bugün

Yaratıcılık, Yıkıcılık görevinin yerine getirilmesidir.
Daha kaç kez ıskalayacağız hayatı Olric?
Oklarımız bitene kadar efendim.
nefesinde boğulmak istiyorum;
suni tenefüs yapar mısın?

tugay kaban - bir zamanda seyrüsefer
şimdi yazı aldım kaleme gibi görünüyor
ama seni aldım kalbime ben bu yazıda sevgilim..

tugay kaban - bir zamanda seyrüsefer
kente doğru ilk adımını atarken, hiç olmazsa karanlık samimi, diye mırıldandı, hiç olmazsa tek rengi var onun.
(bkz: cam ırmağı taş gemi)
yeterince temiz de değildirler bence; hepsi de derin görünsün diye sularını bulandırırlar. ah ben ağımı onların denizine attım, güzel balıklar tutmak istedim ama eski bir tanrının başı çıktı her seferinde..
our boys have done it.( 12 eylüy dönemi)

erdal şimşek-mit .

herşeyi özetleyen cümle aslında koskoca kitapta.
herkes geçer diyor, geçer mi olric? herkes ne bilir acımı. herkes ne bilsin acımızı. yaşar gibi yapmaktan, özlemez gibi yapmaktan, iyiymiş gibi yapmaktan, nefes alıp onu içimde tutmaktan, o nefeste bogulmaktan sıkıldım. ki nefessizlikten değil nefesten boğulmaktır marifetimiz olric.
- evet efendimiz.
- bana katıldığını bilmek güzel. arada ses vermen güzel. içimin sesi de olmasa ölürüm yalnızlıktan.

(bkz: oğuz atay) tutunamayanlar.
herkesin ve kimsenin kitabı.

böyle buyurdu zerdüşt
--spoiler--
yapılacak ilk devrim insanın kendi içinde yapacağıdır, evet ilk ve en önemli devrim budur. insan kendi hakkında bir düşünceye sahip değilken bir düşünce uğruna savaşmak yapılabilecek en tehlikeli şeylerden biridir. yolunu yitirdiğini, şaşırdığını hissettiğin zaman ağaçları düşün, onların büyüme biçimini anımsa. unutma ki yaprağı gür ama kökü zayıf bir ağaç ilk güçlü rüzgarda devrilir, oysa kökü güçlü ve az yapraklı bir ağaçta can suyu binbir güçlükle dolaşır. kökler ve yapraklar aynı ölçüde gelişmelidir. olayların içinde ve üzerinde olmalısın ancak böyle gölge ve sığınak sunabilir, ancak böyle doğru mevsimde çiçekler ve meyvelerle donanabilirsin.
ve sonra, önünde pek çok yol açılıp sen hangisini seçeceğini bilmediğin zaman, herhangi birine öylece gitme, otur ve bekle. dünyaya geldiğin gün nasıl güvenli ve derin derin soluk aldıysan öyle soluk al, hiçbir şeyin senin dikkatini dağıtmasına izin verme, bekle ve gene bekle.
dur, sessizce dur ve yüreğini dinle. seninle konuştuğu zaman kalk ve yüreğinin götürdüğü yere git...
--spoiler--
"hareket etmezsen acı üstünde birikir."
(bkz: barış bıçakçı-bizim büyük çaresizliğimiz)
tepeden tırnağa çamursun adem ilk bakışta, toprağın topraklığına batmış gibisin.ama bu halinle kıymetlisin; çünkü bu halini aşabilirisin.içindeki kutsal ruha sahip çıkabilirisin.işte o zaman melek değil ama melekler gibisin.ve ey adem unutma, böyle bir tartıda melek gibi olmak melek olmaktan ağır çeker.*
Ya duvar kağıdı gidiyor ya da ben.
(bkz: oscar wilde)
"yaşamak istiyor musun?"diye kimse sormadı bana.sorsalar istemezdim.
istemiyorum!
iki kişi çıktığımız yolda, yalnız yürüyecek gücüm yok benim... (bkz: en son yürekler ölür)
"şimdi acının ne olduğunu gerçekten biliyorum...
ayağını cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değildi bu.
acı, insanın yüreğini paralayan,sırrını kimseye anlatmadan beraber ölmesi gereken şeydi.yastıkta kafayı bir yandan öbürüne çevirme cesaretini bile yok eden şeydi.
(bkz: şeker portakalı)
yanağımdaki gamzeden haberi yokmuş,hiç güldürmedinki yüzümü!
Kış, güneşi rehin almıştı.
john steinbeck - Altın Kupa
"Suskunluk bambaşka bir iletişimdir.
bekleyip taşıyoruz bastırdığımız aile içi yalnızlık seviyesinden"
küçük iskender. sarı şey
bu ülkede az biraz da olsa demokrasi varsa
bunu şu elimdeki alkol şişesine borçluyuz.
ne sosyal reformlar ne siyasi yapılanmalar
hatta kurtuluş savaşı bile değil
Türkiye' yi diğer bütün müslüman ülkelerden ayıran
işte bu şişedir. bu bira var ya bu bira
"tokuşturacakmış gibi bardağı kaldırdı"
özgürlüğün ve gelişmiş sivil toplumun simgesi...
tüm hayvanlar eşittir, ancak bazı hayvanlar daha eşittir.
(bkz: hayvan çiftliği)
"yanına kadar koştuktan sonra, bir adım daha atamayacaksan eğer;oraya kadar sakın koşma. sana değil bekleyene yazık olur." (bkz: özdemir asaf)
öldürmeyeceksin.. tevrat
eğer sevdiğinin yüreğini doldurup taşıramamışsan, bir gün o yürek yabancılarla dolduğunda, üzülmeye hakkın olmaz.
"aşk; iki kişinin sokak kavgasına benzer, çünkü ayıran hep bir yabancıdır".[ö. asaf]
yüreğim seni çok sevdi
o yürek talan
o yürek yangın yeri
o yürek seni istiyor
bir tek seni.
(bkz: yüreğim seni çok sevdi - canan tan)