bugün

11 Eylül sonrasında siyasal süreçlere yansımaya başlamış islam düşmanlığının karşılığı olarak kullanılan kelime.
islamofobi,bireysel ve toplumsal bazda semptomları görülen bir hastalıktır.Hasta olan da islam veya Müslümanlar değil,bu korku ve nefreti taşıyan kafalardır. Tedaviye ihtiyacı olan da islam ve Müslümanlar değil,hastalığı taşıyan bu kafalardır.
bu fobiyi aşılayanlar da müslüman değil müslüman adını ve cihat kelimesini kendi kafalarına göre kullanan teröristlerdir..
"islam korkusuna dayalı müslüman karşıtlığı" anlamına gelen bir terim.

ilk olarak 1970 lerde ortaya atılmış ve 1990 larda yaygınlaşmış.
özellikle 11 eylül 2001 de müslümalara "terör" kimliği yapıştırılması ile amerika tarafından fazlasıyla benimsenilmiş bir terim.

birleşmiş milletler bu terimi resmi söylemlerinde sıkça kullanırken
-ki bu söylemlerde antisemitizm ve hıristiyanofobi terimleri de sık sık kullanılıyor-
amerikan resmi insan hakları söylemi asla bu terimi içermiyor.

amerika -görünürde- islamofobi ile savaştığını ve bu yanlış tutumun ortadan kaldırılması için yaptıkları çalışmalardan birinin de başörtüsü yasağının tarihin gerisinde kalması ve müslüman hanımların dinsel bir tepki yüzünden yaşam özgürlüklerinin kısıtlanmaması gerektiği hususunda türk ve fransız yetkilileri uyarmak olduğunu açıklıyorlar. ben de merak ediyorum her konuda sözü geçen bu abd nin neden bu konuda türk ve fransız yetkililere söz geçiremediğini.
http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=23415
turkiye disindaki ulkelere bakinca olusan fobi. aslinda turkiye'nin belirli muhafazakar yerlerine gidince de bu fobi olusabilliyor. (bkz: recm) (bkz: turban) (bkz: aclik) (bkz: fakirlik) (bkz: aci) (bkz: dayak)
"Düşmansız ideolji yaşayamaz. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra batı kendine yeni bir düşman bulmalıdır yoksa dünya üzerindeki egemenliği tehlikeye girer. Bu duruma en uygun düşman ise islamdır. islamı ve müslümanları kendimize düşman seçmeli ve bunu halklarımıza anlatmalıyız"
Margret Teatcher(ingiltere eski başbakanı)

islamofobi bu şekilede oluşturulmuş yapay bir durumdur. insan bilmediğinin düşmanıdır islamı bilenler böyle bir durumun ve korkulacak bir şeyin olmadığını bilirler.
Batı, kendi yaptığı vahşeti saklamak için ne yazıkki bu sefer islam'ı seçti ama bu sefer sert kayaya çarptılar çünkü islamı yeryüzüne indiren Allah onu korumasınıda bilir.
2000' li yılların ilk çeyreğine belki de tamamına yön verecek 11 eylül olaylarının ardından geçen sürede, şekillenen siyasi sürecin dünyaya yeni armağanı.

aradan geçen 8 yıl, batının nefretini ve vahşetini arttırmış vaziyette, ırkçı saldırıların ardı arkası kesilmiyor. bakın son 1 haftada avrupa'da yaşananlar:

-burası ingiltere,

londra' da bir camii önünde islam karşıtları, müslümanlara saldırıyor,

http://www.haber7.com/hab...-gosterici-gozaltinda.php

- burası fransa,

içişleri bakanı, brice hortefeux kameraya yakalanan görüntülerde iğrençliğini gözler önüne seriyor,

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=891375

-burası danimarka,

danimarka halk partisi yaklaşan yerel seçimlere islam karşıtı afişlerle giriyor.

