bugün

üstünlüğün hristiyanlıkta olduğuna inanmıyorum.

üstünlük, ateist, budist, yahudi ya da müslüman ingiliz olmakla ilgili de değil.

üstünlük, yalnızca hristiyan ( protestan ) ingilizlere mahsus bir şey, adamlar her yönüyle ubermench arkadaşlar.

buna ne özünden uzaklaşmış müslüman avrupalılarda, ne de aztek ve maya vahşiliğinin ete kemiğe bürünmüş hali olan katolik hristiyanlarda ve hispaniklerde rastlıyoruz.
üstünlüğün, dinle veyahut ırkla kazanıldığına inanmıyorum.

üstünlük, peş peşe gelen başarıların, emeğin, çabanın, uzun yıllara yayılmış ilerici değişim ve dönüşümün, akılcı ve bilimci yatırımların ürünüdür.

protestan ingilizler, bu sıfatı her açıdan hak eden ve top 3 te kendine kolayca yer bulabilen bir millet.
dübürünü sergileyerek sokağa sıçmayı, ayaklarıyla yemek pişirmeyi, öz kardeşini doğrayıp yemeyi, yamyamlığı, vahşiliği marifet zanneden güney amerikalı latinolar, afrikalı zenciler ve güney asyalı çingenelerle beraber yaşamanın bana ve diğer insanlara kazandırabileceği hiçbir meziyet yok.
Masonlar tarafından kurulan Abd'nin götüyle güldüğü/güleceği önermedir.
Birleşik Keallık, kendi ulusal kilisesini kurarak küresel güç olmuştur bu arada.
Meselenin dinle bir alakası yok.
sovyetlerin aksine, dünyanın en ahlaklı ve en iyi milleti olmadıkları da aşikar....
öyleydi. bir zamanlar isimleri ' üzerinde güneş batmayan imparatorluk ' idi çünkü her kıtada toprakları vardı.
ama şimdi abd ve japonya varken gerçeğe uzak bir iddiadır. yine de ingilizler gerektiğinde trafik kurallarına uymayan başbakanın eşine trafik cezası kesecek kadar sistemi yürüyen bir millettir. aksanları da güzeldir. severim.

not: hele futbollarına bayılıyorum.
kaynak götünmü.