bugün

Avrupa'dadır.
Coğrafyacılar çizme de der.
Denize kıyısı vardır.
Defans yaparlar.
(bkz: Katenaçyo)
dünyanın en iyi çizgi roman çizerlerinin olduğu ülke. özellikle floransa sanat okulu ve pera.

fumetti ekolünün duayenleri buradan çıkar. sanırım rönesans sanatçılarının çoğu italya kökenli olduğu için son derece olumlu yönde etki etmişler. anatomi ve 3d çiziminin mucidi de leonardo da vinci'dir.
2019 da 647 bin kişinin öldüğü ülke.

https://www.milliyet.com....i-duzeyine-ulasti-6380557
Tarihi dokusuyla,mimarisiyle hep hayranlık duyduğum, Bir gün gidip de uzun uzun gezmek istediğim ülke.

Şuan için bir hayal ama belki bir gün...
2013'den bu yana gsyh'ı yaklaşık %20 küçülen türkiye bile istanbul'da 3 köprü ve bir tünele sahip iken*
ana vatan ile sicilya'yı birbirine bağlayan bir köprü bile yapmamış ülke. şikayetçi olan kesim var.

--spoiler--

köprü yapılmama / yapılamama nedeni:
Dört ana sorun: irade eksikliği, ciddiyet eksikliği, hükümetteki güven eksikliği ve mafya.

not: tamamen atmasyon olma ihtimali de var. sonuçta internet'te gördüm.
ancak italyan tarafından yazıldığını düşününce...
--spoiler--
covid-19 dan ölü sayısı 101,881'e ulaşmış ülke.
ortalama internet hızının 23.18 mbps olduğu ülke.
gün içinde covid 19'dan 808 yeni vaka ve 12 ölüm raporlanmış ülke.

aşılama oranı %32.8 dir.
Eurovision, euro 2020. Euro'lu ne varsa aldılar. Ekonomileri bile düzelir.
üstteki entrye ek olarak kadınlar avrupa voleybol şampiyonasında da mutlu sona ulaşmışlardır. gerçekten avrupayı domine ediyorlar bu sene. helal olsun.

karantinada iyi çalışmışlar*.
5-11 yaş grubu çocukların aşılanmaya başlandığı ülke.
(bkz: covid 19 aşışı)
doğum oranları tarihin en düşük seviyelerine indiği ülke.
Ülkede yapılan açıklamada doğum oranlarının 1861’den beri en düşük seviyeye indiği duyuruldu.

Yetkililer doğum oranının yüzde 13.6 seviyesinde düşüş yaşadığına dikkat çekerken, yaklaşık 5.000 daha az doğumun meydana geldiğini de açıkladı.
çok estetik ve tarihi bir ülke. gitmeyi isterim.
dünyadaki şarap üretiminin 5te 1ini husule getirdiği yazıyor googılda. aslanım italya.
en zengininden en fakirine yaşamın tadını çıkaranların ülkesidir.
italya millet değildir ki çünkü o bir ülke.
covid 19'dan gün içinde 48,255 vakanın olduğu ve 138 kişinin öldüğü ülke.
salgında toplam ölü sayısı 164,179’a ulaşmıştır.
bu gece almanyaya karşı 5-2 mağlup olmuş ülke.
türklerin gezerken en az yabancılık çektikleri ülke italyadır diye düşünüyorum. hemfikir olan var mı.
Bülent ersoy hazretlerinin * şahsi uçağıyla günübirlik öğle yemeğine gittiği akdeniz ülkesi.
Vay be ben izmir'de 13 seneyi devirdim daha çeşmeye gitmedim arkadaş nereleri gezmiş. Helal olsun. Bende gezme ruhu yok azizim.
Bellissima Italia...
insanların en büyük korkusu eşitsizlik olan ülke.