bugün

(bkz: dincilerin izmir düşmanlığı)
(bkz: ateist gavur kürt ermeni kadın)
böyle bir düşmanlık yoktur.
izmir hoşgörü şehridir. kimse kimseye sen niye öylesin niye böylesin diye karışmaz, saygı gösterir.

(bkz: şaka)
(bkz: sözlükteki espiri kalitesi düşüyor)
izmir'in kendine düşman olması gibi bir şeydir. izmir'de çoğunlu müslüman olan bir halk yaşar ama şehrin içinde farklı ibadethaneler de görmeniz mümkündür. bu izmir'in ve izmirlinin dinlere gösterdiği saygıyla alakalıdır.
sürekli olarak gevur izmir olarak lanse edilmesinin sebeplerinden biridir.
düşmanlık yoktur fakat belli bir kesimde saygısızlık hat saffadadır. Mesela ramazan ayında sahil kenarında veya parklarda göstere göstere bira içenleri, ezan okurken son ses müzik dinleyenleri görebilirsiniz. Ama dediğim gibi belli bir kesimde.
hepsi değildir elbette ki ama bikaç yıl önce eşinin başı kapalı olduğu için yönetici tarafından işinden kovulan kapıcı haberi vardı. (bkz: ya da bunun gibi bişey)yönetici göğsünü kabarta kabarta diyodu kovdum diye, mahalle sakinleri de en iyisini yaptı diyerek destek veriyodu.Dediğim gibi hepsi böyle değildir ama o olay beni düşündürmüştür; annemin başı kapalı ve eğer ekonomik özgürlüğümüz olmasa, izmirde bizi de aç bırakacak insanlar var diye.bu insanların kendine ilerici ve çağdaş demesi de ayrıca üzücüdür kanımca.
(bkz: dincilerin izmir dusmanligi) ile karsilastirilabilecek hadisedir. aslinda izmirlilerin boyle bir garezi yoktur ama diger grup icin ayni seyi soyleyemeyecegim.
müslümanların yaklaşık 100 yıl önce (bir 9 eylül günüydü) tüm izmir'i yağmalaması, ardından da kıyıdaki tüm evlerini ve ibadethanelerini yakması yüzünden olan düşmanlıktır. şehrin kurtarıcısı olarak atlarıyla geldiler, tüm evleri dolaşıp kadınlara tecavüz ettiler, evleri yağmaladılar. işleri bittiğinde de tüm şehri ateşe verip "kaçan yunanlar yaptı" dediler.

bu yüzden olabilir bence.
modern izmire gölge düşürmek isteyen yobazların düşündüğü olaydır.
saçma.
hiçbir dinde sen dindarsın, sen dinsizsin gibi ayrım yoktur. hele müslümanlıkta hiç yoktur. yapılan ibadet allahla kişi arasında kalır, işin sevabı burda diye öğütlenirdi eskiden.
ne var ki bu dönem ülkemizde din üzerinden kendini ispatlamaya çalışmak populer olduğu için böyle cümleler ortalarda geziyor.
bırakın kişileri dinsiz diye damgalamayı bütün bir şehre bu yakıştırmayı yapmak çok gülünç.*
yok arkadaşım! ülkenin hiçbir yerinde provoke edilmemiş halk bu tip yakıştırma yapmaz.
müslüman düşmanı değilimde şu ezanlar 5 vakit beynimi zikiyor. demokratik açılım istiyorum sayın akp.
aşırı tutucu insan karşıtlığıdır doğrusu.
düşman değillerdir.* olay sadece, izmirlilerin diğer dinlere göstermiş olduğu saygıdan ibarettir.
Saçmalıktan başka birşey değildir.
"senin dinin sana, benim dinim bana" sözüyle hareket ettikleri için, çoğunlukla dindar görünüp şeytanın ta kendisi olanlara düşmandırlar..

özgürlüğün fazla geldiği bünyelerde hazımsızlık ve yobazlığa sebep olabilir. beklenmeyen bir etki görüldüğüne din üzerinden proboganda yapan birisine başvurunuz.
(bkz: sözlüğü propaganda aleti yapmak)
özellikle izmirlilerin çoğunun da müslüman olduğu dikkate alınınca abesliği ortaya çıkan saçma iddia.
yoktur öyle bir şey götünüzden uydurmayın.
iki farklı açıdan yaklaşılması gerektiğini düşündüğüm konudur. aslında ilk başt kime göre izmir neye göre izmir ya da izmirin neresi acaba şeklindeki handikaplar sonucunda fazla kafa karışıklığı yaratacaktır ama biz bu değişkenleri yok sayıp ceteris paribus ilkesiyle yola çıktığımızda; şimdi öncelikle akpsevmezlerin algısı şu olacaktır bu önermeye: bunlar izmiri alamadılar ya sanıyorlar ki din propagandası ile her yeri kendimize bağlarız e burayı da din imanla alamayınca hemen dinsiz yaftası yapıştırıyorlar. fakat başka bir açıdan da bakıldığın da doğru olabilitesi olan bir önermedir. çünkü izmirde son zamanlarda laikiz laikiz diyerek yükselen izmiri kale olarak gören zihniyet müslüman olmasa da dindar insanlara pek iyi gözle bakmamaya başladığını yaşadığım yakın örneklerle tecrübe ettim.

örn1: apartmanda oturan hanımı kapalı kendi de dindar olan bir komşumuun misafirleri hakkında yapılan yorum" son zamanlarda da apartmanda başı kapalı sakallı adamlar belirmeye başladı. napıyorlar acaba iran devrimi mi planlanıyor*"

örn2: otobüste yaşlılara yer vermeyen türbanlı bir gence kokoş bir teyzenin hepinizin dini imanı aan hani yaşlılara yer vermek bilirim sende saygı yoktur ama demek ki iman da yokmuş gibisinden saçma bir çıkışla kızı yerin dibine soktuğunu sanmak gafletinde bulunan ve otobüsteki bazı kişilerinde hemencecik işte atatürk olsaydı diye sessizce yükselen hayıflanmaları

böyle örnekleri artırmak mümkün ama yine de benim bu ülke de gördüğüm en yaşanası en hoşgörülü şehir dilerim ki böyle saçmalıklar artmazda izmir kimilerinin gözünde" hep gavur hep cuntacı" olarak kalır. ben izmiri severim insanından ötürü denizinden, kordonundan ötürü.
selam almadıklarını biliyoruz ammavelakin, koca bi toplumu din düşmanı diye yaftalamayalım değil'mi?
(bkz: polyannayı oynayan uzaylı)
valla taşlıyorlar burada. müslüman olduğunu anladıkları an işin bitmiştir. o derece!
dincilerin uydurmasıdır. izmir' in modernliğini ve relax hallerini çekemeyen malların sözleridir bunlar.
hurafedir efendim. böyle sözlerde hiç caiz değildir. ayıptır. günahtır. herkesi kendi inancınla birebir örtüştürmemek gerekir. hiç şüphesiz ki onların* da benimsedikleri bir inanç düzeni vardır. hem sanane banane be er kişi. senin, benim ayağımla bir asılmayacaklar kimse. bu olay sadece er kişinin bakış açısından kaynaklanan sorundur.
gavur izmir sözünden çok iyi anlaşılıyor.
güncel Önemli Başlıklar