bugün

mersin yöresine ait, şekil olarak içli köfteye benzeyen fakat dış kısmı irmikten iç kısmı da antep fıstığından oluşan ama asıl özelliği üzerine dökülen katımsı kaymağında olan tatlıdır. Kaymağının tarifi bir sır gibi saklanmaktadır ve sadece tatlıcılardan temin edilebilmektedir.
Mersinden baska sahit oldugum hicbir sehirde olmayan, genelde ramazanda satisi maximuma cikan bir cesit kaymakli tatli ayni zamanda... (bkz: tadindan yenmez)... *
kaymak ve ozel pastadan yapılan mersin' e ozgu tatlı cesitidir.

(bkz: olsa da yesek gı)
(bkz: kerebicci oguz)
kaymaksız versiyonu antep mutfağında görülen kurabiyedir. tahtadan oyulmuş kalıplarla şekil verilir, üzerine pudra şekeri serpilir. *
Yürü künefe salonu bu işi mersinde en iyi yapanlardan biridir.
Ayrıca alışkın olmayanların alışmakta birazcık zorluk çekecekleri ama sonra bağımlısı olabilecekleri güzel tatlıdır.
Sabah öğle akşam bir tane at* performans tavan *
Yarısını yedikten sonra kan şekerimi yükselten, iç coşkusu yaratan, enerji içeceği tatlı. Bir kurabiyenin içine fıstık boca edince neden yöresel olur anlamış değilim. Anlaşılacağı üzere tarafımdan pek beğenilmemiştir.

Ha illa bunu yemekten zevk alanlar var ise kendilerine Gaziantep ve Kahramanmaraş bölgesinden fıstık ezmesi tavsiye ederim. Ondan sonra hayatta geri dönüp bakmazlar.
7-8 yıl öncesine kadar sadece bir "Ramazan tatlısı" olan ama artık 12 ay hemen hemen her tatlıcıda buluna bilen ve eskisi kadar özlemini çekemediğimiz tatlı.
mersin yöresine ait, ege taraflarında bulunmayan süper tatlı.
arkadaşımın bana yedirmek için mersinden sipariş ettiği ama benim uyanıp da yiyemediğim, ve tadını bilmediğim çok övülen tatlı.
üzerindeki beyaz kremamsı şey çöven kökü kaynatılarak elde edilir,gizli falan değil.

yemek isteyenler:haydar usta da veya yürü künefe de yiyin,batı illerinden gelenlere tavsiyem cevizlisini yemeleri.kerebiççi oğuz işi fabrikasyona döktü berbat yapıyor.
ramazan'da tadı daha da bir güzel gelen tatlı. eskiden ramazan ayını bekleme sebebiydi. kerebiççi oğuz'dan alınmalıdır. dayanıklı bir tatlı olduğundan şehir şehir gezdirilebilir.
bir ramazan tatlısıdır. türkiye'de sadece mersin'de yapılıyor. suriye'de ise halep'te yapıyorlarmış. dünyada başka yok bundan.

bir tür şekersiz kurabiye, üstünde beyaz köpüklerden oluşan tatlı bir sos düşünün. işte kerebiç budur. kurabiyesi cevizli veya fıstıklı olabiliyor.

nasıl yapıldığını bilmiyorum. ama nasıl tüketileceğini gayet iyi bilirim. *
mersine özgü bir tatlıdır. ben sevemedim kendisini ama halen de mersinli arkadaşlarımın 'ne getireyim sana mersinden' sorularına kerebiç diye karşılık vermekteyim.
yok böyle bi tat.fıstıklısı mükemmel ötesi bişey!yedikçe yiyesi geliyo insanın her lokmasında ayrı bi zevk alıyo insan.hani sırf tantuni ve kerebiç yemek için gidilir mersine.
daha önceleri sadece ramazan ayında yapılan ama son 1-2 yıldır her daim bulunabilen mersine özgü müthiş tatlı...
dışı irmikten cevizlisi veya fıstıklısı yapılabilen kurabiyemsi mersin tatlısı.ama asıl olan özel kremasıdır,çöven kökü diye bir bitki kaynatılıp çırpıldığı zaman krema gibi bir görünüm kazanır özel bir tadı vardır.üstüne tarçın konulup afiyetle yenir.

en iyi yapan yerler silifke caddesi yürü künefe ile mersin çarşısındaki dondurmacı halildir.bi de kerebiççi oğuz vardır ama aynı antep güllüoğlu gibi işi fabrikasyona dökmüş ve kaliteyi indirmiştir.
özellikle ramazan ayında piyasayı eline geçiren ve daha yemeden damak orgazmı yaşamanıza neden olabilecek mersin tatlısı. *
star tv'de antakya mutfağını tanıtan bir programda gördüğüm tatlı.
tadını da fena halde merak ediyorum.
(bkz: olsa da yesek)
üzerine şerbet dökülmeyen bir tatlı çeşididir.
mersin'in kaymaklı kaymaklı bi değişik tatlısıdır. aslı mısır'dan gelir. gece gece götürr.
aga sözlüğe girmemle görmemin bir olduğu başlık. kim aklımı okudu da yazdı lan bunu. ceza, getirsin hemen bana!
yazın dondurmalısı pek güzel giden gün boyu enerji veren ve tok tutan mersin tatlısı.

(bkz: haydar usta)
öyle evde falan yapmaya kalkılmaması gereken mersinde tadılması gereken nefis tatlı.
mersin' in vazgeçilmez ramazan tatlısı, süper bir tadı vardır.
mersine özgü çok değişik ve çok kişinin bilmediği bir tatlıdır. herkesin tatması gereken yemeyen için büyük eksiklik olan tatlıdır.