bugün

(bkz: x anne) *
damat icin, aileden biri olmaya calisirken bildigin yovuşah olmaya kadar varabilecek bir surecin baslangicidir. dikkatli olunmasi gerekir.

gelin icin; (bkz: ya ne olacagidi) yahut (bkz: ne diyem mahmut mu diyem)

iste boyle de ayrimciyimdir. kina beni sozluk.
bayanların kaynanalarına söylemesinde yadırganacak bir durum göremediğimiz fakat erkeğin kaynanasına söylediği vakit abes kaçan hadise.
aşık olduğun adamı/kadını dünyaya getiren, yetiştiren büyüten ve sizin karşınıza çıkaran varlığa yapılacak teşekkürdür sadece. zorlayan insan yeteri kadar sevmiyordur eşini.
(bkz: her seye sorunsal deme sorunsali)
ağız alışkanlığı diye bir şey var, yani olmalı. en azından ben buna yordum başları.

hele daha önceden tanıştırıldıysan ve o gün ile sözlendiğin gün arasındaki süre zarfında "teyze" diye hitap ettiysen anne demek için sancılı günler, sıkıntılı anlar yaşayabiliyor insan. kendi kendini telkin etmeye çalışmak da cabası.

şimdi diyeceğim anne
birazdan
diyeceğim evet
de de kurtul
bir desem ikinci kolay olacak
ne ağzımdan teyze çıkarsa, düşünsene rezilliği...

o tam başka yere bakarken ağzı dişçiye açar gibi açmak, bi anda kafasını sana doğru çevirdiğinde ise esner gibi yapmak... aman allam kabus gibi. "anne" dedim diyeceğim demeliyim diye düşünürken anlatılanların yarısını dinleyememek... "de hadi de hadi" diyen içses "kes sesini" diyen bir başka ses.

- ya teyze dersem bir anlık dalgınlıkla? te allam...

birlikte oturuyorsunuz ya arar o sıra mutlaka nişanlın.

+ napıyosun hayatım
- hiiç oturuyoruz işte
+ kiminle
- çay içiyorduk biz de seni konuşuyorduk tam. iyi insan lafın üstüne ararmış hahaha (ne diyeceğini bilmediğinden gülüyor böyle)
+ canım benim annem mi geldi yoksa?
- hı hı. (annen geldi dese ayrı bir dert. senin annen benim annem değil gibi sanki. anne diyemiyor daha garibim annem dese bayılır herhalde telefonun ucunda)

zor oluyor zor. ilk seferi öyle en azından. de de kurtul hemen. ağız alışıyor nasılsa sonra...

hoş bir de bi arkadaşın başına gelen durum var evlerden ırak. diyemiyor diyemiyor ve sesleniyor:

- annn (e çıkmıor ya da çok hızlı söylediğinden anlaşılmıyor)

kayınvalidesinden yanıt gecikmiyor:

+ efendim teyzem söyle....
-anne
-efendim?
-efendim?
-hemende atlayın hamuna goduklarım
basına ısmı getırılerek daha hafif bir geçiş yapılmasını sağlayacka durum kezban anne vb
ee hiç yoktan iyidir.
Sorunsal değildir. Gayet doğal bir durumdur. Annesi rahmetli olmuş biri bile kayın validesine anne diyebilir. Der de. Ha başlığı kayınvalideye anne diyememe sorunsalı olarak değiştirirseniz konuyu başka mecrada irdeleyebiliriz.
Gelmişim yolun yarısına, tanımadığım, birden bire karşıma çıkan bir hanımefendiye anne demeye dilim varmaz.
Yalakalık yapmak isteyenler için harika fırsat.
"Innıcığım" diye peşinden ayrılmazsınız. Sonra da eşimin annesi benim annem reöreröerö.

Kayniş derim daha samimi.
Direk anne demeyin göt tempra oluyor sonra.

Mesela zorda mı kaldınız adı necla mesela necla anne diyin savuşturun.
Bu kafayla evde kalırsınız. içinizden gelmiyorsa zaten demeyin sevdiğiniz eşinizin ailesine saygı duymayacak benimsemeyeceksiniz ancak kendi ailenize sonsuz saygı ve benimseme bekleyeceksiniz. Bu bencilliktir.
isminin yanına anne kelimesini getirerek halledilebilecek sorunsal.
ayşe anne gibi.
hem aradaki mesafe korunur hem de yerinde bir hitap şekli olur.
Kaynis iyi bence.
Sevdiğini doğurduğu için denilebilir. Sorun görmüyorum.
anneler kutsaldır ve her kişi için tektir, öyle de olması gerekir. Denmesi benim hoşuma gitmez şahsen.
Anne denmelidir, eğer eşiniz demiyor ise atın klozete çekin sifonu.
bir sorun değildir, kişiye göre değişecek hitap sonuçta.

severek evlendiğim, bir hayat kurduğum, aile olduğum insanın annesi benim de annemdir.
kayınbabama da baba diyeceğim..
Karşılıklı bir sorundur.
Fakat daha çok kadınlar bu durumu takıntı hale getirmişlerdir ne yazık ki.

Kadın, erkeğin annesine "anne" demezse kimse kusura bakmasın erkek de eşinin annesine "anne" demez anlatabiliyor muyum ?
Ben bi tek beni büyüten anneme anne diyebildim. beni doğuran teyzeme bile anne diyemiyorum. tut ki kayınvalideme diyemem imkansız.

eşim bunu anlayışla karşılamalı. zaten onun böyle bir sorunsalı olmayacak.

anlayışlı kızlar eklesin.
saÇmalıktır. marjinal olmak iÇin demiyorum bunu. sadece kayınvalideye anne demenin neresinden saygı, sahiplenme falan bi anlam Çıkıyor onu anlamıyorum. isminin yanına anne eklersin eyvallah da yani kaÇ yaşına gelmişiz anne dediğimiz insan tek sonuÇta. eşim de benim anneme anne demesin doğrudan zaten. ben kıskanırım. benim annem Çünkü.
Hoş Geldiniz...
Nasılsın...
Siz nasıl alırsınız...
Buyrun böyle geçelim...
Siz ne diyorsunuz ...
(Gibi resmi ve saygılı hitap ettikten sonra fazlasına gerek yok)

Nasıl olsa birbirimizden pekte hoşlanmayacagız.
Kaynana diyorum kızıyor anne diyorum annem kızıyor ben ne yapayım.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar