bugün

alman thrash devi kreator un 2009 un mart ayında yayınlayacağını açıkladığı albümün ismi..
kreator un 19 ocak 2009 da piyasaya çıkmış olan 11. stüdyo albümüdür. albümün şarkı listesi şöyle:

01. Hordes Of Chaos (A Necrologue For The Elite)
02. Warcurse
03. Escalation
04. Amok Run
05. Destroy What Destroys You
06. Radical Resistance
07. Absolute Misanthropy
08. To The Afterborn
09. Corpses Of Liberty
10. Demon Prince

yorum:gayet başarılı albümdür.son iki albümdeki tarzlarına benzer tarzda bir albümdür.kreator ve thrash metal seven herkese tavsiye edilebilir.
şimdiden yayınlanmıs olan kreator albümü. bir kez daha gruba tapmamızı saglamıslardır. klasik kreator tadındadır. mp3 te ilk sırada yerini bulmaktadır. günde 3 4 5 6 ögün alınmaktadır.

playlist:

1. Hordes of Chaos (A Necrologue for the Elite)
2. Warcurse
3. Escalation
4. Amok Run
5. Destroy What Destroys You
6. Radical Resistance
7. Absolute Misanthropy
8. To the Afterborn
9. Corpses of Liberty
10. Demon Prince
Şimdi beni bilen bilir bilmeyenlere de açıklayayım; bu adamlar sıçsa bağrıma basarım arkadaşım. Keza zamanında yapmadığım şey değil. Endorama da dahil bütün albümlerini hatmedip birçok şarkısını da çalmaya çalıştığım bir gruptur KREATOR.

Yok hayır, grubun biyografisini yazmayı düşünmüyorum. Birçok sitede ve istediğiniz dilde bulabilirsiniz biyografiyi. Ama en azından bu adamlarla nasıl tanışığımı anlatayım. izin verin buna. evet...

Çocukluk yıllarımda birkaç toplama kaydını dinlediğim "bu ne yeaa metalika rulız yöaa" dediğim grupla tam anlamıyla tanışmam çocukluk arkadaşımın elinde "Violent Revolution" albümüyle evime gelmesiyle başladı. O zamanlar akmar pasajından çekme kaset alırdık. Yıl 2001'di ve bu albüm yeni çıkmıştı okur.

"Güzel diyorlar" dedi. "Bakıciyz" dedim ve kasedi teybe takmamla omuriliğimden aşşağıya doğru inen büyük bir basınç hissetmem buir oldu. O zamanlar Slayer'dan Overkill'e birçok thrash albümünü dinlemiş ve "evet lan ben tireşçiyim " diye ortalarda gezer olmuştum. Lakin bu hayvanoğlu hayvan grubu nasıl dinlememiştim okur?!? Ağzıma sıçayımdı.. Hem muhalif, hem thrash insan daha ne isterdi ki lan? En azından o yaşlarda..

Neyse efendim, daha sonra klasik albüm toplama, resimlere bakıp salya akıtma, şarkılarını hatmetme, gitarda çalma çabaları gibi rutin bir süreç başladı ve ertesi yıl kendilerini şehrimde izleyerek hacı olmamla doruğa ulaştı.

Gelelim günümüze...

Ocak ayında çıkacak albümleri bazı hayvan eşşekleri tarafından internete sunuldu gizlice ve biz de bu eşşekliğe ortak olup abandık albüme dinledik.. Dinlemez olaydık. ilk dinlediğimde omuriliğimde hissettiğim basıncı yine hissettim tüm şiddetiyle..

2005 yılında çıkan albümleri "Enemy of God" gerçekten müthiş bir albümdü ancak beni bazı yönlerden rahatsız etmişti. Oldukça "modern" bir soundla kaydedilen albümde popüler melodik death metal rifflerine oldukça fazla rastlıyorduk. Ve bu Kreator'un benim alıştığım "pis tireşçi" imajını kötü şekilde etkiliyordu. Ama yazının başında da dediğim gibi sıçsalar bağrıma basarım arkadaş. Bu tam bir sıçış bile olmadığı için beğenip baş tacı ettik.

Ve şimdi Hordes of Chaos'u dinliyorum. Bir tane boş şarkının olmadığı, havaya uçan tekmeler savurarak dinlediğim kusursuz albüm sayısı azdır. Bir kere kayıt oldukça naturel, albümün üç farklı versiyonu olacakmış umarım bu kaydı bozmazlar. Stüdyoya girip grubumla çaldığım zaman aldığım hazzı kaydedip bana sunmuş adamlar. Her an "aha davulcu ritm kaçırdı" diye ayağa fırlıycakmış gibi hissediyorum. Şarkılardaki melodik death riffleri oldukça azaltılmış ve yine cayır cayır bir albüm olmuş.

