bugün

tıp fakültesinde anatomi dersinde genital bölge üzerine geçen bir diyalog
kız öğr:hocam peniste kemik bulunur mu?
prof :yok kızım sana öyle gelmiş. *
öğrenci çok çalışır ama prof bir türlü geçirmemektir. artık bizimkinin canına tak eder, her şeyi göze alır. beline takar silahı, hocanın karşısına oturur. belinden çıkarır emaneti, masaya tak diye koyar:

-hocam beni geçirin!

hoca belinden çıkarır iki tane baretta'yı, tak diye koyar masaya..

+o zaman çalış!
orta okulda din hocamızın kitaplarını getirmeyen bizlere verdiği çok şık bir ayardı;

-kitapsızlar, dışarı!!! *
dersanede bir coğrafya dersidir. şaklabanlık yapıp sınıfı gülme çabasında olan sefil öğrenci milletinden biri hocaya sorar:"hocam şimdi bu tuz gölü çok tuzlu ya yoğurt eklesek ayran olur mu?" hoca anında yapıştırır: "hatta seni eklersek cacık bile olur".
-hocam tuvalete gidebilir miyim?
-başarılar...
+ hocam çan yaparsınız değilmi?

- sizin bu notlardan kilise çanı bile olmaz rahibe kılıklı herifler.*
itü de havuz derslerinden biri olan fizik 106 vizesinde, herhangi bir sorudan sıfır çekip itiraz eden tüm öğrencilere hocalardan birinin attığı mail:
Sevgili ogrenciler,
fizik vizesinden en az bir soruya nasil olsa sifir aldim, notum dusemez deyip itiraz ettiniz ve notunuz degismedi. Zamanimi bosa harcadiniz. Keske bu zamani sizin cozemediginiz problemleriniz icin yardim ederek gecirseydim.
Orhan Kamer
miras hukuku dersidir ögretim görevlisi de ayarlarıyla meshur faruk acardır.
+ hocam biraz yavaş anlatırmısınız yetişemiyorum *
- ben senin yazı işleri müdürün yada avukatın değilim. yetişseydin o senin sorunun. *
ders : olasılık
zaman : finallerden bir ay kadar önce

sınıf geneli: hocam biz ne yapıcaz, nasıl geçicez, finalde ne alırsak geçeriz? *
hoca: bırakın finali şimdi bu parayı havaya atıyorum, yazı mı tura mı geleceğini bileni geçiricem ama bilemezseniz de ff ile kalırsınız. cesareti olan?
x: ben varım hocam. yazı diyorum.
hoca: emin misin? bak tutmazsa bırakırım seni ama.
x: eminim hocam. nasılsa geçmem çok zor. yazı gelir bence.
hoca: tamam atıyorum... *

ve para havaya atılır. cesaretli arkadaşın şansı yaver gitmiştir. paranın gelen yüzü yazıdır.

amma lakin hocadaki tepki: evet seni şu anda derste kumar oynamaktan disipline verebilirim...

ve sınıfta sessizlik...
öğretmen:cemil sus olum artık.
cemil:ne yapayım güldürüyor hocam.
öğretmen:iki dakka insan taklidi yapman yeterli.
yaşanmış olay,
dersine kendinden sonra gelenleri sınıfa almayan hocabey piskopata bağlamış, zevkten dörtköşe olmuş bir vaziyette dersini anlatırkene, kapı bölümün tikky ablalarından biri tarafından çalınır.
+: hocaaaam, ara vermicek misiniz? ne kadar vaaar?
-: tam 25.
suni tohumlama ve dölerme dersinde bütün sınıf abudik kubudik takılmaktadır, profesör derse girer ve sınıf hala aynı tutumunu devam ettirmektedir. dersi işlemey başlar ama sınıfta düzelme yoktur. hoca bir iki öksürdükten sonra da durum düzelmeyince tahtaya yazar;
17 yıldır bu sınıflarda ders veririm ve kimseyi dersten çıkarmadım. bu kadar seviyesiz sınıfta ilk defa görüyorum ve başka bir ilk olarak bu sınıfla ders işlememe kararı alıyorum ve dersten kendimi çıkarıyorum. diye yazar ve çıkar.
sonuç: 2 yıl boyunca sınıftan kimse o dersi veremez.
her zaman öğrenciler verecek değil ya bazen de hocalar verir di mi?

