bugün

bahsi gecen nesne, four room'da da gizemli bir şekilde gözükmektedir .
muammadır.
(bkz: pastanın icinden tarantino çıkması)
dünya sinema tarihinde farklı bir yere sahip olan tarantino filmi.
bu filmde, son derece şık dans sahneleri vardır. müzikler de dans etmek için yapılmış, özenle seçilmiş.
(bkz: pulp fiction dansi)
"seker kamısım" ,"ballı lokmam" gibi sevgiliye hitap cümlelerinin binbir türlüsünü içinde barındıran filmdir.
tarantino klasigidir.
--spoiler--
butch boks maçından önce hayallere dalar ve büyük büyük babasının aldığı saatin kendisine gelme şeklini ilk öğrendiği güne gelir.karşısında bir subay vardır ve onunla konuşmak ister.
-bak bu saati baban 5 yıl kıçında sakladı oğlum çünkü bunu senin hakkettiğini düşünüyodu.ve daha sonra dizanteriden öldü.çok iyi adamdı.ve bu saati benim sana ulaştırmam için bana verdi ben de ancak kıçımda saklıyabilirdim ve ben de 2 sene kıçımda sakladıktan sonra tahliye oldum evlat.bu senin hakkın bu saati iyi koru.
sözünü duyar ve uyanır...
--spoiler--
mısırlou soundtrackiyle yakan yıkan filmdir.
nezdimde yapılmış en iyi filmdir.filmin başındaki ayak masajı repliği iste başlı başına olaydır.
john travolta - samuel jackson diyologlarının unutulmaz olduğu, şimdi aynı kadroyla çekilecek olsa oyuncu ücretleriyle bütçe rekoru kırmak zorunda olacak olan film...
klasik bir quentin tarantino filmidir.filmde olay sırası diye birşey yoktur,film bitene kadar olayları kavramak kolay değildir.müziğiyle gönlümde taht kurmuştur.
entry leriyle dikkatimi çeken yazar..*
ilgiyle takip ediyoruz.
mutlaka izlenmesi gereken film. dvd sini alana asla cimri denemez,denemez
(bkz: muhteşem)
(bkz: insan üstü)
(bkz: süper)
uma thurman ile john travoltanın başrollarını paylaştığı,insanın izledikçe izleyessi gelen yapıt,eser,şaheser,ne derseniz diyin...
birde akıllara ziyan dans figürü vardır orta ve işaret parmak yüze,yatay ve paralel sekilde acılarak göz hizasından gecirilir,iki el ile ritmik olarak yapılan bu hareket esnasında parmak arasından hatunakacamak bakıslar atılır,senelerce türkiyede skeçlerde espri konusu bile olmustur.
her koptuğum entrynin altından çıkan yazar..nasıl bu kadar komik yazabiliyor diyerek inceden kıskanmaya başladım * * *
ender takip ettiğim yazarlardan. okurken puLp abi kesin bu diyorum ve o cıkıyor bazen de cıkmıyor. olsun. kesinlikle kaliteli bi kardeşimiz, takip edilmeli.
John travoltanın tekrar doğduğu filmdir. Bir quentin tarantino klasiği olmasının yanı sıra klişe haline gelmiş kahramanlık hikayelerinin anlatıldığı macera-gerilim tarzı filmlerden ayrı tutmak gerekir. Tarantino aslında bu filmle bir çok yönetmene ve yapımcıya güzel bir ders vermiştir. Çünkü, Film\'deki kötü adamlar filmden çıktıktan sonra adını unuttuğunuz türdeki kötü adam ya da kahraman tiplemelerinden tamamiyle farklı bir bünyededirler en nihayetinde onlar da bizim gibi birer insandır ve insan olmanın doğasına uygun bir biçimde king burger\'den, mc donalds\'dan, dizilerden ya da ayak masajından bahsetmektedirler. Tarantino bu karakterleri filmdeki zaman boyutuna nakış gibi işlemiş ve ortaya bir şaheser çıkarmıştır. Ayrıca, belki de bu filmi diğerlerinden farklı kılan şey filmdeki ironinin seyirciyi koltuğa yapıştıran bir gerilimle işlenmiş olmasıdır. *

