bugün

"Çünkü ruhumuz ne tekerrür ediyorsa onun için yaratılmıştır."
Ben yine eskisi gibi dünyadan uzak ve daima tasavvurlarımın ve iç dünyamın bir oyuncağı idim.
(bkz: Kürk mantolu madonna), sayfa: 63, (bkz: Sabahattin ali).
Çimendeki görkem ile çiçekteki mutluluk zamanlarını hiçbir şey geri getiremese de, kederlenmek yerine, geride kalanda dayanma gücü bulacağız.

Splendor in the grass, şiir, william wordsworth(1770-1850)
“Atanacaksın.” Kapağında öyle yazıyo valla.
"her temas iz bırakır."
Yaşamamış birinin ölü yargılarıydı bu kararlar.
“Her ulus kendisinin tek gerçek dine inandığını ve en makul hükûmet sistemine sahip olduğunu bilir. Hepsi Tanrı'nın en çok onları sevdiğine inanıyor.

Kısacası tüm insan ırkı memnun. Her zaman memnun. inatla memnun. Bıkıp usanmadan memnun.”

Twain, insan Nedir? (s. 140)
Kurtlukta düşeni yemek kanundur.....Kurt Kanunu. Kemal Tahir.
"gölgeler ilginç varlıklar. eğer değişmez madde miktarı, kütle, hacım vb perspektifinden bakarsak gölge diye bir şey yok. meselâ madde/anti-madde karşıtlığı gibi bir foton/anti-foton karşıtlığından bahsedemiyoruz, işık'ın zıddı bir fizikî karanlık yok bilimsel olarak. iyi ama o zaman bir "gölge gördüğümü sandığım" zaman nedir gördüğüm? işık kaynağının önüne bir cisim geldiğinde, ışık engellendiğinde biz bir gölge görüyoruz. işık görmeyi umduğumuz yerde ışık yoksa "gölge var" diyoruz. gölgenin varlığı bir borç gibi, ödenmemiş bir maaş, iptal edilmiş bir randevu, bayram günü çalmayan bir telefon… gölge herkes için değil sadece ışık ümit edenler için var."

jean paul sartre - varlık ve hiç.
"sen ince bir çizgisin, geçersem hiç olmuyor."
'bir defasında bana kayıp zamandan bahsederken, ona annemin bir cümlesini söylemiştim:
"efendim, annem zamanla ilgili sık sık şöyle derdi: 'onu kim oluşturuyorsa, satmadığı aşikâr.'"

celeste albaret - monsieur proust
"acı çeken kimsenin bütün zevki inlemektir. bundan bir zevk almasaydı inlemekte direnir miydi?"

(bkz: yeraltından notlar)
"Çünkü hayat sana hediyeler sunmasa bile, zaman senin en büyük destekçindir. Hani hep diyoruz ya, "Her şey anını bekler." diye... Mutluluklar anıyı bekliyor. Aşk anını bekliyor. Arkadaşlık anını bekliyor. Güzel olan her şey zamanını bekliyor. Aynı şekilde kötü olan her şey de...  Hayatı kabullen, kendini kabullen, güzellikleri kabullendiğin gibi kendi felaketini de kabullen. Kendini güzel olan her şeye hazırladığın gibi kendini bir felakete de hazırla. Birinden duyduğun bir cümle bile bir felaket olabilir senin için. Ama sen buna da hazır olmalısın. Ayakta kalmalısın, yıkılmamalısın, ışıklarını yakmalı ve karanlıkta kalmamalısın. Ama kendini karanlığa da hazırlamalısın. Çünkü hayat bize her zaman ışıklar sunmaz. Hayat bazen karanlıkta kalmamızı ister ve biz bunu kabul etmeliyiz."
Yol Açık, Yola Çık.
martin heidegger varlık ve zaman kitabında şöyle diyor:

“Yüzmenin ne olduğunu hiçbir zaman yüzme hakkında yazılmış bir makaleden anlayamayız. Yüzmenin ne olduğunu bize ancak akıntıya atlamak söyler.”
çiçek yanıt verdi: seni aptal!! görülmek için mi açtığımı sanıyorsun? kendi zevkim için açılıyorum, başkaları için değil, çünkü hoşuma gidiyor. aldığım zevk var olmaktan ve açmaktan ibaret.

