bugün

ince uzun yetişmesi kolay bir ağaç türü
insana benzer kavak agacları. tutunabilmek için topraga, hayatta kalabilmek için yakınlarındaki bitkilerin yaşamasına pek şans vermezler. hep bana hep bana mantıgında bir agaçtır. dikili oldugu yerdeki tüm suyu alırlar köklerine, düşüncesizce.
egosit insanlara benzer kavak agacı, hep bana hep bana mantıgında...
http://www.kavak.gov.tr/
bahar aylarında mlyonlarca polen ini istanbul a salan, alerji kaynağı ağaç.

1-2 senedir istanbul da kesilmeye başlanmıştır. bunun polen dökmeyen bir türü de mevcuttur.

kibrit üretiminde de kullanılan bir ağaçtır. sulak arazilerde yetişir. bunun içinde bataklıkların kurutulmasında kendisinden faydalanılır. ayrıca yaz aylarında sivrisinek barınağıdır. kavak olan yerde sivrisinek te eksik olmaz.
Çorum ilinin iskilip ilçesine bağlı bir köydür.
Türkiye'nin hemen her bölgesinde yayılış gösterir. Türüne göre, form, büyüklük ve yaprak şekli bakımından farklılıklar gösterir. Yaygın bir şekilde yetiştirilen servi kavağı, neredeyse gövdeye paralel uzanan dallarıyla sütunsu bir görünüme sahiptir. Türkiye'de bulunan doğal türleri genellikle geniş tepelidir. Yaprakları düz ya da dişli, üçgen, oval ya da kalp biçimlidir.
nazım hikmet ran şiiri.

ağaç gece seyredilir.
suda gümüşten servidir
istanbullu nedim için.

ak bedenli gelinleri,
melul mahzun kayınları
sever riyazanlı yesenin.

bende bir kavak ürperir,
nerde olsam sesi gelir
muhacirliğimden beri.

her ağaç gibi kavak da
ömrünce durur ayakta
gözler durur bir şeyleri.

gözler şose boylarını,
anadolu köylerini
sarı sıcak yaz gününde.

beni de gözledi kavak,
geceleri haykırarak
hapisanenin önünde.

şahit ayıplarımıza,
şahit kayıplarımıza,
umudumuzun şahidi.

şahit bitlenişimize,
topraktaki işimize,
hey gidi kavak, hey gidi.

kavaklarını övmekten,
kuru kuruya sevmekten
ne çıkar ki memleketim!

kara toprağa eğilip,
yüzümün terini silip
bir tek kavak dikemedim.

[stockholm, 9 mayıs 1956]
"ah eski bir fotoğraftan.."
samsun'un ilçesidir ayrıca yaşar doğu'nun da memleketidir.
meyve vermeyen bir ağaç.
kavaklıdere firmasının ürettiği, fiyatı çok uygun olup tadı fena olmayan, içimi hafif olduğundan kolay kafa yapan bir beyaz şarap.
boyayi en iyi tutan agaclardan biri oldugu icin avrupa ulkelerince masif panellerde fazlaca ragbet goren agac turu. ceviz rengine boyanip maliyetinin 5 katina satiliyor, yine de calismasi cok zor agac, ne duzenli damar yapisi var ne de kolay kurutuluyor. cam agaci 10- 15 gunde kururken kavakta bu sure 45 gun kadar
uzun ve ince yapısı nedeniyle boyu ortalamadan uzun insanlardan boy kilo orantısı boydan yana olanlarına yakıştırılan sıfat.
ayrıca;
(bkz: başında kavak yeli esmek)
(bkz: kavak yelleri)
samsun un ankara yolu üzerinde iç tarafta kalan ilçesi. dünya şampiyonu milli güreşçimiz yaşar doğunun memleketi. gün geçtikçe gelişmektedir.
Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Adıyaman)
bilecik ilinin Gölpazarı ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: Gölpazarı)
Elazığ ilinin maden ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: maden/#5120470)
Samsun'un bir ilçesi. Uyanıklık bakımından Samsununluların dilinde espri kaynağı olan ve bencede Kayseriye bağlanması gereken bir ilçe *
ilgisinden dolayı;
(bkz: polindrom)
samsun'un esrar deposu olarak da bilinir. samsun'lu it kopuk serseri birine denk gelmişseniz kesin kavak'lıdır.

hepsi kurana el basıp yemin etmişcesine 1 trilyon da verseniz sigortasız bir işte çalışmazlar mına koyim. en fakirinin en az 1 evi vardır.
kibrit çöplerinin ham maddesi olan ağacın ismi, türkiye'de hemen hemen her bölgede yetişir. bir zamanlar inşaatlarda kalas olarak kullanılmak üzere ekimi yapılırdı.
samsun'un ilçesidir. diğer ilçelere nazaran nüfusu her sene artar. aynı zamanda efsane güreşci yaşar doğu ve milli takım forması giyen gökhan töre'nin memleketi , memleketim!
samsun'un ilçesidir ve samsun'un diğer ilçesi olan çarşambalılarla karşılıklı olarak birbirlerinin kötülendiği ilçe. kavaklıların kendilerine uyarladığı bir de söz vardır: "tencerem var tavam var kavaklıyım havam var."
Erzurum ilinin merkez mahallelerinden biri.
uzun yollarda, illa ki bir göl veya dere kenarında sıralanmış şekilde bütün heybeti ve güzelliğiyle size iyi yolculuklar diler.

kavak ağaçsız patika olmaz,
kavak ağaçsız yolculuk olmaz,
kavak ağaçsız hayat olmaz,
kavak ağaçsız olmaz.

selam olsun sana kavak ağacı, selam sana ey heybetli ağaç !