--spoiler--
Filmde john abimizin eroin çakıp araba sürme sahnesi müziğiyle birlikte ele alındığında * bana göre filmin en hoş sahnelerinden biridir. Zaten milleti sigaraya özendirme konusunda pek başarılıdır kendileri, eroini de bir o kadar güzel çakması akıllarda soru işareti bırakmıştır. Her akşam yolculuğunda bir de arabanın camı açıksa * aklıma hep bu sahne gelir nedense.
--spoiler--
moralimin sıfır olduğu şu anda kahkaha atmama neden olan, entrylerini tek tek oylatan yazardır, allah razı olsundur.*
1. john travolta - samuel l. jackson ikilisinin yanı sıra bruce willis ve harvey keitel'ın da yan rollerde mükemmel performans sergiledikleri tarantino filmi.
2. bu başlık sayesinde entrylerini takip etmeye başlayacağım yazar.
jules'un insanları vurmadan önce söylediği incil'de de geçen şöyle bir şeyde vardır;

''erdemli adamın yolu bencillerin insafsızlıkları ve kötü insanların zulmüyle sarmalanmıştır ancak merhamet ve iyi niyet adına karanlıklar vadiine zayıf olana rehberlik eden kişi kutsanmıştır çünkü kardeşlerinin gerçek hamisi ve kayıp çocuklarının kurtarıcısıdır o.kardeşlerimi zehirlemeye ve yok etmeye kalkışanlardan intikamımı mutlaka alacak ve onları büyük bir öfke ve güçle vuracağım ve senden intikam almaya geldiğimde adımın tanrı olduğunu anlayacaksın''.
*

adı tayfun'dur.16 yaşında bodrum'da milli takıma forvet olarak başladı.17 yaşında çalışmaya,30 sene sonra da emekli olucaktır.onun için sigara insanın üzerine yakışanı değil kokusunun sinmesidir.en sevdiği dizi süper babadır hala.bilgisayarını power tuşundan kapatmıyacak kadar düşünceli bir insandır.''salip bizi yataşa götür'' ve dido dido dido'' reklamlarına görünce beyninde şimşekler çakan,televizyonu camdan aşağıya atma isteği beliren,cevahir alışveriş merkezindeki mağazaların hepsini 14 dakika 32 saniyede dolaşarak dünya rekorunu elinde bulunduran,alışveriş yapmak için gittiği mağazalarda ''pardon bunun fiyatı ne kadar'' diye soran kızlara ''ben burda çalışmıyorum'' cevabını verdikten sonra ''ulan ben satıcıya mı benziyorum'' diye düşünen,sonra ''asılıyorlar asılıyorlar bana'' diye düşünüp kendi *ötunü kaldıran,bir kuruyemişçide bulunan bütün kuruyemişleri tatmış ama 26 yaşında olmasına rağmen hala keçiboynuzunun tadını bilmeyen,telefonunun melodisinin akbil sesi olmasını isteyen,ama bir türlü o sesi bulamayan,okurken kokulu silgi alan ve silgi üzerindeki arının iğnesinin yerini değiştiren,her türk insanı gibi bulmacalardaki insanlara bıyık ve sakal çizen,sakallı olanlara kızan,üç senedir aynı evde oturmasına rağmen adresini hala öğrenemeyen,her ay apartmanın adının değişmesine sinir olan,''başka yerde yok'' programını tekrar murat birsel'in sunmasını isteyen,ıssız bir adaya düşse yanına almıyacağı üç şeyden birinin lerzan mutlu olduğunu söyleyen,''yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar'' diyenleri ''black mamba görseler de kıchımızla gülsek'' diye bekleyen,tek hayali guguklu tencere yapmak olan boş gezegenin boş uydusu olan biridir.
lost dizisine ''allah belanı versin'' diyen insan.onun yüzünden film izleyemeyen bir insan.sıyırmış bir insan.kate'ye elf gözüyle bakan bir insan.
efsane film...içerdiiği şiddete aldırmadan,konusu,replikleri ve müzikleriyle adını sinema tarihinin en üstlerine yazdırmış olan tarantino'nun ilk dönemindeki 4 çocuğundan biri...özellikle samuel jackson'u adam öldürmeden önce incilden ayetler okurken görmek çok komik gelmişti bana...çoğu kişi filmin uzun dialoglarından sıkılmıştı-gerçi tarantinonun her filmi ööle ama-bence filmin asıl zevki o repliklerdi
şebnem ferah'ı oldukça seven, sözlükte istikrarı yakalamış, keyifle okunacak entrylere sahip yazar arkadaş...
yardıkça yaran, yardıkça yaran, yardıkça yaran yazardır.* * * *