- ırvin d. yalom (bugünü yaşama arzusu) syf: 189
"gözlerimi açınca, eski alışkanlık, bugün için bir ümit var mı diye düşünmeye başladım."

pan - knut hamsun.
Bir kişiyi çok özlerseniz, bütün dünya ıssızlaşır…
Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.
görsel

' Babamın altın kurallarından biri (uyulması güç olan) de şuydu:
"Saygı duyamayacağın bir kimseyle asla arkadaş olma." ' (sayfa 73)

'Bir cumhuriyet, adalet ve onur ilkelerini kafasına yerleştirmiş bir insan kitlesine sahip olmaksızın sağlanamaz.' (sayfa 59)

Charles Darwin- aforizmalar.

Bir başka kitaptan;

'...edebiyat ve sanatla ilgilenmiş, en güzel yıllarımı kütüphanelerde geçirmiş, elime ne geçse; Newton'ın "Principia" sından, Paul de Kock romanlarına kadar okumuştum ve hayatımın çoğunu çarçur ettiğimi düşünüyordum. Ama bunun yapabileceğim en iyi şey olduğunu anlamam çok uzun sürmedi.' (sayfa 86)

'insan beynindeki alfa dalgaları 6 ile 8 hertz arasındadır. Vücut boşluğunun dalga frekansı 6-8 hertz arasında titreşir. Bütün biyolojik sistemler aynı frekans aralığında çalışır. Dünyanın elektriksel rezonansı da 6 ile 8 hertz arasındadır. Yani biyolojik sistemimizin tamamı -beyin ve dünyanın bizzat kendisi- aynı frekanslarda çalışır. Bu sistemi elektronik olarak kontrol edebilirsek insanoğlunun bütün zihinsel sistemini de kontrol edebiliriz.' (sayfa 71)

Nikola Tesla- aforizmalar.

Sevdiğim başka bir kitaptan birkaç kısım;

"bir devleti yerle bir etmek için, yöneticinin hatasının söylenmediği bir düzen yeter". (sayfa 21-22)

"insanoğlu para kazanmak için sıhhatini verir. Sonra, sıhhatini kazanmak için parasını verir. istikbali düşünürken insanoğlu yaşadığı günü unutur. Böylece; ne bugünü yaşar ne de istikbali. Aslında ölüm yokmuşçasına yaşarken, yaşamamış gibi ölürler." (Sayfa 66)

"konuşmadan önce düşün; sessizliği bozacak kadar değerli mi?" (Sayfa 78)

"Gösteriş, bir insanın kültürel zayıflığını yansıtma halidir." (Sayfa 61)

Konfüçyüs- nereye giderseniz gidin ama tüm kalbinizle gidin.

Ve son olarak sevdiğim bir başka tespiti paylaşarak bitireyim;

'... beni bir gün unutacaksan bir gün bırakıp gideceksen boşuna yorma derdi boş yere mağaramdan çıkarma beni alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna tedirgin etme beni...' (sayfa 473)

Oğuz Atay- Tutunamayanlar.
görsel

'Davranışlar, insanların karakterini gösteren aynalardır.'

Johann Wolfgang von Goethe- Dünyanın Derdi Bitmez, sayfa 47.

görsel

"insanlar başaklara benzer. içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler."

Michel de Montaigne- Hayatın Değeri Uzun Yaşanmasında Değil iyi Yaşanmasındadır, sayfa 87.
' iç dünyasını zenginleştirmeyi erken öğrenen kişi, daha sonra tüm dünyayı içine sığdırabilir. '

Zweig, Dünün Dünyası

' Ey arzularla dolu insanın o hiçbir kayıt ve şarta tâbi olmayan mutluluğu!

Seni kayıt ver şartların sunağında kurban etmek için ne kadar da acımasızca uğraşıyorlar! '

Stirner, Biricik ve Mülkiyeti, Kaos Yay., s. 124
"vurun ulan vurun ben kolay ölmem" ......ahmet arifin 33 kurşun şiirinden
" o zaman anladım ki, bedenimin kendini kurtarmak için en can alıcı saniyede ellerimin gücünü kesmek gibi bir yığın ufak hileleri var, oysa bütün karar bana ait olsaydı ölmem bir an meselesiydi."
" Ve devirmek istediğiniz bir despot varsa, önce onun sizin içinizde kurduğu tahtı devirmeye bakın."

(bkz: Halil cibran)

(bkz: ermiş)