bugün

37 plaka kodlu,366 sehirlerarası kodlu,batı karadeniz bolumunde yer alan,guzide il.
hayatımda bi kere gittiğim ama ölmeden önce bi kere daha görmek istediğim yer.eğer köylerine giderseniz her yerin yeşillik,ormanlık olduğunu görür ve gıpta edersiniz.
Allah'ın doğa olayında sanat eseri yarattığı güzel bir vilayetimiz.
tam ortasından bir nehir geçer.bu nehrin üstüne alparslan türkeş bulvarı uzanır..

sinop-boyabat çıkışında hemen sağınızda kaya mezarları mevcuttur.

yeni yapılan öğretmenevinin bahçesinde çay içerseniz,şehri tam tepeden görebilirsiniz..

evlerin bahçelerinde bile türbelere rastlamak mümkündür..evliyalar şehri de denen kastamonu nun mübarek topraklarında o kadar çok evliya yaşamıştır ki türbeler her taraftadır ..

şehir merkezinde bulunan -yanlış hatırlamıyorsam- nasrullah cami nin önünde bulunan çeşmeden su içerken dilek dilerseniz bunun kabul olacağı iddia edilir .. ben vaktinde denemiştim ama dileğimin ne olduğunu hatırlayamadığımdan sağlamasını yapamıycam ..
osmanlı tarihin de bütün karadeniz bölgesini sınırları içine aldığı kitaplarda da yazılan güzide bir il. ayrıca memleketim olur kendileri.
istanbula en çok göç veren ikinci şehirdir. patron vasıflı, aktif, çok başarılı insan yetiştiremediği zannedilir. çünkü tüm kastamonulular vasat işlerle uğraşır. bir de karadenizliden geçinir.
gırmızı mavi hadi gayri
gastamonu gastamonu dep dep dep
dep dep diyon depemeyon
at at diyon atamıyon

gibi müthiş tezahuratı olan sevimli bir ilimiz.
" sarııı pembeeee gönlüm sende gastamonu gastamonu dep dep depp " tezahüratının edildiği,
" Taş düşebülü ayı çıkabülü " tabelasının bulunduğu şirin mi şirin 37 plakalı ilimiz.
hakkında gotunden sallamanın en guzel ornekleri arasına girebilecek turden efsaneler uretilmiş,memleketim.
"ayı cıkabulu geyigi" de bunlardandır.
hazır bahsetmişken bir tane de ben sallayayım;

"bana her ilden bir ayı getirin, kastamonudan tuttugunuzu getirin" sozu de bunlardandır.
kastamonuluyum diyince bazı insanlar tarafından ayımısın yoksa dep dep misin diye bir soruyla karşılık verdiği yer.
(bkz: gastamonu gastamonu dep dep dep)
ayı sataşmalarına maruz kalan memleketim. halbuki hayvan olarak ayı vardır kastamonu'da.insan ayıları görmek o kadar da zor değildir.biraz etrafınıza bakarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.
4 yıl boyunca üniversite okuma gafletinde bulunduğum,kısacası 'sağında kalesi solunda kulesi ortada boklu deresi' şeklinde tanımlanabilecek ve bu tanıma harfiyen uyabilen bir şehirdir. yerli nufüsü; kastamonu'da 60bin iken alamanyada bulunan kastamonu'lalrın sayısı 1milyon civarında olduğu söyleniyor, ayrıca istanbul'da ençok 2. sırada olduğu biliniyor..sadece şirin evlerini sevdiğim,ince uzun bir şehirdir...
meydanında bulunan meşhur nasrullah camisinin şadırvanından bir kez su içenin illaki bir daha kastamonu'ya gidecegi veya oradan biri ile evlenecegi rivayet edilen bir ilimiz.
iki kez su içtim ama bir daha oraya gitmek istemiyorum dediğim eskiden güzel ve çekici olan il.
"taş düşe bülü ayı çıkabülü" denilen tabelayı hiç görnedeğim.ama bütün güzelliklerini gördüğüm.eşsiz memleketim.
(bkz: sözlükteki kastamonulular)
bu yıl ticari açıdan oldukça gelişme gösteren sahil şeridi güzel yolları zor ilimiz....
(bkz: bir başkadır benim memleketim)*
daş düşebülü
ayı çıhabülü
tabelası ile karşılaşabileceğimiz bir ilimizdir.
öğrenci için yaşanılmayacak bir şehir.merkezinde sosyal aktivite 0.*
(bkz: ulkucu gencler)
kurtuluş savaşının kazanılmasında önemli rolü bulunan, yine aynı savaşta savaşın tek ve önemli limanı olan inebolu'dan cephelere gitmek üzere kaçırılan silahların sevkiyatını yapan Atatürk tarafından bizzat övülmüş cumhuriyet kadınlarının memleketi, gidilesi ve görülesi Karadeniz illerinden birisidir.
Kastamonu hakkında atıp tutan herkes hayatında en az bir kere Kastamonu kır pidesi tüketip "işte yaşamak bu lan" demiş insanlardır.*
(bkz: milli mücadele yılları)
uzerinde,

"das dusebuluu"
"ayı cıkabuluu"

yazdıgı varsayılan tabelanın arkasında "ananla vakit gecirebulu" yazdıgının da varsayıldıgı yesil ilimiz..
bilindği üzere muhafazakar bir ildir! kastamonu da içki tüketimi nüfus oranına dağıldığında türkiye deki 2. en fazla içki tüketilen ildir. gençleri sokakta güzel kız gördüğü zaman normal bir insan gibi süzerek bakmazlar...* çok muhafakarızdır...
karadeniz de sahili en uzun ildir. *
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar