bugün

romali bir şairdir. bir çok özlü söz söylemiştir.
m.ö.64- m.ö.8 yılları arasında yaşamıştır. Kendisine Roma ve Atina'da iyi bir eğitim sağlayan azatlı bir kölenin oğludur. şair duyarlılığı, içtenliği ve inceliğiyle en beğenilen Latin şairlerinden biridir. Doğa ve yalnızlık tutkusu, gevşekliği ve rahatlığa düşkünlüğu, şiirini besleyen çok özgün bir yeteneğin oluşumuna katkıda bulunmustur. Çesitli ve karmaşık şiir ritimlerini sanatkarca kullanan Horatius, aynı zamanda büyük bir edebiyat kuramcısıdır. Daha çok yergileri, lirik ve didaktik şiirleriyle tanınmıştır. *
yalnızlığı seçişinin ve insanlarla arasındaki duvarın sebebi de sanırım şu sözünden anlaşılır:
"Odi profanum vulgus et arceo."
yani "insan sürüsünden nefret ediyorum ve uzak duruyorum."
(bkz: carpe diem)
"Korku içinde yaşayan adam asla hür değildir." sözünüz sahibi şair.
(bkz: hakikati gülerek söylemek)
Carpe diem, quam minimum credula postero sözünün sahibidir.
--spoiler--
hata yapma korkusuyla suç işliyoruz.
--spoiler--
"Resim, kelimesiz bir şiirdir." sözünün sahibi.
görsel
hem carpe diem sözünün hemde 125 milyarlık sorunun sahibidir.
'ölmek isteyen birini kurtarmak, öldürmekle eşdeğerdir.' sözünün sahibi olan tarih öncesi dönemin romalı şairlerindendir.
* Kase temiz değilse, içine koyduğun her şey ekşir.

* Acılarımızı dindiren akıl ve hikmettir, yoksa o engin denizlerin ötesindeki yerler değil.

* Niçin başka güneşle ısınan topraklar aramalı? Kendimizden kurtulmak için vatandan kaçmak kafi mi?

* Mağlup olmakla zarar görmeyen bir değer, hiç bir şeyin lekeleyemediği bir şerefle parlar; böyle bir değer halkın keyfiyle ne yükselir ne de alçalır.
M.Ö. 65 ile M.Ö. 8 yılları arasında yaşamıştır. Döneminin önemli romalı şairlerindendir. Aynı zamanda da bir savaşçıdır. Atina'da Felsefe ve dil eğitimi almıştır.

"...Büyük babalarımızdan daha rezil olan babalarımız, kendilerinden daha da rezil olan bizleri dünyaya getirdiler ve bizler ise, bizden de soysuz nesiller dünyaya getireceğiz...(Aetas parentum pejor avis tulit/nos nequiores, mox daturos /progenium vitiosiorem)"

gibi çok anlamlı bir cümle kurmuş kişidir. Ölmeden önce hiçbir akrabası bulunmadığından, tüm mal varlığını imparator augustus'a bırakmıştır.
"ve Venüs işi şöyle görür: Tam da birbirine uygun düşmeyeni, bedenen ve ruhen vurur aynı boyunduruğuna evliliğin ve güler tepine tepine buna."

- Horatius
yaşadığı dönemdeki önemli olaylar:
,- dyrrachium savaşı: julius caesar, büyük pompei'yi yendi. yani çok kanlı bir iç savaş roma'ya büyük zararlar verdi.
- cleopatra'nın tahta geçmesi ile roma ve mısır medeniyetleri bağlandı.
- roma'nın veya belki de tarihin en zengin insanlarından general crassus paertlar tarafından korkunç bir biçimde öldürüldü.
- julius caesar suikaste uğradı. bu olay o kadar büyük bir hadiseydi ki, sonrasında roma'da neredeyse öldürülmeyen üst düzey yetkili kalmadı. bir taraftan marcus antonius ve cleopatra öldürüldü, bir yandan brutus ve bütün ekibi.. mesela brutus'un parthlar'la barış kovalayan komutanlarından quintus labienus bir anda kendisini idamın ucunda buldu. bundan kurtulabilmek için de, parthlar ile anlaşarak anadolu'nun tamamını yakıp yıktı ve hain olarak öldü...
- roma cumhuriyeti yıkıldı ve yerine imparatorluk kuruldu. bu da basit bir tek cümle ama, aslında üçlü ve ikili idarenin octavian haricindeki tüm bileşenleri ve bunların komutanları tek tek öldürüldü..

bence kendinden kaçma, ülkeden göçme gibi aforizmalarını bu kafayla üretti.. tabii o zaman sığınmacı olarak almanya'ya gitmek de yok, canının epeyce sıkıldığına inanıyorum.
Pek çok güzel söz söylemiş Romalı şair.

”Denizleri aşarak ancak iklimini değiştirirsin, ruhunu değil.”
”Yüksek kulelerin çöküşü ağır olur.”
"korku içinde yaşayan adam asla hür değildir."
"hata yapma korkusuyla suç işliyoruz."
"günü yakalayın, yarına mümkün olduğu kadar az güvenin.."
"kase temiz değilse, içine koyduğun her şey ekşir.."
"acılarımızı dindiren akıl ve hikmettir, yoksa o engin denizlerin ötesindeki yerler değil."
"insan sürüsünden nefret ediyorum ve uzak duruyorum."

"...büyük babalarımızdan daha rezil olan babalarımız, kendilerinden daha da rezil olan bizleri dünyaya getirdiler ve bizler ise, bizden de soysuz nesiller dünyaya getireceğiz...(aetas parentum pejor avis tulit/nos nequiores, mox daturos /progenium vitiosiorem)"

Gibi sözlerin sahibi olan Romalı şair.