bugün

klişe doğum günü kutlama sözü.
yabancı türü için; (bkz: happy birthday to you)
dünyada en çok söylenen şarkının türkçesidir. doğum günlerinde söylenir. 1893'te ABD'nin Kentucky kentinde öğretmen iki kız kardeş tarafından bestelenmiştir. Warner/Chappel Müzik şirketi tarafından telif hakları alınmıştır. her söylendiği ortamda telif hakkı ödememek kul hakkına girer. dünyanın en çok farklı dilde söylenen şarkısıdır aynı zamanda.
beyaz show da beyaz in dogum gununu kutlamak icin seyircilere verilen kagitlarda iyiki dogdun yazilmis soz..
(bkz: iyi ki varsın)
+ iyi ki doğdun.
+ iyi ki doğmuşum.
kimi zaman hakaretle karışık söylenir ;
+ kazayla oldu diyordum ama iyi ki doğmuşsun...*
komik bir samimiyetle x * yıldır görülmeyen ilkokul arkadaşının doğum gününü facebook aracılığıyla kutlamak için söylenir mesela.oysa o arkadaş olmasa da olurdur , oysa dıdısının dıdısıdır. ama o doğmasa ben ne yapardım sevecenliğiyle kutlanır ve doğum günü kişisi memnun edilir. zararı da yoktur kimseye.
can bonomo'nun aşktan ve gariplikten albümünün 5.şarkısı. söz-müzik can bonomo'ya aittir. sözleri de şöyledir:

ben, sebepsiz her gecem
ıssız sensiz ülkem
boşalmış şişemden seni içerken
sen, özgür dingin başın
yine artmış yaşın
uzakta yalnız tek arkadaşım

onları duyma alem kapışsın
sen benim ol hep
iyi ki varsın
iyi ki doğdun, iyi ki doğdun, iyi ki varsın
kaç yaşındasın beni görmedin ama görsen anlarsın
ama beni buldun diye benim oldun iyi ki varsın
hiç dokunmadım ama dönersen bir gün beni ararsın

ben, yaralı her sazım
bu gece yalnızım
düşünüp durmuşum, senin olmuşum
sen, hayalime giren
uzaktan hep gülen
parlak ve sönmeyen bir yıldız
sen hiç unutma, ben burda güzelim
gel beni bul da, şarkımı söylerim
harika bir can bonomo şarkısıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=CT7Em47vazs
acayip güzel bir video'ya ve sözlere sahip can bonomo şeysi.

http://www.youtube.com/watch?v=hGlLXOqSgVI
"...ama beni buldun diye benim oldun iyi ki varsın
hiç dokunmadım ama dönersen bir gün beni ararsın

ben, yaralı her sazım
bu gece yalnızım
düşünüp durmuşum, senin olmuşum
sen, hayalime giren
uzaktan hep gülen
parlak ve sönmeyen bir yıldız
sen hiç unutma, ben burada güzelim
gel beni bul da, şarkımı söylerim"

Geceye ve bundan sonraki her 12 ekim gecesine yakisacak tek sarki.

Hediyen bende. Umarim bir gun sana verebilme sansim olur.

Iyi ki dogdun.
ben bunu yazarken 38 gün var ama napalım çok iyi ki doğmuşsun zaten sadece doğum günün olduğu için yazmadığımı biliyorsun sen her gün iyi ki doğdun bende her gün iyi ki doğdum bizim aslı amacımız biz iyi ki arkadaş olduk seni çok seviyorum bak oku bunları oku.
iyi ki doğdun ruhumun yarısı.
pera-sevgilim iyi ki doğdun

https://www.youtube.com/w..._id=annotation_3746359365
Iyiki doğdun kocacım seni çok seviyorum. Sen en güzel Masalım babası. ilk gördüğüm anda aşık Olduğum erkek ve sonsuza kadar birlikte yaşamak istediğim hayalimsin . Akşam olsada eve gelse dediğim, bir gülüşü bana yeter dediğim canım sevgilim doğum günün kutlu olsun mutlu ol senelerce ...
tanım olarak: doğum günü kutlama cümlesi.

bugün için ise: düşündüm de iyi ki doğmuşsun.*
çocukken komşu çocuklarıyla gezerken muhtemelen arka sokaktaki bir çocuğun evde doğum gününün"iyi ki doğdun iyi ki doğdun iyi ki doğdun talha" diye kutlandığına şahit olmuştuk. aramızdan muzipin biri o eve yaklaşıp "keşke doğmaz olaydın" diye bağırmıştı. ne zaman iyi ki doğdun tarzı bir cümle görsem duysam aklıma gelir, istemsizce gülerim. *