bugün

kişinin eşinin annesine verilen isim.
kötü kadın. aliye rona. düşman. kırmızı kuvvetler komutanı. anlatılmaz yaşanır..ühü ühü ühü
kaynanayı ne yapmalı kaynar kazana atmalı diye boşuna dememişler. ama tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz.
kaynana istisnası olmayan yaratıktır.yaptığı sevgi gösterilerinin altında kötü emmeller yatar.(söz meclisten hem içeri hem dışarıdır)
(bkz: kaynana noktası)
kaynana biriyle tanıştırlacaksa kayınvalidem diyerek tanıtılır arkasından konuşurken kaynanam denir genelde
önceden gelin ama kaynanası öldükten sonra gelinine kaynanalık yapan (biraz karışık oldu ama anlayacağınızı biliyorum en azından umuyorum),halk arasında kötü,uyus,fesat olarak bilinen torununu parka değil de ew gezmelerine götüren şahıss.
kaynanası olmayan varsa internette satılıyormuş.
http://www.sabah.com.tr/g...200-109-20060412-200.html
kaynana; eşin annesi .... yani senin eşim dediğin insanı önce dünyaya getiren sonra yıllarca besleyip büyütüp eğiten emek veren ama oğul büyüdükten ve artık gönlüne kıpırtılar düşüp evlendikten sonra elindeki herşeyini yitirmiş gibi hisseden ve bu hissinin acısıyla yaptıkları ve söyledikleri nedeniyle adı çıkmış bir kadın (ANNE). şuda bir gerçektir ki bazıları tarafından kaynana diye hitap edip dışlanan kadın , bir erkek için dünyada hiçbir kadının yerini alamayacağı yada dolduramayacağı kutsal kişidir.
kayınvalide, hanımanne
sinir bozucu insan herseye bir kulp takmaya calisan takamayinca catlayan acaip bir insan turu...
(bkz: semra hanım)
kendisine anne demenin gereksiz olduğu insan. herkesin yalnız bir annesi vardır.
kaynana olmak bir sanattır genç bir çocuk heyecanla annesine gelir ve aşık olduğunu, evlenmek istediğini ve tanıştırmak istedigini söyler. ama sadece eğlence olsun diye eve 3 kiz getireceğini ve annesinin evleneceği kızı tahmin etmesini ister. ertesi gün genç çocuk 3 güzel kızla eve gelir.otururlar, bir süre sohbet ederler. bir süre sonra çocuk heyecanla annesine sorar "tahmin ettin mi"diye. anne duraksamadan cevap verir. ortadaki kızılsaçlı." oğlan hayretle annesine sorar: "inanilmaz, nasil bildin?" anne cevap verir, bir tek ondan hoşlanmadım.*
Kaynana kızmış yemez
eşeğine deh çüş demez
Akşama pişmiş yemez
Kaynana kaynana kalk cadı oyna

Kaynanalar çeker masa
Gelin durmaz kaçar dışa
Koca köpek ölse kısa

Koçhisardan gelir pasa
Kabak kaynar tasa tasa
Koca köpek beni boşa

Kaynanam hamama gitse
Dört ayağı birden kaysa
Sandık içi bana kalsa

Kaynanamın adı huri
Kör olsun gözünün biri
Koca köpek senden diri

Sağ göğsünde olur beni
Hep çekiğim gelin derdi
Günde ölsün üçü dördü
Kaynana kaynana kalk cadı oyna.
kaynanalar için yazılmış en "anlamlı" türküler trakya yöremize aittir.

kara çalı
kara çalı gibi girdin aramıza
al kızını, koy çuvala, salla salla vur duvara

karabiber
ben bir karabiberim, yuvarlanır giderim
çok konuşma kaynana, kızı alır giderim.

duygularımıza tercüman olan tüm trakyalı vatandaşlarımıza teşekkür ederim.
annem kendi kaynanasını anlatırken şöyle demişti :

oğlum, nasıl olduysa bir gün öğleye kadar kavga etmedi benimle. sonra döndü dedi ki:
- bana bak gelin, kavga etmiyorum diye sanma ki bahanem yok, canım isterse süpürgeyi duvara dayar onla kavga ederim ben haaa!!!

e yuh yani babanne.
büyük üstad ankaralı turgut'un günde birkaç yüz kere dinlenesi eseri. ankara'lı, çankırı'lı, hatta kastamonu'lu olan her bünyenin illa ki seveceği eğlencelik şarkı. sözler el emeğidir, hata olabilir, şimdiden affoladır.

en mutlu anneler bilinçli olanlar
o yüzden büyümeden büyütme
çarşıdan aldım lahana
kıydım koydum sahana
kızın neler pişirmiş
sensiz yedik kaynana
çatla da patla kaynana
cadaloz madaloz kaynana
biz kızınla yanyana
sen kapı dışarı kaynana
dilini akrep soksun
yılan da girsin koynuna
ne akar ne de kokar
her işe burun sokar
konuşuyor gereksiz
dövüşüyor sebepsiz
çatla da patla kaynana
cadaloz madaloz kaynana
biz kızınla yanyana
sen kapı dışarı kaynana
dilini akrep soksun
yılan da girsin koynuna
çarşıdan aldım kilimi
tut kaynana dilini
çok canımı sıkarsan
kırarım kambur biyerini
çatla da patla kaynana
cadaloz madaloz kaynana
biz kızınla yanyana
sen kapı dışarı kaynana
dilini akrep soksun
yılan da girsin koynuna
yiy huylu ve dünya tatlısı olanla, musibet suratlılar olmak üzere iki çeşidi bulunan varlıklar.
eşin annesidir. ya güzel geçinilir, ya da cinnet geçirtir!
bazıları ne kadar iyi kalpli ve iyi niyetli olsalar da daha söz ve nişan döneminde bile kendilerini meşhur eden özelliklerini sergilemeye başlayabilirler.
ilk akla gelen kadının annesinden çok erkeğin annesidir. halbuki kadınınn annesi de kaynanadır.
evlenmeden önce gayet cici olan insan. evlilik sonrası korkunç olabiliceği konusunda etraftan ve eşinizden uyarı aldığınız, yaşamadan anlayamayacağınız, eşinizin annesi olduğu için cadılığını görene sevdiğiniz hatun.
(bkz: hanım köyün zalim ağası)
diğer taraftan bakınca sadece bir "anne"dir.
(bkz: çile)

(bkz: dert)

(bkz: al oğlunu başına çal)