bugün

çiftlerin çoğunluğu için geçerli olan durumdur. kadınlarda yaşlılık belirtileri daha önce ortaya çıkar ve erkeklerden daha önce çökerler. ama buna rağmen, genelde erkekler daha önce ölür ve kadın dul kalır. örnek verilecek olursa üç halam var üçü de dul.
Olur öyle arada.
Doğru bir önerme ben 2021'de öldüm mesela ama Allah bedenimi dünyada unuttu.

Tüm flörtözlerim yaşlandı ama şarap gibi oldular doğrusu.
dul kelimesi kadınlara yakışıyor nedense.
Erkek ölünce kadın yaşayabiliyor fakat kadın ölünce erkek zorlaniyor bu tabi daha çok yaşlılar için geçerli. Yine de şöyle bir durum var kadınlar olay ve durumlara daha çabuk adapte olabiliyor.
Hayatın yükünü çeken erkekler stres nedeniyle kalpten ya da kanserden erkenden gidiyorlar . Kadınlara da kocalarından kalan mal, mülk ve emekli maaşını yemek kalıyor.
Erkekler bir süre sonra yaşayan ölüler oluyor, nereden mi biliyorum onu sormayın ya.
Toplumun çoğunluğu için geçerli olan durumdur. Çocuk doğurmak bakmak büyütmek, gerek evde gerek dişarıda çalışmak gibi sebeplerle kadınlar daha erken çökerler. Ölümcül olmayan fakat yaşam kalitesini bozan, süründüren romatizmal hastalık/vücut ağrılarının da kadınlarda daha çok görülmesi kadınları çökerten, enerjisini emikleyen bir faktördür. ama dünyanın her yerinde ortalama kadın ömrü, erkeklerden yüksektir. Dünyada önde gelen bir ölüm sebebi olan kalp krizinin de, daha çok erkek hastalığı olması bunda önemli bir faktördür. Uzun lafın kısası erkekler ölür; kadınlar hastalık çeker sürünür.