bugün

ing : anavatan.
showtime'ın yeni sezonda başlayacak dizisi.
politik filmlerden, dizilerden hoşlananlar için harika bir dizi. amerika araplar terörizm üçgeninde dolaşan, konusu biraz yavaş işleyen ama yine de sıkmayan güzel bir yapım. şans verilmeli.
cok ama cok güzel bir yapım; homeland. hernekadar bir kült haline gelen islamcı terörist konusu bunda da olsada gercekten güzel izlenecek bir dizi.
showtime'ın yeni dizisi. kısaca özetlemek gerekirse; bir abd askeri teröristler tarafından kaçırılıp, 8 yıl boyunca terörist gibi yetiştirilip beyni yıkanıyor. ardından kurtulmuş gibi ortaya çıkıyor. tabi cia'de çalışan güzel bir ablamız adamın şüpheli tavırlarına kıl olup peşine düşüyor. bu ablamız cia de çalışmasına rağmen bildiğiniz keş. ablamız, adamın evinide izlese de, birebir konuşsada bir türlü terörist olduğunu kanıtlayamıyor ve bir gün adamın peşine takılıyor. içip, içip kafası güzel olan ablamıza, bizim terörist arabada bir güzel kayıyor vs.

izleyen pişman olmaz, izlemeyende birşey kaybetmez. öyle bir dizi.
ilk 4 bölümü ile izlemye değer bir dizi olduğu hissi veren ve ara vermeden izlemeye devam ettiğim dizi.

--spoiler--
4. bölümde izleme kameralarını sökerken son kamerayı sökme şerefine laik olan abhlamız kameranın ayaklarından birini sökünce nasıl görüntü gitti alayalamadım
--spoiler--
bu diziyi izlemeyen çok fazla şey kaçırıyor , her bölüm üstüne koya koya ilerleyen harika ötesi muazzam kurgulanmış nefis politik dizi.

http://www.birdizihaber.c...11/11/homeland-tantm.html
kurgusu karmakarışık olmasa iyi bir dizi olabilirdi, belki. sadece ara sıra seyredilecek bir seyirlik, o kadar...
(bkz: brody reyiz)
müslümanlara terörist olarak bakan bir dizi olmasına rağmen dizinin işleyişi, oyuncuları, kurgusu muhteşem olan dizi önemli olan da inandığını yansıtmaktır doğru ya da değil adamlar inandıklarını ortaya koymuşlar ve başarılı olmuşlar ayakta alkışlanası dizi.
sezon finalinde hayal kırıklığı yaşadığım dizi.

--spoiler--
tamam illa bişi olacak patlatmıcaktı ama, bu sebep panikleyip ailesini düşünmesi olmamalıydı. adam artık kıçını yırtsa o zayıflık imajını üzerinden atamıcak
--spoiler--
sezon sonu ile cidden hayal kırıklığı uğratan dizi olmuştur. dizi çok iyi. ilk birkaç bölüm neler olacak ya da neler oluyor baya bir merak ediyorsunuz. ancak izleyiciyi iyice koşullandırıp sonra da beklenilen şeyi yapmamakla fena küfür yediler. dizinin kesinnlikle en iyi oyuncusu carrie karakteri Claire Danes. işler onun açısından çok kötü bitti. ikinci sezonun konusuna açık kapı bırakarak da bitirdiler. beklemedeyiz.
damien lewis için bile izlenebilecek kalitede bir dizi. dizi kıtlığına girdiğimiz şu günlerde; dizikolik arkadaşların keşfetmesi gereken bir dizi. sonuçta vakit kaybı olarak nitelendirilemeyecek kadar güzel.
bir breaking bad, bir dexter; ne bileyim lie to me; olmasa da, kendi türünde güzel bir dizi.

edit: ne kadar çok dizi demişim yahu. diziden tiksindim bir anda. bak hala dizi demeyi sürdürüyorum bir de.
dün geceki golden globe ödül töreninde oscar'a aday olmuş dizidir. ayrıca muhteşem oyunculuğu ile diziden en iyi kadın oyuncu adayı da Claire Danes olmuştur.
müslümanları terörist gösteren bir amerikan dizisi.
nesi güzel olur anlamadım?
ama amerika halkının bakış açısını daha yakından öğrenmek için izlenebilir.
tipik amerikan dizisi, olayı belli ancak konunun ilerleyişi falan ilgi çekici, o sayede izletiyor kendini.
dizi başlarda çok sıradan ve yavaş ilerliyor.
ama bir açılıyor, pir açılıyor.
özellikle 7.bölümden sonra bomba bir hal alıyor.
ve finali. cidden oyunculuk çok iyiydi. spoiler vermek istemediğimden fazla detayda veremiyorum.

ayrıca bir amerikan dizisinde islama bu kadar farklı bakılması beni şaşırttı.
evet yine kabaca müslümanlar terörist mesajı var ama bu seferde aslında onlar hakkı mı arıyor ne mesajı veriyor.
zira amerikanın masum insanları bombalamasını ve bunu dizide sorgulaması pek güzeldi.
yine dizide bir amerikan dizisinde görmeye alışık olmadığımız derecede namaz, dua görünrüleri var.
kısacası güzel dizidir, izleyin efendim.
ağır temposuna rağmen izleyebildiğim ender dizilerdendir.

tek kolpası, brody dayının namaz kıldığı veya dua ettiği sahneler.
bunca aktör rolüne hazırlanmak için türlü araştırmalar yaparken damian lewis en azından açıp youtube dan da namaz hareketlerine göz atmaya tenezzül etmemiş.
"tüm müslümanlar terörist" ibaresinin görüntülü halidir. emmy i de verdiler bu gazla baya gider.
her seferinde müslümanlar kötü onlar masum işe bak arkadaş !
izlemeyelim izlettirmeyelim...
son bölümünde tempra görünen dizi.
sağlam yapım. carrie karakterini canlandıran claire danes sözüm sana, bir insan ağlarken bu kadar mı çirkin olur lan? ağzının üstüne diz vurasım geliyor yemin ediyorum. be da demek oluyor ki iyi rol yapıyorsun. haaa gerçek hayatta da ağlarken bu kadar çirkinim diyorsan ağzının üstüne diz geliyor ona göre.
biri de demiyor ki 4. bölüm yayınlanmış.

tanım: dizi.
milletin götüyle tv seyrettiğini ortaya çıkaran dizi.

kimse her müslüman terörist demiyor dizide, tam tersi terör eylemlerine yol açan hareketleri, terörist denilen tiplerinde bunu neden yaptığını, hatta bazı yerlerde haklı olduğu gösteriyor. sığır iki yerden duyduğunuz kelamlara bakarak güzelim diziyi es geçmeyin.
görülen o ki bu dizi bu sözlükte pek tutmamış. ancak söyleyeceğim o ki bu yılın en iyi dizi, en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu emmy'lerini toplamış olması da bir yana, geçtiğimiz yılın ve bu yılın en bomba dizisidir! ne breaking bad'i ne de game of thrones'u arar olduk.

senaryosu, oyunculukları, sürekli ayakta tutulan merak ögesi ve hiç dinmeyen heyecanı ile izleyicilerini ekrana kilitleyen ve bir sonraki bölümü sabırsızlıkla bekleten yeni dizi fenomenidir kendisi.
güzel dizi ama 1. sezondan bazı şeylerin açığa çıkması pek uzun soluklu olmayacağını işaret ediyor.