bugün

Allahim görünce tüylerim urperiyor. Tek katli yetmez gibi çift katlisi falan zor iş.
matematikten yaklaşık 7 yıldır uzak kalmış biri olarak çok özlediğim bir konudur. kardeşi türev ile beraber matematiğin en zevkli konularıydılar. biliyordum ki gördüğümüz integralin çok daha kapsamlısı vardı, lisede öğretilmeyen. tam türev-integralin mantalitesini ve felsefesini kapıyorum derken kendimi bir amfide biyokimya dersi dinlerken buldum.
kısmi integrasyonda oluyosa laptü, olmuyosa (bkz: cosx e^x vs) siki tutuş.

edit : amıma koyuyor.

edit 2 : bunu gördükten sonra hiçbir şey o kadar zor gelmiyor.

edit 3 : o güzel köklü sayılar, üslü sayılar, problemler o güzel atlara binip gittiler :(

4 ay sonra gelen edit : o güzel köklü sayılarıma falan tekrar kavuştum. amına koyim böyle işin :/
en taşaklı mat2 konusu. yersen.
üniversitede 3 sene üst üste alınca baya profesörü olmuştum. şimdi işaretini çizemem. *
sanırım bi 7-8 sene olmuştur integral ile meşgul olmayalı oysa ki ne güzel yıllardı integral aldığımız yıllar.
integrate kelime anlamı olarak bir araya gelmek demektir. integral ise bir fonksiyonun iki deger arası sınırının x ekseni ile arasında kalan alanının hesaplanması işlemidir. bunu yaparken iki değer arasını sonsuz parçaya ayrılır ve bu sonsuz küçük alanın alt ve üst integrallerinin ortalamasının belirlenen x değerleri arasındaki mutlak uzaklıkla çarpılması işlemi yapılır ve alan bulunur.

oy o nasıl cümleydi.
Zengin matematiği...yıllardır gördüğüm ders lakin anlamiyorum.
limit Ve türev ile birlikte matematiğin en sevdiğim konusudur.
∑ parçaların kesikli, ∫ ise sonsuz küçük parçaların sürekli toplamıdır. ayrıca integralin bir diğer çeşiti çizgi integralidir.
ln(x) in integrali neydi ya ? ne zaman bir matematikçi görsem sorduğum klişe sorudur.
Lise dört matematik müfredatında olan liselilerin korkulu rüyası olan konudur Allah affetsin cok cektim o konudan.
Limit - Türev- Trigonometri vb konuları bilmeden asla öğrenilemez. En baba Matematik konusudur . Tüm matematiği tekrar öğretir .
çözemeyen kişinin mat yapabiliyorum diyememesini sağlayan , türevi f(x) olan fonksiyondur. mat2'nin en zevkli konusudur. bulmaca gibi gider. ∫ işareti ile gösterilir.

belirli ve belirsiz olmak üzere ikiye ayrılır.
Orospu evladı matematik konusu.
Ağacın en çok sevilen meyvesinin verdiği tattan daha fazla tat veren ve insanı kendine hayran bırakıp mesrur eden matematik ağacının bir meyvesidir.

Doğayı okumadır veya doğanın yazılı halidir.
mat2'nin en baba konusudur. birsürü formülü vardır. belirli integral ve belirsiz integral diye ikiye ayrılır, matematiksel tanım olarak türevi f(x)'e eşit olan fonksiyondur.

oldukça zevklidir.
bir parabolde türevle karşılaşırsa aralarındaki aşk sonsuza gider. mat1 i boşuna dört defa almadık;)
Lise de matematik piri gibi hissedersin yapınca . Üni ye geçtiğinde genel mat kalırsın . Bildiğin matematiği tekrar öğretirler sana burda .
Korktun muu?

Türev!

Korktun mu?

Limit?

Korktun muu
Korkmadın mı?
Mühendisliğin temelidir. Türev de kardeşi olur. Lisedeyken adamakıllı öğrenin üniversitede anlamıyorsunuz.
Matematiğin en basit konusudur.
Matematiğin en kesif konusudur.
Lisede ömrümden ömür götüren ama feleğin sillesi sanırım ünide öğrendiğim matematiğin piri.
mat2'nin türev ile birlikte en zevkli konularından biri.