bugün

Çok şey kaybeden insandır.
iki cümleyi bir araya getiremeyen insandır.
sürükleyici kitaplara denk gelmemiş insan.
Kendini hakkıyla ifade edemeyecek olan insandır. Kelime hazinesi dardır.
ülkenin büyük bir bölümünü oluşturan topluluktur.

Şimdi kitap okumayan insanın fikirleri değişmez dünyaya tabiri caizse at gözlüğünden bakar. Oysa ki fikir herşeydir.

Ancak kitap okumayan bir insana da önyargıyla yaklaşıp kafanızda cahil damgası vurmayın. çünkü hayat dışarıda da zordur ve bu zorluklara göğüs germiş bazı insanlardan iletişim kurduğunuz zaman çok şey öğrenebilirsiniz. Nadir bulunanlardan şeylerden. Hayat bilgisi denilen türden.

Ve bazı insanlar aile kültürü gereği bu alışkanlığı küçük yaşta kazanamaz. Kaldı ki günümüzde televizyon internet ve
hergeçen gün gelişen değişen oyun dünyası varken bu iş haliyle zorlaşıyor.
Kitap okuyorum, kitap okumayan insan vs de demek istemiyorum ancak gelinen noktada kitap okumayan insanların baskın çıkması, her söylediklerinin doğru olduğunu iddia etmelerini, bunları yüksek sesle ifade etmelerini gördükçe de üzülmeden edemiyorum. Ve gittikçe uzaklaşıyorum bu insanların yanından.
Ey insanoğlu : Sen kendini geliştir de kitap okumasan da olur. Öğren, araştır, ruhunu bir şeylerle doyur, düşün, eleştir. Bunları yapan boş insan olamaz. Susma, konuş.
belgesel izleyerek kendini geliştiriyor olabilir. herkesin öğrenme ve anlama şekli farklıdır. bazı insanlar yeni bilgiye çok açıktır ve öğrenmeye açtır ama okumak onu sıkıyordur. olabilir böyle şeyler. bence yapılan en büyük hata insanları tek bir şekle sokmaya çalışmak.
efendim cahil demek istemiyorum ama bilmedikleri konularda cahil cesaretiyle savunmaya geçmeleri ortak özellikleridir.
bomboş insandır, kitap okumayan kitap sevmeyen insan internete ve televizyona sıkışmış, kapana kısılmış fare gibidir.
Kitap okumaya ayıracak vakitleri yoktur.
Ama yinede kitap okunmalı.
Feyyaz yiğit aptal kitabından başlamalıdır. Ki daha çok okuma isteği gelsin.
okumak da bir kıstas ama tek başına insanı insan yapmıyor hatta eşek yaptığı dahi vardır.
zavallı insandır. kendini geliştirme ve ilerleme gibi bir derdi olmayan insandır aynı zamanda. kitap okumanın dünyanın en güzel şeylerinden biri olduğundan da bihaberdir tabi.
görsel
Eksikliğini hissetmiyorum diyenler haklı, o eksikliği hissetmek için farkındalık gerekiyor.
"Beni oku!
içimdeki gölgeler aydınlansın
Beni oku!
Ben okundukça kitap,
Sen okudukça insansın."
-Bir kitap
Kitap okumak çok faydalı ve zihni ufku açan bir araçtır. Gençlik yıllarında neredeyse iki günde bir kitap bitiriyordum. Ama şimdi vakit bulamıyorum. Kendime bile zaman ayırmaya. Okuyun, okutun.
Kuyucaklı yusuf'u, raskolnikov'u selim işık'ı, ruhi mücerret'i, c'yi,Albay Aureliano Buendia'yı, küçük prens'i, kara'yı ve daha binlercesini tanımayan insandır.
sığırdır. türk erkeğidir yani.
Yakınlarımda var böyle bir tip. Kitap okumayı sevmiyorum sıkılıyorum hemen, hiç kitap bitiremedim diyor. Budala, kendine katacağı onca şeyden mahrum kalmış hala zevzeklik ediyor.
görsel
aptaldır. 1 kitap yılların birikimiyle yazılıyor. sen bir adamın hayatı boyu deneyimlediklerini alıp 1 haftada okuyup öğrenebiliyorsun. böyle muazzam bir şeyden uzak kalıyorsan sana diyecek pek bir şey yok.
Mutlu insandır.
(bkz: aklı yok fikri var)
bana göre, topluma karışmaması gerek. hiç yoktansa gidip sahilde tek başına çay içebilir, kültürsüzlüğünü ise kendisine borçludur.
kültür mü?
bence hayır, bir insan bir kitap.
kitapların içinde ne hazineler var? - anlayana...

severiz (bkz: ahmet ümit) 'i, (bkz: john katzenbach) (bkz: kevser yeşiltaş)' ı (bkz: elif şafak) 'ı ve çocukluğumuzun en üzüntülü kitap yazarı olan (bkz: emile zola) 'yı