bugün

(bkz: gokceada)
nevizadede bir meyhane ismi. hemen aslanımın yanında.
Gökçeada'nın eski ismi. Bolluk tanrısının diyarı demek. O kadar güzel bir yerdir ki, anlatmak yeterli değil. Büyülü bir atmosfere sahiptir. Dünyanın çok uzağında bir diyar gibi gelir insana. Özellikle adanın kuzey kesimlerinde hemen hemen hiç yol yoktur. Kendinizi milyonlarca yıl önceye gitmiş gibi hissedersiniz. Suları derindir ve kıyalar kayalıktır. Kıyıdaki her taş, her kaya milyonlarca yıl boyunca rüzgar ve deniz tarafından yaratılmıştır. Öylesine kişiliklidir ki, oturup o taşlarla konuşasınız gelir.

Tepelerinde tamamı taş evlerden oluşan rum köyleri vardır. Adada hemen her şey yetişir. içerisinde ormanlar, baraj gölleri, şelaleler, sönmüş bir volkan, Türkiye'nin en batı ucu, asırlık anadolu çınarları, üçyüzün üzerinde kilise ve şapel ve Fatih dönemimden kalımış çok güzel bir cami vardır.

Denizi şiirseldir ve her türlü canlı yaşar. Tam karşısında Ege Denizi'nin Girit'ten sonraki en yüksek adası Samothraki vardır. Denizin ortasında tanrıların tahtı gibi yükselir. Güneş'in, Samothraki'nin yanından denize gömülüşünü izlemek çok güzeldir. Kaleköy'de büfe işleten Ecevit isminde bir adam vardır. Çok has adamdır.
2006 yazında Nuri Bıçakçıgil tarafından yazılmış ve bestelenmiş şarkı. Sözleri şöyledir.

gemiler geliyordu uzak denizlerden
kıyıda bekleyenler sevinç telaş içinde
haberler iyi bugün tekneler dolu balık

rakılar içildi bulandı kafalar
mezeler saçıldı söylendi şarkılar

of aman aman imroz
of aman aman imroz
Sahibi Yorgo'nun müşterileri kapıda karşıladığı, enfes mezelere sahip meyhanedir. Duvarlarındaki şarkı söylemek yasaktır yazısı içki adabını bilmeyenlere yol gösterir.
kuzey ege de yer alan çanakkalenin bir ilçesi olan gökçeada nın eski adıdır. benim de doğup büyüdüğüm bu yeri herkesin görmesi gerekir. nick im buradan mülhemdir.
şuan açtığı başlıklar beni düşündürmektedir.ya kendisini seovi avukatı sanıyordur ya da seovi sanılmak istiyordur * ya da seoviyi savunarak eksi oyları toplamayı ve herkesi seovi ilan etmeyi planlıyordur. aman dikkat diyorum.
seovi yi savunmasını çekemeyenlere anlam veremediğim yazar, seovilik kotudur, piçliktir
ama sözlükte bir seovi kültürü vardır, bunu bir gecede yıkamazsınız.. *

sinirlendiğin adamın ilk on entrysini eksiye boğmanın dayanılmaz hafifliğini
yaşamamış insanlar, seovi nin cenazesine bile gitmeyecek anlaşılan..
(bkz: seovi kardeşliği)
şarkı söylemenin kesinlikle "memnu" olduğu, mezeleriyle meşhur(topik vb), sahibiyle(yorgo) özdeşleşmiş nevizade meyhanesi.
nevizadenin iyisidir, eskisidir, sürprizi yoktur ! bir önceki tattığınız lezzeti sonrakindede aynı şekilde bulursunuz. yeni dekoruylada güzelleşmiştir. sokağın terası olan ender mekanlarındandır....
(bkz: imbroz)
6. nesil yazardır kendileri. nesildaşım.
doğmadığım ama büyüdüğüm, çocukluk anılarımın neredeyse tamamına sahip adadır.

ilk kez 6 aylıkken ahşap bir motorla fırtınada gittiğim adaya son kez oğlum 6 aylıkken modern iskandinav yapımı bir feribotla gittim.
ama benim adamı çalmışlar, yerine başka birşey koymuşlar. dimitri yoktu, tasula, dodora yoktu.
belki pirmetula burdadır diye kapısını çaldım geçen sene vefat etti dediler. çocukluğum da onunla birlikte öldü.
beyoğlunun açık ara en iyi meyhanesidir. şarkı söylemek katiyen memnudur. mezeleri inanılmaz lezzetlidir. müdavimlerini gidip duvarların da asılı fotoğraflardan görebilirsiniz.
keyifli müziksiz mekanlardan bir tanesidir. rahatsız eden bir müzik olmadığından, gidip dostlarla rahatça muhabbet etmek mümkündür.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar