bugün

yazın yenilebilecek en muhteşem en hafif ve su ihtiyacını oldukca karşılayan yemek menüsü...
bir üst leveli için (bkz: rakı kavun beyaz peynir)
bal-peynir,kavun-peynir,bal-yoğurt gibi tatlı ve tuzlu şeyleri birlikte yeme alışkanlığı olmayan kişiler için mide bulandırıcıdır..
tamamen insanın gözünü yazın bürüyen.yedikçe yiyesi gelen ve dakkasında çişe sebep olan 2li
ayrılmaz ikilidir kesinlikle.
(bkz: kan ve gül) (bkz: gülle diken) (bkz: aşkın ve sen) *

(bkz: bilmem anlatabiliyor muyum)
(bkz: mükemmel karışım)
yaz aylarının tadından yenmez ikilisi. bir de yanında kepek ekmeği olunca yazın kilo verme sebepleri arasında birinci sıraya oynar.
yaz sezonu boyunca öğlen yemeklerinin vaz geçilmez ikilisi. heleki peynir tuzlu ve çöyle birazda sert ve yağlıysa dadından yinmez. *
(bkz: muhteşem ikili)
normalde karpuzu sevmeyen bünyemin garip bi şekilde hastası olduğu şey. kahvaltı yerine bu ikiliyi, öğle yemeği yerine bu ikiliyi, akşam yemeği yerine evet çok ilginç olacak ama yine bu ikiliyi yiyorum. *
arçil ve şota gibi olan ayrılmaz ikilidir.
tatlı ve ekşinin mükemmel uyumu.
yazın özellikle kahvaltıda çok iyi giden ikili *
iki farklı niteliğe sahip olup da bir araya geldiklerinde bu kadar muhteşem bir lezzeti meydana getirdikleri için hasta olunası ikilidir kendileri.

(bkz: olsa da yesek)
yaz mevsiminin vazgeçilmez öğle yemeğidir.
yaz aylarının vazgeçilmezidir. o sıcaklarda yemek yenmiyor zaten ve bu ikili her öğünde hızır gibi yetişiyor insana. tatlı ve ekşinin mükemmel uyumunun göstergesidir. *
kabaklara yapılan aşılar sebebiyle tadı bozulmuş olan meyve ile, kalsiyum oranı çok düşük olan, süttozundan yapılan peynirin kombinasyonu artık tat vermemektedir. nerede o eski bal gibi karpuzlar.

faydalı bilgi: kapruzu kesince, içerisinde beyaz lifler görüyorsanız, büyük ihtimalle kapruz görünümlü kabak yiyorsunuz demektir.
dün keyfine varılan ikili. yaz budur benim sözlük tanımımda.
yalnızlık menüsü.
rakının yarenleridir.
rakı olmadıkça yetim kalanlardır. kanımca kavun da karpuzu kıskanıp türlü oyunlar çevirir.
Yazın tarla ortasında kurulan işçi sofrasının vazgeçilmezleridir.
Yedikçe yiyesin gelir insanın. Yazın karpuzun soğukluğuyla serinlersin, peynirle en uyumlu ikiliyi oluşturur. Biraz önce yedim, biraz öğütüp karpuzun diğer yarısını yemeye başlıcam.
nerde duyulsa nerde okunsa ' olsa da yesek' dedirten muhteşem ikilidir.
tulum peyniri-üzüm kombinasyonu da ayrı bir güzellik oluşturan ikili.