Yalnız bana göre bu albümdeki farklılık; bazı şarkıların arasına yedirilen hardcore havasının oldukça fazla olması. Bazı kelimelerin ardarda kafaya vururcasına sıralanması ve bu sırada arkada giden rifflerin niteliği şarkıları hardcore havasına büründürmüş. Ancak bu durum hemen ardından giren "zıvızıvı" rifflerin şarkıyı kontrolü altına almasıyla değişiyor. Bu oldukça farklı ve sert bir hava katmış albüme. Bu durumu özellikle Hordes of chaos, Amok run ve Destroy what destroys you adlı şarkılarda görmek mümkün.

Tüm bunların dışında albümde Coma of souls, Cause for conflict, Violent revolution dönemlerini andıran rifflerin olması gülümsetti sebepsiz yere. Yalnız yine de Kreator death metal riffleriyle thrash metal icra eden bir grup olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Herşeye rağmen Kreator benim hayatımın grubudur. Yine cayırcayır, sapına kadar politik bir karşı duruş sergileyen ve dinlerken nice kafaların kopmasına yol açacak bir albümle Enemy of God'dan sonra çıtayı biraz daha yükseltmiş "yukarı Essen tireşçiler köyü sakinleri"...

Everyone against everyone CHAOS!!!
vokallerin ve kaydın çok iyi olduğu yeni kreator albümü, bir önceki muhteşem eserleri olan enemy of god ın kalitesini yakalamış diyebilirim ama daha mı iyi daha mı kötü karar verebilmek için daha uzun süre dinlemek gerekiyor.

çok vurucu çok!
almanya'nın taşı toprağı psikopat dedirten albüm. bu arada bu albümle birlikte de kreator'un violent revolution'la gittikçe keskinleşen anarşist, anti kapitalist tutumunu da daha da sertleştirdiğini görüyoruz. bana ilginç gelen ise lirikleri bu derece devrimci grupları barındıran almanya'nın diğer avrupa ülkelerine kıyasla daha sessiz takılmasıdır. ben bir alman olsam, bu albümü dinledikten sonra nefretin bayrağını Reichstag'a çoktan dikerdim şerefsizim, zira izmir hükümet konağına dikme çalışmalarım hala sürüyor zaten*.

albümle ilgili dikkatimi çeken bir diğer detay da hordes of chaos bittikten sonra warcurse girişindeki davul partisyonudur, yok böyle bir şey hakikatten, sanırsınız ki moğol ordusu gene geliyor doğudan, ventor'un önünde saygıyla eğiliyoruz efenim.
kreator'un neden almanya'nın en iyi thrash grubu olduğunun kanıtı. üst üste bomba albümler..
tek nefeslik, çok gaz bir albüm. albümü dinlediğimde en çok aklımda kalan şarkı "warcurse" oldu. nedense bana angel of death'i hatırlattı. daha birkaç kez daha dinleyip iyice sindirmek lazım tabii, ama çok sağlam bir albüme benziyor.
tek seferde tüm albumü dinlemenin büyük hata olacağını düşündüğüm muhteşem bir yapıt. sağlığa ve akıllara zarar. o derece.
ne anlama geldiğini bir türlü kavrayamadığım bir klibe sahip olan şarkı.
bomba bir kreator albümü. kötü parça yok hiç, hepsi dinlemeye değer. *
parçaların* şahaneliği bir yana, kayıt kalitesi hakikaten şahane kreator albümüdür. anlayabildiğim kadarıyla reverb kaynaklı bir güzellik ama iyi bir sistemde* amfiniz canlanmış gibi olup, "ulan nereden geldi bu tonlar" dedirtebiliyor.
albümle aynı adı taşıyan kreator şaheseri. sözleri ;

Violent chaos haunting me
Mirror of countless human tragedies
Times of horror, constant lies
Totalitarians autocracy's demise
Fake peace a necrologue for the elite
Brutality among the weak
While children die for armageddon victory's breed
This necrologue for the elite
Like raging beasts among the sheep
While flags are waving everywhere
They scream

Hordes of chaos
Hordes of chaos
Everyone against everyone - chaos
Hordes of chaos
Hordes of chaos

Brutal riots left and right
Out to destroy, willing to die
Honour killing in blood is she'd
A cruel reality in empires built in sand
Dark war, more gruesome then ever before
Supports this decadence galore
A tyrants feast on shoulders
Of the poorest of the poor
The necrologue for the elite
The rise of the heartless bourgoise
While flags are waving
Everywhere they scream

Hordes of chaos
Hordes of chaos
Hordes of chaos
Hordes of chaos
Everyone against everyone - chaos.
Yaklaşık 4.5 yıllık bir parça olmasına rağmen "fake peace a necrologue for the elite..." Kısmındaki tüyleri diken diken eden enstrüman / vokal partisyonlarını ağzımın suyu akarcasına dinlediğim muhteşem kreator parçasıdır. Son yıllardaki thrash albümleri içerisinde şüphesiz en babalardan biridir.