bugün

insana birden gelen, 1 saniyelik o olayın ne kadar da güzel bir şey olduğunu düşündüren istektir. sadece 1 saniye, sonrası bambaşka bir dünya, bambaşka insanların yanındasınız, püff, sihirbazların tavşanı yoketmesi gibi, kendinizi kaybediyorsunuz insanların dünyasından.
her an herkesin başına göz açıp kapayıncaya kadar gelebilecek bir his.

son anda akla gelen sebepler her ne kadar farklı olsa da;

yanmayan çakmak, akord tutmayan piyano, mantarı içinde kalmış bir şarap şişesi, kendiliğinden sönen mum, alinamayan ya da verilemeyen bir cevap, yağmurlu bir akşamüstü, erken boşalmak, güneşli bir sabah, boşalamamak, pişmeyen et, ilk defa koklanan bir yasemin.. vs..

gerçekliği o an aklınıza gelen kişilerin sayısıyla ters orantilidir.

eğer aklınıza birileri gelmiyorsa baybay diyecek, işte o an ciddi bir sorununuz vardır dostum, uzanın ve bunun keyfini çıkarın..
(bkz: david in penisi traktor egzozu gibidir)

bu, başlı başına bir sebeptir.
sorunlarla baş edemeyen, hayatın getirdiği ve götürdüğü sorumlulukların farkında olmayan, korkak, sürekli kaçış halindeki insandır.bu haliyle zaten işe yaramıyordur.ölsündür bari yer kaplamasındır.
yumurta göte dayanınca çoğunlukla vazgeçilen istektir. kısacası çoğu kişinin götü yemez. ama böylelerinin ağzından 'artık yaşamak istemiyorum, hayat çok rerörerö' tarzı klişe cümleler eksik olmaz. ya bsg kardeşim, kandırmayın kimseyi.
uyuyunca geçen istek...
saman alevi gibi parlayıp sönen istek. muhim olan kontrol altında tutabilmek. en güzeli uyumak ya da sessiz, kimsesiz yerlere gitmek.
depresyon belirtilerinden biridir.
gecenin tamda bu saatinde yalnızken ortaya cıkar. sabahları sorguladığın yetmiyormus gibi olmaz olası hayatı gece daha da kafa yormaya baslarsın. gitsem kim üzülecekki bencillikte yapıs olmam sonucta dersin , bi yandan da orada ALLAH a nasıl hesap vereceğini düşünürsün.

kimse anlamaz içinde bulunduğun ruh halini.. ne arkadas vardır ne bir tek dostun.. anne baba desen varlarda yoklar işte , abla mı öyle biri de mi var diye gecirirsin içinden. melankolik şarkıların ta dibine vurursun. ağlamak istersin beceremezsin .. hele birde bazı seylere bağımlı olduğunu bilmek ve buna engel olamamak daha da fena koyar adama.. gelde bu halde intiharı düsünme anasını avradını ... dersin.. ama olmaz işte ne ölebilirsin ne de çekip gidebilirsin ne de kalmak için gücün kalmıştır !
inancın karanlık notada takılıp, ölümü çarede görme şeklidir. ahmaklığı çaresizlikle karıştırma hali.
(bkz: easy dude)
(bkz: it won t solve anything)

Gece vakti gelirse uyuyun, sabaha geçer. Eğer sürekli geliyorsa sorunun kaynağına inin ya da profesyönel yardım alın. çünkü intahar saçma birşeydir, kendini öldürmek sana hiç bir getiride bulunmaz.
nihilist hezeyanların doğurduğu bir dürtüdür sıklıkla. hayata karşı zayıf ve aciz kalmışlığın gurur kırıklığı vardır temelinde. hayatta her şey nedenselliğe tabidir. bu isteğin de sebepleri vardır. intihar etme isteği duyan kişi, belki bu sebeplerin farkında bile olmayabilir. duyguları küntleşmiş, düşünceleri fakirleşmiş ve hatta ağlamaya bile mecali kalmamış olabilir. bir diğer deyişle, bu isteğe sebep olan hayatın yarattığı yorgunluk, bıkkınlıktır. yara almış ruhu iyileştirmek zordur. insan da dahil, bütün canlıların içgüdüleri "hayat"ı ve "var olma"yı sürdürme amaçlıdır. dolayısıyla bu isteğe sahip olanlar, "hayat"a biraz şans tanımalıdırlar. hiçbir mutluluk ve keder baki değildir, bu istek de geçicidir.
(bkz: intihar edeceksem mutlu olmalıyım)
(bkz: gidene dur diyemem kalan sağlar bizimdir)
yaşamak sağlığa zararlıdır sen durma devam et. istemek başarmanın yarısıdır.
duygusal ergenlerin her dakika düşündüğü ve yapmaya gelince götü yemeyipte vazgeçtiği genellikle artistlik olsun diye yapılan eylem fakat istisnai durumlarda insanların hayattan bir beklentisi kalmadığında ve kaybedecek hiç bir şeyi olmadığında kendi hayatlarına son vermesidir.
sebepsiz hüzne, ölüme bulanma durumudur. sebepsiz gibi görünen acılar çekersin böyle zamanlarda... oysa biriktirdiğin özlemler yığın olmuştur, kimsesiz terk edilmişliklerin bu acıların kaynağıdır... bütün vurgunlardan sonra hala nefes alabiliyor olmak bile canını acıtır zamanla... öyle kaybolur öyle boğulursun ki niçin kimin için bu nefes alıp vermeler dersin, isyanlarını susturmak istersin ama ona da gücün yetmez...
bir an önce durması gereken istektir. eğer inancı varsa direk cehennemliktir. yoksa da herşeye rağmen hayat yaşamaya değerdir. eğer kişi intahar düşünmeye kadar gelmişse, silbaştan başlamayı denemeli. tüm yüklerinden sıyrılmalı, herkesi unutmalı. yeniden başlamaya çalışmalı.
(bkz: Yazarlara türkçe öğretiyoruz kampanyası)

inithar ne amk. sebeb ne... neler oluyor bize sözlük.
yalnızlığın verdiği depresyon sonrası çıkış noktası arayan insanların yaptığı eylem.
6 yıl boyunca yolunu gözlediğiniz insanın hala imkansız olmasından mütevellit dürtülen duygudur.
saçmadır. sebep her ne olursa olsun hayat yaşamak güzeldir. (en zor günde bile) o yüzden istemek saçmalıktan ibarettir.
bazen bana ugrar ve cazip gelir cogu zaman.
uzun zamandır geçici olarak aklımdan geçen istek. son 4 5 gündür ise sürekli bunu düşünürken yakalıyorum kendimi. bir anlık deli cesareti isterdim.
ama ona da cesaret edemem ben. yarım kalır.
ölmek icin yasayan canlılar olarak, ciddi sekilde tecrube edilip hayatta kalınırsa, depresyondan kesin olarak cıkılır.