http://sondakika.com/habe...hmet-li-kampanya-1755155/

işte garb' ın çürümüş, kokmuş, tefessüh etmiş ahvali!
yükselen fobiler arasındadır. önyargılarla örülmüş beyin çeperlerinin ürünüdür. ateizm fobisi ve/veya homofobi kadar yaygındır.
Özellikle avrupa'nın müslüman göçü alan bölgelerinde yoğun olan fobidir. Aslında temellerine baktığında haksız da değillerdir.

işçi olarak alt kültür düzeyinden avrupa'ya göç eden müslümanlar yerleştikleri bölgelerde kültürel olarak kendileri travmaya uğramış, keza Etraflarını da travmaya uğratmışlardır. Özellikle 80lerde ve 90larda Müslümanları anavatanlarının aleyhinde Siyasal islamcı olarak örgütlenmesine ses çıkarmayan avrupalılar ( (bkz: kaplancılar) ) burunlarının dibindeki bu yobazların çevrelerini rahatsız edeceklerini hesaba katamamış, daha doğrusu ilerideki Avrupalı halkların Müslümanlara garezini arttırmak için katmamışlardır.

Şimdi düşünün mahallenize yüzlerce Yobaz yahudi gelse, hani şu saçlarını garip garip ören, Cumartesi günü elektrikli alet çalıştırmayacak kadar yobaz, kafalarında takkeyle dolaşan yahudiler. Bunlar israilde nasıl yaşantı sürüyorlarsa farklı bir memlekete gelmenin travmasıyla daha da kapalı bir komunite oluşturup gettolaşsa. Üstüne bir de Devletiniz bunların illegal örgütlenmesine hiçbir ses çıkarmasa ne yaparsınız?
içinizde hiç yahudi düşmanlığı olmasa da yahudi düşmanı olursunuz. Bu bir tepkidir kaçınılmazdır.

işte bu tepkiyi avrupalı halklara ilk başta iş gücü yüzünden istemeden, sonra da ellerindeki fırsatı değerlendirerek Avrupalı hükümetler öğretmiştir.
http://www.facebook.com/v...48845&oid=43286587680
batı dünyasının sovyet rusya yıkıldıktan sonra yarattığı yeni fetiş. önce ötekileştiriyorlar, sonra yabancılaştırıyorlar en sonunda da yabancılaştırdıklarını düşman ilan ediyorlar. amaç yeni bir dehşet dengesi oluşturup batı toplumunun tekamülünün sekteye uğramasını önlemek.
(bkz: islamohobi/#13725156)
müslüman inanışından, öğretilerinden, yaşam tarzından korkmak olarak özetlenebilecek hristiyan toplumların genel hastalığı.
islamofobi, islam karşıtı batı toplumunun terminolojisine ait bir tanımlamadır.
ben bir müslüman olarak, islama yapılan tüm saldırıları, parçası olduğum dinin inananı olmak paydasında buluştuğum müslüman olmak tanımlamasında buluşturuyorum ve bize ait bir tanımlama yapma gereksinimi hissediyorum.
sonuçta onlar, soyut bir kavram olan din ve inançtan değil, o inancın tezahürü olan bir büyük topluluk olarak müslüman aleminden korkmaktalar.
müslümanofobi
müslüman korkusu olarak ifade edilebilir, avamca ifade edecek olursak g*t korkusudur. ancak ne yazık ki korkunun ecele faydası yoktur.
görsel
islam devletlerindeki versiyonu için (bkz: agorafobi)
sen tut miki mause hakkında bile ölüm fermanı ver sonra "islam yanlış anlaşılıyor" diye serzenişte bulun fobisidir.
haklı fobidir. Müslümanlar tarafından Oruç tutmuyorsunuz diye yada müslüman değilsiniz diye yakılabilir, seviştiniz diye taşlanabilirsiniz.
son yıllarda çoğu ülkede tırmanışa geçen islam korkusu. bir kaç gün önce hamburg'da toplanan cami karşıtı göstericiler bunun bir örneğidir.
görsel
bu kadar vulgar bir dine karşı oluşması gayet normal olan şey. diğer inançlara karşı bu kadar toleranstan yoksun, diğer insanlara karşı bu kadar saldırgan olursa bir din, oluşmamasının önünde bir sebep yoktur bile.
kültürlü avrupa insanının 3. sınıf ülkelerden gelen ve kültürünü avrupa'da yaşamaya çalışan yeni komşuları hakkında fikir ve bilgi sahibi olması ile avrupa'da istikrarlı olarak yükselmesi tesadüf değildir. üstelik gayet de demokrasiye uyan bir düşüncedir. nitakim demokrasi ''ben müslümanları sevmiyorum mesela karşımda bir müslüman ailenin yaşamasını istemem'' sözüne izin vermektedir. diyenler de vardır.

