bugün

islam dininde bir ayağındaki tırnak sayısı tek sayı olan tüm canlıların yenmesi haramdır, Çift sayı olanlar ise yenilebilr.

eşek mekruhtur, at eti zor durumda kalındığında yenir gibi safsatalara inanmayınız.

bu tarz etler zaten tek tırnak eti olarak anılır ve tüm islam ülkelerinde kesinlikle yenmesi yasaktır.
--spoiler--
"De ki; bana vahyolunanda ölmüş hayvan (meyte), akıtılmış kan, domuz eti -ki pisliğin kendisidir- ya da günah işlenerek Allah'tan başkası adına kesilmiş hayvandan başka, yiyecek kimseye haram kılınmış bir şey bulamıyorum" (el-En`âm 6/145)
--spoiler--
kafasından fetva veren cahillerin uydurmalarına gelmeyiniz.

eklemek istediğim bir şey de şudur ki:
bazı firmaların %100 dana eti diyerek sattığı ürünlerin içinden çıkan at ve eşek etlerini savunmuyorum. bu yapılan sahtekarlıktır. elbette eşek etini ve at etini bende yemiyorum ve bu önemli bir sahtekarlık.
aynı şekilde %100 dana etine tavuk eti karıştırmakta sahtekarlığın daniskasıdır.
domuz eti satanların hesabıda öbür tarafta alınacaktır. pizzaya pideye domuz eti karıştıran sahtekar değil o.ç dir.
Mesheplere göre değişenler var.
Helal etleri saysak daha bir açıklayıcı ve bilgilendirici olur sanırım.
--spoiler--
De ki: "Bana vahyolunanlar içinde, bu haram dediklerinizi yiyecek birine yasaklanmış bir şey bulamıyorum. Yalnız şunlardan biri olursa başka: leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o bir pisliktir- Allah'tan başkası adına boğazlanmış bir murdar." Iztırar haline düşen, başkasının hakkına dokunmamak, zorunluluk sınırını da aşmamak şartıyla bunlardan yiyebilir. Çünkü senin Rabbin çok bağışlayıcı, çok merhametlidir. (en'am/145)
--spoiler--

bunun dışnıda kim ne ekliyorsa, allah'a karşı gelmiştir.

ek: "işte böyle. Kim Allah'ın yasaklarına saygılı olursa bu, Rabbi katında kendisi için çok hayırlı olur. Karşınızda okunarak açıklananlar hariç, tüm hayvanlar size helal kılınmışır. Artık putların pisliğinden, yalan sözden uzak durun." (hac/30)

selia'ya teşekkürler.