yer: istanbul kültür üniversitesi
ders: klasik türk edebiyatı
hoca: iskender pala

iskender pala yine her zamanki gibi büyülü bir şekilde ders anlatmakta, öğrenciler ağzında çıkacak her kelimeyi yutacak gibi dikkatli bir şekilde dersi dinlemektedir. bir beyitte içinde toprak anlamına gelen hâk kelimesi geçer. forzali kişisi hâk yerine "allah" anlamına da gelen "hakk" kelimesinin de beyite oldukça uygun geldiğini düşünmektedir. bu tarz şeyler divan edebiyatı şairleri tarafından sıkça yapıldığı için bu düşüncesini daha da sağlamlaştırmıştır. forzali ilk kez bir şey keşfetmiş olmanın heycanıyla izin ister ve:

-hocam, hâk kelimesini Allah anlamında alsak olur mu? iskender pala "olmaz" der ve hafifçe güler. sonra da şu okkalı sözler dökülür dudaklarından:
-bir söz vardır "dün mektebe varmış bugün üstad olayım der" diye. seninki de ona benzedi der. ve hafifçe gülmeye devam eder.
forzali kişisi iki dönem boyunca iskender pala'nın derslerinde çıt çıkarmaz.
uc kez alinan * calculus ii dersinin ikinci kez alindigi zamanlarda hocanin ogrenciye cektigi ayardir.

(notlar aciklanmadan bir gun once)
r00: hocam bu sefer gecicem, enazindan 3 dogru sorum var, digerlerindende partial alirim biseyler. *
hoca: (sasirmis bir ifadeyle duraksar) ... *
r00: aslinda kolaydi da iste sinav ani.
hoca: yorma kendini.. simdi git dinlen, bidahaki doneme tekrar alirsin.
r00: peki hocam, iyi gunler. *
ilk senesinde ders anlatmaya çalışan hoca tahtaya bir şeyler yazarken arka sıralardan ufak bir kapak yanlışlıkla (!!!) tahtaya çarpmıştır. hoca bir şey demeden eğilip kapağı alır ve sınıfa döner: hangi küçük beyinlinin küçük şapkası bu?

birileri şapkasını kaybetmiş sanırım *
- hocam bende bir gün çok önemli biri olacağım göreceksiniz
- sen bir baltaya sap olamazsın ama bir gün gelir o sapa kazma olursun...
tsubasa:guys, present perfect tense is used for recent actions.
arkadan bir ses:anladıysam arap olayım.
tsubasa:önce adam ol!!
-hocam jeneratör tamam da ben motoru anlamadım
-dersi dinleme daha, e-5'e düşünce anlarsın
--hocam ödev tarihi geçti biliyorum ama yabancı kaynaklardan araştırma yaptım, çok vaktimi aldı. şimdi kabul edermisiniz?
++ evladım hiç öldükten sonra iman olur mu?
-- olmaz dimi.
++ağzınıda kapa, pencere açık ceryan yapıyor. *
kızım böyle gidersen ya davulcuya, ya da zurnacıya varırsın....
ders matematik konu işlemler.
hoca bir daire çizer ve içine bir nokta koyar. sınıfın fırlaması da konuya bodoslama atlar:

-hocam o yuvarlağı anladık da nokta nesi?
*onu da senden farkı olsun diye koydum.
termodinamik dersinde hoca 3 dersi blok halinde işleyerek maddenin ısıtılınca hal değişimleri arasındaki geçişleri falan anlatır ve en nihayetinde dersi bitirirken sorunuz var mı diye sorunca sınıfın en psikopat elemanı,

eleman:hocam şöle kısa bi tekrar yapar mısınız???

hoca:madde var ısıtıyoruz...

hoca ve sınıf iptal..
hoca: benimle tartışmak mı istiyosun?

zavallı öğrenci: gerekirse evet.

hoca: bekle bi koşu beynimi aldırıp geliyimde şartlar eşit olsun.

zavallı öğrenci: ....*
dersanede adının osman olduğunu bilmediği kimya hocasına h2so4'ü hasan iki salak osman 4 geyiği ile pekiştiren meksikaliyarimekmek hocayla karşılıklı gıcıklaşmaktadır. sonra herkes kimya sınavından aldığı notları saymaya başlar 70'ler, 80'ler, 60'lar havada uçuşmaktadır. makaranın dibine vurmuş olan meksikaliyarimekmek kahkahalar arasında " bende 25 aldım! " diye bağırır. o kadar gülüşmeyi hocanın sözleri keser bıçak gibi "süper, ama senin için". ayarı alan bünye sessiz sakin bakar 40 dk. tahtaya.
++hocam çıkabilir miyim?
--hayır, benim çıktığım var