bizim gibi halkının çoğunluğu müslüman olan ülkelerde islamafobya hakkında yasak çıkartmak (bkz: fikirlere kurşun işlemez) gayet normaldir ama komiktir de. çünkü türkiye'de islamafobi bir adam yaşayamaz diye düşünüyorum. çünkü burada müslümanların borusu ötmektedir. ancak mesela isveç'te bunun hakkında hakiki bir yasak çıkmaz. işte demokrasi budur.

ha peki avrupa'da islamafobya ile mücadele eden avrupalılar yok mudur? çoktur. geçenlerde trt haber'de aynı adla bir belgesel/program izlemiş idim. belgeseli yabancılar çekmiş ve özetle islamafobyanın bir önyargı olduğu üzerinde kurulmuş. üstelik bildiğin 8 yaşındaki çocuğuna çarşaf giydirmiş müslümanların üzerinden bu yapılmış. 8 yaşındaki çocuğuna çarşaf giydirmesini bilen müslüman sanırım cihat kavramından haberdar değil ki böyle bir şey ortaya çıktı. aynı belegesel ''marsilya'da bir grup aşırı milliyetçi müslümanların iş yerlerini yağmalayaarak vatanını kurtardı'' gibi aşırı milliyetçileri halının altına sokan harikülade bir islamahobi ayarıyla bitiyordu. o avrupalı aşırı milliyetçilerin sadece vatanlarını değil dünyayı da sevmediği insanlardan kurtaracakları gerçeğini bir tarafa bırakıp bir şey söyleyeceksek; islamafobianın nedeni kendine müslüman diyenlerin tam kendisidir.

kusura bakmayın da ben bir fransız olsam başkentimde enteresan kıyafetleri ile enteresan hareketler yapan yabancıları ülkemde istemem. üstelik bu yabancılar benim ülkemde yaşamasına rağmen beni düşman biliyorsa. avrupa'da şu anda müslüman az da durum böyle. şu oran hele bir dörtte bir falan olsun da bakın o zaman neler göreceksiniz, ırkçılığı fıbiyi o zaman göreceksiniz.
görsel
islam dininin her dine, her fikre toleransının olmadığı savıyla; her islam mensubuna toleranssızca saldıran saçma bir ideolojidir. açıkçası islam'ın herkese ve her şeye sonsuz toleransı vardır; zulüm, kavga, edepsizlik ve kendisine karşı saldırıda aşırıya gidilmediği sürece. bazı müslümanların olmayabilir ama islam'ın vardır.
çelişkilerle dolu bir durumdur. nitekim turan dursun'un sağda solda ''bu müslümanlar aptal lan, muhammed onla buna sevişiyormuş ahaha'' demesi ve bunu islamiyet'i benimsemiş bir toprak parçası üzerinde yapmasının ardından öldürülmesi, islam'ın tutumunu değil, müslümanların tutumunu yansıtır. islam'ın türklere zorla benimsetildiği olayı da binlerce defa yanıtlanmış bir mevzudur, insan tafsilata girmekten sıkılıyor.

(bkz: her müslümanın yaptığını islam ın gereği zannetmek)