bugün

le monde'a geniş bir şekilde haber olmuş. türkiye'nin bir kadın tarafından tasarlanıp dekore edilen ilk camii.

sayılarının artmasını şiddetle bekliyoruz.
can ataklı'nın çok modern olduğunu söylerek köşesinden haber verdiği camii.acaba bu camiyi ünlü birileri yaptırmasaydı nasıl yorum yapardı can ataklı?böyle modern olmuş v.s gibi sözlerle mi anlatırdı yoksa başka şekillerde mi anlatırdı ya da bu camiden bahsedermiydi?

http://haber.gazetevatan....;Categoryid=4&wid=142
söylenenlere göre planı bir kadın tarafından yapılmış harikulade camii.
planı bir kadın tarafından yapıldığı için, içinde mutfak, mutfakta fırın, no frost buzdolabı,mikrodalga fırın, oklava,mikser gibi alet edavat takımının da olduğunu ve bu kadının cuma günleri bu güzel mekanda cemaate mantı açacağını tahmin ettiğim bir yerdir.mecburen okul,yüzme havuzu,spor salonu, yaptırmak yerine cami yaptıran kadının beyni ancak bunlara çalışır.
(bkz: Hüsrev Tayla)
statükocu zihniyete göre gereksiz camidir(!). Efendim bilip bilmeden atıp tutmanın zararlarını tekrar anlatmaya lüzum görmüyorum. O anlayıştaki insanlara şunu sormak gerekir: Siz Osmanlı mirasından olmayan, Cumhuriyet devrinde inşa edilmiş kaç ihtişamlı cami gördünüz Allah aşkına? Bu millet 86 senedir, sayıca çok ama nitelik olarak oldukça sıradan camilere gereğinden fazla aşina oldu. Buna bir son vermek gerekirdi ki umuyorum bu cami de o eski, ihtişamlı cami inşa etme geleneğini canlandırmanın ilk adımı olacaktır. Allah aşkına mahallenizdeki ya da semtinizdeki cami size ne kadar görkemli geliyor? bir kez olsun duygusal davranmayıp doğruyu söyleyelim. Bence bu konseptte bir caminin yapılması çok güzel olmuştur. Keşke aynı bölgeye yüzlerce sayıda, Cuma namazlarında bile dolmayan camiler yapmak yerine, böyle ihtişamlı, içine adım attığınızda size farklı duygular yaşatacak birkaç cami olsa da nitelik açısından değerli camiler yapabilsek bundan sonra. Hiç de parasına falan acımıyorum ortaya çıkarılmış güzelliğin kimse kusura bakmasın. Elalemin ülkelerine gidip de Notre Dame Katedrali'ni, bilmem ne kilisesini gören insanımız "aman da ne güzel mimari bu" diyip de, sonra da gelip, bu memlekette böylesine güzel bir iş ortaya çıkarıldığında mazeret arama aczine düşüyorsa, burada büyük bir problem var demektir. Kaldı ki ben Karacaahmet'e en yakın lokasyonda ikamet ettiğimden, o bölgenin bu çaptaki bir camiye ne denli ihtiyacı olduğunu, cenazelerin kaldırılmasında bile, istanbul'un bu en büyük mezarlığında, ne kadar gereksiz sıkıntılar çekildiğine şahit olmuşumdur. O nedenledir ki bu cami hem ihtişam anlayışı hem de bölgenin yıllardır feryat eden sorunlarına çözüm bulması açısından çok iyi bir çalışma olmuştur.

Hala daha eleştirenlere ise yorum yapmak istemiyorum. yabancı futbolcular kameraya söylerler ya bazen, işte onun gibi : no comment
dışardan ve içerden bakıldığında ibadet edilecek bi mekan gibi değil de bir gazinoymuş izlenimi veren cami. cami taa hz.muhammed(s.a.v) zamanından bugüne kadar insanı allahla başbaşa bırakacak , dış dünyadan bağımsız bir mekan olarak kurgulanır bu camide ise içerden bakıldığında dışardan geçen insanlar arabalar vs. her şey rahatlıkla görülebilmekte bu da insanın yapmış olduğu ibadetin değerine ciddi derecede zarar vermektedir. Strüktürüyle çelişen bir yapı olması ve de yapıyla uyuşmayan dekorasyonu ciddi teknik hatalardan sadece birkaçı.

her şeye rağmen her yüz metrede bir aynı formda cami bulunan memleketimizde bu camiyi görüp '' demek ki başka türlü camiler de yapılabiliyormuş'' izlenimi bırakırsa çok önemli bi görevi de yerine getirmiş olur. (bkz: doğan kuban)

ama maalesef caminin fikrine ve amacına uygun bir yapı değil...
zeynep fadıllıoğlu'nun iç mimarlığını yaptığı müthiş huzurlu, dingin ve zevkli cami. insanın dışarı çıkası gelmiyor. o derece.
http://www.mimaristil.com...llioglu-ile-roportaj.html
http://galeri.uludagsozluk.com/g/şakirin-camii/
wcsine girdim. içine girmedim. Dışında havuzcuk var su akıyor. Beyaz yuvarlak kubbeli bir cami. ÜsküdaRda karacaahmet mezarlığının yanındadır. Burhan felek yüzme havuzunun olduğu(nuhkuyusu) caddededir.
istanbul'da bir cami.

görsel