giyilmişse, giyen insanı mutlu ve mesut eder.
(bkz: diesel)
(bkz: converse)
özellikle televizyonlarda ünlüler tarafından "ciin" diye tabir edilen pantolondur.

+günlük hayatımda tabiki böyle şaşalı giyinmiyorum. herkes gibi bir tişört altıma da rahat bir ciin.
dar ve koyu mavisi tadından yenmez.

(bkz: ne dedim ben), (bkz: tatından yenmez mi)*
Sınıf farkını ortadan kaldıran, dünyanın en güzel ve harika pantalonu.
sınıf farkını ortadan kaldırıp kilo farkını gözler önüne seren pantolon.
harikadır, mükemmeldir, kurtarıcıdır, vazgeçilmezdir... benim için dünyanın en güzel nesnesidir.
özellikle gençlerin sevgilisi haline gelmiş pantolon cinsi. oldukça hatta gereğinden fazla yaygındır bu pantolonlar. ancak bazı kullanım şekilleri ilginçtir:
-kimi kalın kumaşlı ve daracık olanlar, insanı "oklava yutmuş" görünümüne sokabiliyor,
-iskarpin ayakkabı ile kombin edildiğinde kro bir görünüm veriyor,
-sağında solunda potluk varsa emanet gibi duruyor,
-yazın kıça yapışıyor, terden dolayı giymesi çıkarması zulüm oluyor,
-biraz fazla kilonuz varsa, kotun bel kısmı kalın ve sıkı olduğundan, bunları hemen pörtletip insanların gözüne sokabiliyor,
-tam bedeninize göre aldığınız kot, iki giymeden sonra kendini saldığından kıçınızdan düşüyor.
bu nedenle kot alırken azami dikkat gösterilmeli yoksa mazallah rezil olursunuz. bunların yanında fazlaca artı özellikleri var:
-kullanım süresi haddinden fazla uzundur.
ergenlikte veya çocuklukta alınan kot, daha eskimeden kişinin boyu uzayacağından, kesilerek kapri halinde giyilebilir. dizleri yer yaptığında ise yine kesilerek şort haline getirilebilir. bunun için terzilik bilmeye gerek yoktur, uçları salkım saçak kotlar oldukça revaçtadır.
kotların dizi yer yaptığında ise bir makas atılır, zamanla o kısmın iplikleri çıkar ve serseri bir görünüm elde edilir.
-çabuk kirlenmez
öğrenciler için ideal. bir ay yıkama bir şeycik olmaz.
-ütülenme derdi yok
yıka, kurut, giy, çık.
gerçek adı denim pantolon olan, fakat kendisine ilk üreten firmanın adı olan "kot" diye hitap edilen, satıcılarının ve alıcılarının genelde bu durumdan haberdar olmadığı pantolon çeşididir.
(bkz: kot panteloon)
her türlü kombine açık, her durumda spor, her zaman moda ve hep çok rahat.
alternatifi olmayan giysi.
okulda giydiğimde olay olup eve gönderildiğim alt giysisidir.
bir de; kıl döker derler. ama bu tamamen bir palavradır.
(bkz: ağda)
Muhteşem Kot adındaki bir girişimcinin, kendi soyadını vediği mamüllerden birini de, Yıkandığında renk atan denim ipliklerle beyaz ipliklerin dokunmasıyla ortaya çıkan denim kumaşından yapmasıyla Türkiyede tanınmış giysi çeşididir.
Pantolondur efendim.
ilk kez üretilmeye başlandığında, kumaşı anadolu'dan gönderilmiştir.
(bkz: Türkiye siz dünya olamaz)
Ütüsüzde giyebilen tek pantolon sanırım.Eskidiğinde paçalarını kestirip şort gibide kullanabilirsin.
--spoiler--
Kot ismi bu tip pantolonları Türkiye'de ilk üreten kişi olan Muhteşem Kot'tan geliyor. Muhteşem Kot Fransa'da blue jean pantolonu görüyor. Pantolonu oldukça beğenen Muhteşem Kot, kendi ülkesinde de bunlardan üretmeyi kafasına koyuyor. Süreci Muhteşem Kot'un oğlu Aytaç Kot şu şekilde anlatıyor:

"Babam 1940'ların sonunda Fransa'ya gittiğinde eline bir Levi's blucin geçiyor. Taş gibi sağlam bir pantolon, olağanüstü dikişleri var. Öğreniyor ki, bunları Amerika'da kovboylar, işçiler giyiyor. Babam aynısını Türkiye'de iş pantolonu olarak yapmaya karar veriyor."

Blue Jean pantolon Türkiye'de kısa sürede tutuluyor. Muhteşem Kot'un ürettiği pantolonlar önce Kot'un pantolonu, sonrasında da kot pantolon olarak anılmaya başlanıyor. Yıllar içerisinde kot'un aslında bir soyisim olduğu unutuluyor. Aytaç Kot kimseyi kot pantolon demekten alıkoyamayınca çözümü "Kot" markasını tescil ettirmekte buluyor:

"Babam 1958'de vefat edince annem ve dayımla birlikte işin başına geçtim, 1960'ta 'Kot' markasını tescil ettirdik. Mallarımızın gerçekten çok sağlam olması, 3 dikişli makinelerle dikilmesi, temizlenmesinin kolaylığı, ütü istememesi nedeniyle özellikle köylü ve işçilerin ısrarla aradığı pantolon haline geldi. Kot markası dolayısı ile de 'kot pantolon' denildi, hala da öyle gidiyor."

Uzun yıllar Türkiye'deki blue jean pazarını elinde tutan firma, özellikle 80'li yıllarda Levi's gibi dünya devlerinin ülkeye girmesi ve büyük pazar payı elde etmesi yüzünden üretimine son veriyor.
--spoiler--

görsel