bugün

http://galeri.uludagsozlu...BCzel-olmas%C4%B1-853992/

bu kapak sana yeter.
Hayatında camiye girmemiş yazar beyanıdır.
kapkaranlık afedersiniz gtumdeki kıllardan daha karanlık br havası olan kiliseye gideceğime .

cami gibi süper br ortamı olan bembeyaz en güzel en süper en en iyi enen enenenen güzel hali desenli mahalleun camisine giderim

dedirtir efenim .
"Minareler, çoğalacak. Camiler süslenip ziynetlenecek (kiliseler ve havralar gibi) ve içlerinden yüksek sesler gelecek".
- kıyamet alametleri (hadis).

tanım; islamı gösteriş dini sanan yazar beyanatı.
ibadethanelerin güzelleşmesi o dine inananların bozulmasından kaynaklanır. ne kadar güzel ibadethane o kadar çok hurafe ve uydurma demektir.
Arkadaşlar önyargı ve şartlanmış bakış açısı, gerçekliği görmenizi engeller ve elma ile armudu kıyaslarsınız. (#29705750) nolu entry ile aynı mantık ile şöyle bir entry de mümkün:

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Mimari açıdan iki farklı akımın etkisinde kalan kutsal mekanların karşılaştırılması.

inançsızım ama hiçbir kilise bir caminin içine girip kubbesine baktığımdaki hislerimin yanından bile geçemez.
(bkz: cevab veremedi)
Açıkçası bir Müslüman olarak benim de doğru bulduğum tespit. Ancak bu tespite yüzde yüz katılmıyorum. Eski camilere asla lafım yok. Ancak yeni yapılan camilerin camiye benzer hiç bir yanı yok. (dur Müslüman kardeşim. Hemen eksiye abanma.)

Kiliselerin içinde inkar edemeyeceğimiz bir ruhani hava var. Şahsen benim hoşuma gidiyor bu. Bu havayı sultan ahmet camii, yeni camii gibi tarihi camiilerde de alıyorum ben. Veya yeni yapılanlar içinde karacahmetteki şakirin camiinde de alıyorum.
Burada olay camiinin mimarisinde bence. Eski camiiler birer mühendislik ve mimarlık harikası bence. Sanat konuşuyor abi.
Yeni camiilere bakıyorsun, normal bir betonarme binaya kubbe ve minare ekleyerek(hatta bazılarında kubbeye bile gerek duymadan çatı kapatılıyor) camiiler inşa ediliyor. Küçümsemiyorum. Yapanlardan, en ufak katkısı olanlardan Allah binlerce kez razı olsun. Ancak günümüzde(en azından son 15-20 senedir) camii çok büyük bir ihtiyaç değil. Köşe başlarına büfe açar gibi camii yapmak bana çok mantıksız geliyor. Evet osmanlıdan bu yana camiiler azdı ve hızlı bir şekilde sağa sola mescitler ve minik camiiler yapılmış. Ki çoğunda da tarih kokuyor. Ufak bile olsa oranın camii olduğu için ona has bazı hoş detaylar bile düşünülmüş. Ancak günümüzde artık camii bir ihtiyaç değil. Çünkü adım başı camii var. Mesela Üsküdar meydanında kendi etrafında bir tur at, en az 8-10 cami görürsün(çoğu da tarihi. Çoğu da kendine has yapılar. Basit betonarme yapılar değil. Maşallah.)
Neyse çenem düştü. Şimdi camii yaptırma dernekleri kuruluyor sürekli. Sürekli camii olan bölgelere yeni camiiler eklemek için yardımlar toplanıyor. Ancak basit betonarme binalar yapmak yerine 5-10 camii yapılacak para toplanıp camii olmayan bir yere sultan ahmet gibi olmasa da yeni camii gibi,hadi onu da geçtim, mimar Sinan camii gibi büyük, gösterişli,teknolojinin ve sanatın konuştuğu, yarın tarihi birer yapı olacak camiiler yapmak daha mantıklı geliyor bana. Elbette islam gösteriş dini değil. Ancak gösteriş demek eğer yaptığın ibadeti birilerinin gözüne gözüne sokmak ise evet islam gösteriş dini değil. Ancak eğer güzel birşeyler yapmak, onu insanlığın hizmetine sunmak ise, islam gösteriş dinidir abi.

Camii diye tuğladan örme, duvarları mutfak tuvalet gibi fayanslarla kaplı, desen olsun diye kireçle beyaza boyanıp yağlı boyayla şekiller çizilen ufak yapılar yerine, islami sanat anlayışı veya dünyadan alınacak başka sanat tarzlarının sentezleriyle tarihe büyük güzel sanatsal yapılar kazandırmak en doğrusu bence. Nasıl ki kiliseler katedraller dolup taştığı için koca koca yapılmadıysa, camiler de büyük ve şaşalı yapılmak için büyük talep beklememeli. Sultan Ahmet camii yapıldığından beri cuma ve bayram namazları haricinde kolay kolay dolup taşmamıştır değil mi?
Ama tarih kokuyor orası. Sultan Ahmet camiini getir bizim dudulluya koy, o turist oraya da gelir görür. Tarihi zenginlik abi. Tarihi zenginlik köy camiileriyle, merkez camii yazılan mahalle mescitleriyle olmaz ki.

Bu arada yeni pek kilise katedral vs yapılmıyor çok fazla sanırım. Ama adamlar yaptı mı mimariyi sanatı teknolojiyi konuşturuyor ve onu tarihin kucağına bırakıyor.
Örnek alınması dileğiyle...
(ilim çinde de olsa alın diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Örnek almakta kötü bir durum yok bence.)
Çünkü orda modernlik var.

Bizde ise huzur.~
(bkz: sabaha mı bırakıyoruz)