bugün

aslında dün gece sinemadan çıkar çıkmaz yazacaktım fakat biraz sinirli olduğumdan, objektif yorum yapamayacağıma kanaat getirdim. şimdi düşüncelerimi yazabilirim. spoiler midir, nedir; ondan biraz olabilir. bu entryi okumaya, başından başlamayanlar sıçtı. eki eki.

rüya gibi başladı aslında film. muhteşem bir müzik ve akabinde mösyö lapadite'in evinde geçen girizgah beni inanılmaz heyecanlandırdı. 10 dakika filan sürdü fakat bu. sonra uzun bir sıkıcı evrenin içine serpiştirilmiş kısa bir kaç iyi sahne ve diyalog vardı. çok da detaya girmek istemiyorum. filmin ortalarında yine heyecanlı bir 10-15 dakika. sonra yine uzun sıkıcı bir süreç. sonunu iyi bağlamış olması, kafa karıştırıyor biraz. filmden sonra hiç kimse memnun olup olmadığını bilemiyor.

brad pitt'in muhteşem oyunculuğuna çok fazla şahit olamıyoruz ne yazık ki. o ve çete, daha fazla rol alsa, çok daha iyi bir film olurmuş. bu kadro, bu bütçe, bu yönetmen çok daha iyi bir iş çıkarabilirmiş. sonuç olarak, içimden "olmuş" demek gelmiyor. fakat "olmamış" da diyemiyorum. yeşil domates gibi bir tadı var filmin.

pulp fiction'da büyülenmiş, jackie brown'da süzülmüş, planet terror'de coşmuş biri olarak, tarantino için üzüldüm bu filmde. hayal kırıklığı oldu.
yok abicim bu yahudilerden korkacaksın dediğim film. adamlar resmen almanların amına koymuşlar yerin dibine geçirmişler. en radikal müslümanı bu filme götür izlettir yahudi sempatizani kesilir. nasıl bir ajitasyon. film etkileyici idi hakikaten bitirici sahneler 10 numara. ama film müziği tam 100 numara.**
Buram buram tarantino kokan filmdir. favori yönetmenim olmasından dolayı değil ama bir filmde müziği ve sesleri bu kadar iyi kullanan 2. bir yönetmen görmedim. ha bana müziği kendisinin önüne geçen filmleri saymayınız elbette onlar da çok güzeldir ancak tarantino'nun gönlümüzde yeri ayrı.

eklemek istediğim başka bir şeyse yahudilerin ezilmesi konulu filmlerin hiç birinde yahudiler bu denli intikam alamamıştır.
bir nazi askerinin kafa derisini yüzen elemanın yaptığı iş sebebiyle değil de o esnada sorulan sorulara cevap verirken pirinç ayıklıyormuş sakinliği göstermesi detayıyla tüyleri diken diken eden 'elbette ki' tarantino filmi. christoph waltz'un da bu filmdeki oyunculuğuyla kalbimdeki tahtın sahibi gabriel byrne'in yerini alması an meselesidir.
quentin sen büyüksün.

hakkında çok şey yazacak ve çizeceğim. bir kez daha hd olarak izlemek lazım. söylenecek çok şey var.
brad pitt bu filmde ne zaman konuşsa ses tonu ile bana sürekli commandos oyunundaki green beret'i anımsatmıştır
brad pitt'in hayatının rolünü oynadığı her yönüyle etkileyici film.
tek kelime ile muhteşem bir film. ''nasıl yani almanlar bana küçük adam mı diyiyor'' cümlesi ile seyircileri güldürmüştür. *
açılış sekansı pulp fiction daki kahvaltı sahnesi ile birebir aynıdır. amaçsız konuşmalar, ortamdaki gergin hava vs herşeyi ile benzeşmektedir. samuel l jackson burger yiyiordu burda christoph waltz süt içiyor. her neyse tarantino kendini tekrar etse de yine de güzel yine de güzel.
açılışında yanılmıyorsam green leaves of summer çalıyor filmin lakin sözleri olmadığından peter and gordon yorumu olup olmadığından emin değilim.
5 bölümden oluşan bir tarantino manyaklığı.. bu film diğer tarantino filmlerinden pek bi farkı yok. yine yapmış yapacağını abi. bir naziyi beysbol sopasıyla öldürmekten tut, hitleri ( führer miydi yoksa o) öldürmek!.. son bölümde birde duygusal bi sahne vardı. çok kısa sürdü! tarantino tarzı yani.. (bkz: yeme de yanında yat)
tam bir tarantino filmi. kan ve delilik ... işte bu ! tabi bolca ayak görülen sahneleri de atlamamak lazım.

