bugün

türkiyede sayısının arttırılması gereken insandır..*
Tam kitap okuduğu sırada nüfus kütüğünü Mut ilçesine aldıran kişidir.

(bkz: iğrenç espriler)

Edit: (sorular üzerine) içel'in ilçesidir.
kitabı okudukça zevk alan ve mutlu olan insandır. benimdir lan o
kendi hayatından sıkılıp başka hayatlara girmenin mutluluğunu yaşayan insandır.
kitabın dünyasını kafasında canlandırıp, kendi siktiriboktan hayatından daha güzel bir yer yaratan ve orada zaman geçirmeyi seven insandır. düşünmeyi, öğrenmeyi, hayal etmeyi, hikaye dinlemeyi sever. ona göre belki bu dünya da bir başka dünyanın cehennemidir, ve her zaman daha güzeli olabilir. yaşanacak daha çok şey, görülecek daha güzel çok şey vardır onun için. başka bir yerde, başka birileriyle hayat muhtemelen daha güzeldir. o yüzden kitabıyla başka yerlere gider, başka insanları tanır, başka insanları sever ve daha güzel yaşamak için başka birisi olur.

güzel insandır. sever yaşamayı.
yeni aldığı kitaba başlamanın heycanının mutluluğa dönüştüğünü hisseden insandır.
Senin kültürünü de genişleten, sohbet etmesi baldan tatlı insandır.
mutlu olunmuyorsa o kitap okumak olmaz ki.
Evet azizim, kitap okumayan adama gönül vermeyecegim.
Alkol yoksa kitaplar vardır.
Bir aralar ben..

Artık neden bilmiyorum odaklanma, dikkat sorunu yaşamaktan ve bu durumun beni daha çok mutsuz etmesinden okuyamıyorum. Okuyorum fakat günlerce sürüyor kitabı bitirebilmem.

Bu yüzden gıpta ediyorum kitap okurken mutlu olabilenlere.
gözleri henüz bozulmamış insan.
kitap okurken içi huzur dolup taşan insandır. severim okurum okuturum. her insan okumalı. isteyen olursa kitap bilene yollarım.
önlerden bir yerden bana da yer ayırtın zira o insanlardan biri de benim. hele de tadından yenmeyecek bir yazar ise, yüzümde saçma bir gülümseme ile bile okumuşluğum vardır. yaşanan en güzel hazlardan biridir, okuyun okutun.
Kendini mutlu olmaya şartlamış insandır şartlanmış bir psikoloji o yöne yönelmekten başka bir çare bulamaz kendine. Eline geçen her şeyi okumak mantıklı değildir halbuki, insanların şişme egosuna köle olmuştur şu zamanda okumak.
Kitap okumak muazzam bir kutuphaneye sahip olmak hele icinde adam fever varsa paha bicilemez da tugce kazaz kitap yazmamaydi iyiydi..
Benimde içinde bulunduğum en sevdiğim insan tipi. Ama kitabın son sayfasını da çevirdikten sonraki hüzün ah be...
Güzel insanlardır bunlar. Ben de bunlardan biriyim. Genelde yüzde hafif bir tebessüm oluşur gözler satırlar arasında gezerken. Hele güzel bir romanın sonunu okuyorlarsa yüz ifadeleri daha da izlenilesidir. Yüzdeki tebessümle son cümle de okunur ve kitap kapağı yavaşça kapatılır. Sonra yüzdeki mutlu tebessüm hüzünlü bir tebessüme bırakır yerini, gözler bir yere dalar ve kitap hakkında düşünülür.
Ciddi sıkıntıları olan insandır.
Kitap okurken niye gülüyorsunuz lan.
sevdiği heyecanlandığı kapıldığı o dünyada gerçekten mutludur. öyle ki bazen karakterleri gerçek dünya ile karıştırırdım.
*
“Hikmet, değerli bilgiler müminin yitik malıdır, onu nerede bulursa almaya daha hak sahibidir.” (Tirmizi, ilim 19; ibn Mâce, Zühd 17)
Tam aksine, beni gerilime sürüklediği, bir gerçektir. Oley kitap okuyacagim derken ya da kitap mutlu sonla bitiyorsa mutlu olabilirim belki. Gene de en keyiflisinde bile bir gerilim vardır. insan yüzünü gün içinde sürekli incelemek gibidir.
Cemil meriç gibi "kitaptaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim" diyebilen insandır.

belki de okuduğumuz kitaplardaki insanları gerçek hayatta bulamadığımız için çok sevdik okumayı.

belki de kitaplardaki hayatların, hayal gücüyle katman katman kurgulanarak gerçek hayattan daha gerçekçi olmasını sevdik. gerçek hayat hep bir yavan geldi bize, hep bir anlamsız, hep bir sahte.
O karakterleri daha samimi daha bi kendi gibi gören insandır. Çoğu zaman farkında olmadan konuşmalara kahkaha attiginda, aile bireylerinin garip bakışlarıyla kendine gelir. Bir anne atasözü ile veda etmek istiyorum. Anne içeri girer ve size garip garip bakarak "neye gülüyon sen öyle kedinin fareye güldüğü gibi" perde ve kapanış
Gerçek dünyadan sıkılmış olan farklı dünyalar keşfetmeyi seven hayal etmenin sihrine bürünebilmiş insandır.