bugün

entry'ler (445)

herakleitos

" Düşüncelerini öğrendiğim kişiler içinde bilgeliğin bütün şeylerden ayrı olduğu anlayışına varan bir kişiye rastlamadım. "

sanat

''Her şey, bu tür sorular boyunca ilerledikçe, bütün sanatların birbirlerine karıştıklarını, soruların da sonsuzca, üstelik tam bir cevaba kavuşturulmayı beklemeden içiçe geçtiklerini, birbirlerini tam bir cevap bulmaksızın. dürterek üretip durduklarını gösteriyor: böylece, ışığa ihtiyaç duymadan dinleyebileceğinizi sandığınız müziğin bile, pekâlâ mimarlığı da harekete geçirdiğini, Barok bir eserin çalınabileceği yer ile, bir Rock müziği konserinin verilebileceği yerin aynı olmayacağını, bu durumun da asla tesadüfi olmadığını farkedebilirsiniz. Aynı şekilde, Bach'ın Füg Sanatı, hem bir matematik, hem de bir nota dizisi estetiğine, başka bir deyişle "kaligrafi" sanatına dayanıyor gibidir.''
ulus baker.

immanuel kant

''Sorduğum şudur: koşulsuz pratik olanla ilgili bilgimiz nereden başlar ? özgürlükten mi, yoksa pratik yasadan mı? ''

william shakespeare

Vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni,
Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez.
Değil mi ki çiğnenmiş inancın en seçkini,

günün şarkısı

https://www.youtube.com/w...amp;ab_channel=Metallicac

marcel proust

"Gerçek keşif, yeni topraklar bulmakla değil, yeni gözlerle bakmakla ilgilidir."

süreyya berfe

"Nasıl biri diye sorarlarsa beni, baharı ve şiiri sever de."

edgar allan poe

"Bütün gördüğümüz ve göründüğümüz, yalnızca bir düşün içinde bir düş."

paul klee

"sanat yaratılışın rumuzudur. nasıl yeryüzü kâinat'ın simgesiyse sanat da öyle bir simgedir."

george wilhelm friedrich hegel

''Tarih insan ırkındaki bir gecikme halidir.''

jean jacques rousseau

''Görüntülere ve uzak hedeflere duyulan merak, insanların hiç bulunmadıkları yerlerde haz arama eğiliminden kaynaklanır.''

platon

Platon'un ruh konusunda söyledikleri de üzerinde çok durulan konulardan biri. Ruh nedir, Platon'a göre, bedenle ilişkisi nasıldır, ruhun ne tür yanları vardır?

Platon'a göre, beden ruh için bir mezar da olabilir, ruhun kendini açtığı bir işaret de olabilir. Yalnız bir bedeni sevmekle başlamak, bütün bedenlerde ortak olan güzelliği yakalamak, sonunda kendinde güzeli kavramak amacıyla da güzel ruhu sevmek gerekmektedir. Dolayısıyla ahlak mükemmelliğine beden aracılığıyla ulaşılır ve beden bunun için bir engel değildir.

jorge luis borges

“Büyü benzersiz bir nedenselliktir, bildiğimiz nedensel ilişkilerin yanı sıra başka bir nedensel ilişkinin olduğuna inanmaktır, rastlantı dediğimiz, nedenselliğin karmaşık işleyişini bilmememizden başka nedir ki?”

friedrich holderlin

"Mülklerin en tehlikelisi dil bunun için verildi insana…
Kendisinin ne olduğuna tanıklık edebilsin diye…” .

percy bysshe shelley

Ey Güzellik Ruhu, sen ki kutsarsın renklerinle her
düşünceyi ve her insanca biçimi üzerinde parıldadığın,
nerelere gittin?

arthur rimbaud

''Şu donuk su gözünün oyuncağıyım ben, erişemiyorum,
ey hareketsiz sandal! ah, çok kısa kollar! ne o
ne bu çiçeğe ...''

seneca

“Gerçek büyüklük, insan gibi cılız Tanrı gibi de sağlam olmaktır,”

düşün ki o bunu okuyor

Seni, henüz batan güneş özleminde saklı kalan sözcüklere sardım.

comte de lautreamont

yaşamım boyunca, istisnasız hepsi de budalaca işler yapan dar omuzlu insanlar gördüm ve çoğu türdeşlerini şaşkına çevirip ruhları türlü şekilde baştan çıkarırlardı.

theodor wiesengrund adorno

"Bilgi de, nesnesi gibi, belirli çelişkiye zincirle bağlı olarak kalır..."