quentin tarantino'nun zirve yaptığı film desem sanırım bir yanlışa düşmüş olmam, bir de almış brad pitt'i apaçi aldo yapmış, sonra da hitler'e postayı koymuş. e n'olmuş peki ? şaheser olmuş efendim.
film 3 saat sürüyormuş, vallahi çıktıktan sonra fark ettim. Daha uzun sürse oturur izlerdim yani. belki filmi çok beğenmek için quentin tarantino'yu çok sevmek lazım ama beğenmek için onu sevmeseniz de olur.
hala vizyondayken gidilip görülesi film. evde değil sinemada izlemeye değer.
tam bir yahudi propagandası.
arkadaşlarımın uykusunu getiren flim. flimi seçen ben olduğum yol boyunca bi çok eleştiriye maruz kaldım.. ama iyiki gitmişim dediğim flim aynı zamanda.. flim biitiğinde kararsız kalıyorsunuz aslında güzel diyorsunuz ama oturtamıyorsunuz kafanızda belli bi süre yeni bi tarih yaratılmış en baştan belkide bunu kabul etmek zaman alıyor ama sadece brad pitt'i izlemek için bile gidilebilecek bi flim tabiki cristoph waltz ıda unutmamak lazım.. anlamsız gözüksede en çok güldüğüm sahne aldonun içkisini yudumlamaya yeltenirken üzerine çullanan nazi subaylarıydı... akıllarda soru işaretleri bıraksada flimin kalitesi daha ilk bölümde ben burdayım diyor.
Yahudiler tarafından yapılan birebir "Kurtlar Vadisi Irak" filmi. Hitleri öldürdüler sonunda.. bizim başımıza geçen çuvalların hesabını polatın sorması gibi birşey.
bir ss subayı olan hans landa'yı canlandıran christoph waltz'ın film içindeki müthiş etkinliği şaşırtıcı. ne kötü bir aksan denemesi yapan brad pitt'in ne de ahahaha diye gülüp duran diane kruger'ın oyunculukları onunkine yaklaşamıyor.

bir de güzelliğiyle insanı mutlu eden melanie laurent var. gerisi, hani diyorlar ya "tarantino 31 çekse izlerim"; evet, kendisi bir kez daha 31 çekmiş ve seyircinin de üzerine boşalıyor. böyle kanlı kanlı, vıcık vıcık. şaheser olmuş diyen arkadaşlara bir şey diyemem; tarantino'nun şaheseri olabilirse de* sinema tarihinin şaheserlerinden biri olamayacağı açıktır.
pek güzel bir film. bi screener ı filan düşse bi yerlere de indirsek dediğim. dedirten yani.
brad pitt'in italyanca konuşmasını dinlediğinizde başlık(taki hata) için az bile diyeceksiniz..
2 dakika gülüp; ardından gözleriniz faltaşı gibi açık 2 dakika vahşet izlediğiniz;klasik tarantino dokunuşları barındıran film..
Müzikleri ayrıca bu kadar mı olur dedirtiyor.
''Yahudi avcısı'' lakablı Nazi albay Hans Landa (Christoph Waltz)..kabuslarınıza girecek kadar insanı geriyor.. inanılmaz bir oyunculuk..
muhtesem bir film. tarantino klasigi, izleyen siddete doyuyor, o siddet bide nazilere yoneltilmis ki filmden ciktiginizda bikac hitler oldurmus gibi bi kutsal ferahlik bi doygunluk yasatiyor.
brad pitt'in tam bir amerikan kırosu olduğu ve film boyunca pek az göründüğü,

gereksiz ayrıntılarla fazlaca uzatılmış,

bazı yurdum tikilerine hitler'in gerçekten sinema salonunda öldürüldüğünü sandıran,

bir hollwood filmidir. kandan biraz fazla etkilenenler, yani bir çizikten bile fena olanlar izlemesinler.
2. dünya savaşının vahşetin ve kanın bu kadar eğlenceli işlenebileceği başka film olamaz heralde. shitlerin listesi'nde almanlar yahudilere ne yapmışsa bu filmde yahudiler almanlardan daha hayvanca öclerini almışlar. hemde bayaaa vahşice. bu film almanyanın 3. dünya savaşını çıkarmasına sebep olabilir !

steven spielberg bile bu kadar yahudi propagandası yapamamıştır.ama yine de tarantinoyu es geçmemek lazım adam iyi yapmış filmi.ne diyebilirim? bi alman gözüyle izlenmicekse bence film bi harika..
-Que ntin taran tino?
+Si.

Yani der ki:

-tarantino bir psikopat mıdır hacı?
+Evet.

"Yönetmen olmasaydım belki de katil olurdum!" diyen bir seri yönetmenden yine durgunluklara akıl veren bir film. Çok çılgın bebek. çoook.

Süt sahnesinde yıldırmacı gerilimin doruklarında şimşekler çaktı, barda birbirinden fiyakalı oyun-diyalog-mimikler seyreyleyiciyi koltuğa mıhladı. Albay hans landa rolündeki christoph waltz şüphesiz ki her göründüğü sahnede çok pis rol kesti. Shosanna'nın korkunç kahkahaları eşliğindeki kundaklama sahnesi şimdiden bir efsane olarak sinema tarihindeki yerini aldı ve Hitler delik deşik edilirken içi buz gibi olan seyircilerden bir tanesi "bu bir başyapıt değilse hangisi başyapıttır ki?" diye düşünmeden edemedi. ne yapsa edemedi. ne etse edemedi. çaresizdi.
karakterler güzel, oyunculuk güzel de senaryoda olmamış filmdir tarantino hayranı birisi olarak ilk yarıda baya bir canım sıkılmıştır. bir şeyler fena halde eksik bu filmde

yorumlara da bakılırsa bana kalırsa gavur tabiriyle overrated filmler arasına girmiştir.
denge kavramımı değiştiren, çarpım tablosunu unutturan film. ezber mezber kalmıyor insanda filmden sonra. şahsen en psikopat sahnesinde bile kahkahalara boğuldum. tarantino'yu yine ve yeniden sevdirecek film.

--spoiler--

Say "auf Widersehen" to your Nazi balls!

--spoiler--