bugün

istemsiz edinilen akraba cinsi. bundan dolayıdır ki sevilmez.
karı koca arasındaki en büyük münakaşa sebebi.
"bi damadım var, kızımın elini sıcak sudan soğuk suya sokmuyor; ama bi gelinim var, bütün işleri oğluma yaptırıyor.." şeklinde cümleler kuabilen kişidir..
hiç bir kadının istemediği akraba türü. buradan bir sonuca varmak gerekirse, eğer illaki evlenilecekse eşlerinizi yetiştirme yurdundan alın ki ne kayınpeder, ne kayınvalide, ne de görümce derdiniz olmasın... *
dünya üzerinde kendisinden uzak durulması gereken yegane kişidir. her daim kıskandığı oğlunu yanı başınızdan almak için türlü oyunlar oynar, planlar kurar, yalandan hastalar olur, bıdı bıdı bıdı. oğlan anasıyım ben deyip kasım kasım kasım kasılır.
çat çat kaynana
pat pat kaynana
biz olalım yan yana
sen dışarı kaynana

kaynanam geliverse
şu dolmayı sarıverse
yemeden içmeden
şuracıkta ölüverse

şarkısıyla çocukluğumuzda bilinçaltımıza "kaynar kazanda kayna"ması gereken biri olrak atılan, daha varlığıyla tanışmadan sıfatıyla kavgalı olunan şahıs..
her nedense artık bilmiyorum kaynana denilen akraba kısmı damatların üstüne titrer ama iş gelin tarafına gelince kan, zulum, gözyaşı, entrika, taktiksel savaş, gayr-i nizami muharebe, asimetrik psikolojik harekat ne ararsan vardır. ilginç bir akrabalık bağıdır vesselam.
içişlerine mütemadiyen karışan, küçük amerika.
yemeklerine alışamadım, anne diyemiyorum, çok zor birşey...
allah kimsenin başına vermesin, zalim kişisidir. alttan aldıkça daha bir kabaran, isteklerini yaptıkça her daim daha fazlasını isteyen, insan,anne vb. statüsünü zamanla kaybedip kaynanalığı iş, meslek, karakter olarak benimseyen organizma.
genelde gelin-kaynana kavgasıyla meşhurdurlar.
kesinlikle tehlikeli sporlara teşvik edilmesi gereken insandır.

-Bungee jumping
-bol piranalı bir nehirde kürek çekmek
-bol köpek balıklı bir okyanusta sörf
-yamaç paraşütüü
-dağcılık
-Tüpsüz dalış
-çıkışı olmayan bir mağrada keşfe çıkmak gibi.. * * * * *
salgın hastalıkların bulunduğu ülkeler düzenli olarak takip edilerek, acil olarak o ülkelere tatile yollanması gereken kişidir. bankadan kredi çekin, parayı bulun, buluşturun, yollayın derim ben. *
annelerin sürekli zulümlerinden bahsettiği, kadın günü ortamlarının değişmez mevzusu.
ülkemizde boşanma sebeplerinin, yarıdan fazlasını oluşturan sebepmiş, yazılı kayıtlara göre.
özetle; eski gelin, gelin- damat için yeni anne, her zaman insan ama. dili birazcık uzun da olsa.
iyi ise yaşarsın kötü ise "yaşıyor musun lan sen hala ?"
(img:#77707)
evlenilen kişinin annesine verilen isimdir. genellikle sevilmez, temelinde hitapdaki yakınlığın özde olmayışıdır. herkesin kendi annesi olduğu idrak edildiğinde sıkıntı ortadan kalkar.
(bkz: kayın anne)
Özellikle bu kişi erkek annesiyse gelinin vay haline,çünkü bu kişiler oğullarını kendilerinden başka kadınlarla paylaşmaya asla dayanamazlar.
bir değişik insan. hatta şöyle de bir hikaye vardır;

kaynana kızıyla damadını görür 'yanaşın yavrum yanaşın' der..
oğluyla gelinini görür 'ayrılın bakıyım çabuk' der.
abe kaynana naptın bize, naptın bize, naptın bize
biz birbirimizi çok sevdik naşıyoz bize, naşıyoz yarimle..
herşeye muhalefet ve karışmasıyla meşhur düşman başına olan ve evliliklerin olmazsa olmazı bir kudrete sahip akraba ürü. bir dudağı yerde, diğer dudağı göktedir diyolla.
çokça kulakları çınlatılan kişidir. tanınması fark etmez.
ilerlemiş yaşlarına rağmen gelinlerini kendilerine rakip belleyen ata şahsiyet..
annenin ' o tarafta yürüme düşer ölürsen annem anca denize gittiniz de böyle oldu der, gel şuraya' dediği kişidir.