bugün

nasıl yaşıyor? diye merak ettiğim insan. muhtemel kendisinde bir gram genel kültürde yoktur. kitap okumak hayattır, insanların aynası kitaptır. okuyun ve okutun.
Aşağılık bir piçtir.
(bkz: ehli gam)
(bkz: cahil)
ben bu mesele üzerine çok düşündüm...

büyük ihtimal duygu ve düşünce fakiri bir insandır.

diyebilirsiniz ki, 'yahu kardeşim her şey kitap okumak mı?'
her şey kitap okumak evet...
aksi taktirde dar dünyanızda yitip gidersiniz...

ben okumanın anlam ve öneminin idrakindeyim, fakat yine de çok az okuyorum/okuyabiliyorum...
zaman olsa bile şu gürültülü şehirde bir şeylere odaklanabilmek güç...
apartmanda yaşıyorsanız altlı üstlü çocuk sesleri sizi daha da fazla strese sokuyor.

gece uykunuzdan fedakarlık edip bir iki saat bir şey okuyabilirseniz ne ala..

peki okumakla elde edeceğimiz faydanın değeri ne?

değeri şu, üretebilecekseniz veya aktarabileceksiniz çok değerli...
öğrendikleriniz sizinle beraber gömülecekse çok acı...

düşünsenize beste yapma yeteneğiniz var fakat ilhamını sizin duygu ve anlam dünyanızdan alan hiçbir şarkıyı kaydetmiyorsunuz, notaya dökmüyorsunuz...
sizde doğup sizde ölüyorlar. ne kadar acı ve ne kadar büyük bir kayıp öyle değil mi?

okuyup kendine saklamakta da buna benzer taraflar vardır...
paylaşmalı, mutlaka paylaşmalı. anlatmalı, öğretmeli insan.
yoksa okumuşsun okumamışsın çok da fark etmez.
Bir eksikliğini görmedim.
Kendisi eksikliğini pek hissetmez de toplum üzerinde etkisi baya yıkıcı oluyor.
benimdir. belki 3 senede anca bir defa okurum, belki okumam. okuyana da saygım vardır.

kitap okumak yerine bilgisayar oyunu gibi aktiviteleri tercih ederim...

(bkz: kişiden kişiye değişir) aksini iddia eden ...
Dünya kadar kitap okuyacağına fındık kadar kaliforniumun olsa yeter.
Kitap okumak benim için yatıştırıcı görevi görüyor beni her seferinde düşündürmeye kafamı boşaltmaya ve yormayı başarıyor adeta başka diyarlara sürüklüyor.
Van gölünün altındaki petrollerim 2023 de çıkarılacağına inanan insandır.
(bkz: aklı yok fikri var)
bana göre, topluma karışmaması gerek. hiç yoktansa gidip sahilde tek başına çay içebilir, kültürsüzlüğünü ise kendisine borçludur.
kültür mü?
bence hayır, bir insan bir kitap.
kitapların içinde ne hazineler var? - anlayana...

severiz (bkz: ahmet ümit) 'i, (bkz: john katzenbach) (bkz: kevser yeşiltaş)' ı (bkz: elif şafak) 'ı ve çocukluğumuzun en üzüntülü kitap yazarı olan (bkz: emile zola) 'yı
Mutlu insandır.
aptaldır. 1 kitap yılların birikimiyle yazılıyor. sen bir adamın hayatı boyu deneyimlediklerini alıp 1 haftada okuyup öğrenebiliyorsun. böyle muazzam bir şeyden uzak kalıyorsan sana diyecek pek bir şey yok.
görsel
Yakınlarımda var böyle bir tip. Kitap okumayı sevmiyorum sıkılıyorum hemen, hiç kitap bitiremedim diyor. Budala, kendine katacağı onca şeyden mahrum kalmış hala zevzeklik ediyor.
sığırdır. türk erkeğidir yani.
Kuyucaklı yusuf'u, raskolnikov'u selim işık'ı, ruhi mücerret'i, c'yi,Albay Aureliano Buendia'yı, küçük prens'i, kara'yı ve daha binlercesini tanımayan insandır.
Kitap okumak çok faydalı ve zihni ufku açan bir araçtır. Gençlik yıllarında neredeyse iki günde bir kitap bitiriyordum. Ama şimdi vakit bulamıyorum. Kendime bile zaman ayırmaya. Okuyun, okutun.
"Beni oku!
içimdeki gölgeler aydınlansın
Beni oku!
Ben okundukça kitap,
Sen okudukça insansın."
-Bir kitap
Eksikliğini hissetmiyorum diyenler haklı, o eksikliği hissetmek için farkındalık gerekiyor.
görsel
zavallı insandır. kendini geliştirme ve ilerleme gibi bir derdi olmayan insandır aynı zamanda. kitap okumanın dünyanın en güzel şeylerinden biri olduğundan da bihaberdir tabi.
okumak da bir kıstas ama tek başına insanı insan yapmıyor hatta eşek yaptığı dahi vardır.
Feyyaz yiğit aptal kitabından başlamalıdır. Ki daha çok okuma isteği gelsin.