bugün

müslümanlık bir maneviyat işidir.

ekonomi işe bir maddiyat işidir.

ikisini birbirine karıştıran gerizekalı ise provakatör pezevengin tekidir.
niyet ettim allah rızası için kapitalist olmaya, uydum hazır olan abd'ye.
vahşi kapitalist bir parti olarak akp'nin liderliğini ve ülkenin başbakanlığı yapan tayyip erdoğan örneğiyle hemen çürütülebilecek bir iddia.

onu destekleyenlerin bir kısmı, onun ve kendilerinin kapitalist olmadığını ifade etse de, görünen köy kılavuz istemez.
evet akp'ye oy veren ve destekleyen yığınların büyük çoğunluğunu, kapitalleri (sermayeleri veya üretim araçları) olmayan işçi ve emekçiler oluşturuyor. ama bu yığınlar kapitalleri olmadığı halde, kapitalistlerin siyasi ve ekonomik çıkarları için kurulmuş, bunun için iktidarda olan bir siyasi partiyi desteklemekle, bu ülkeye kapitalist sınıf kadar zarar veriyor.
kapitalizmin bekasına ve giderek vahşileşmesine, insana ve doğaya yönelik saldırılarında giderek pervasızlaşmasına katkı koymuş oluyorlar. bunu da neredeyse artık bir dini "ibadet" gibi görüyorlar. çünkü akp yalnızca bir kapitalist parti değil, kapitalizmin politikalarını uygularken, dinin susturucu ve uyutucu silahlarını da kullanabilen, tipik bir gerici sağ parti.
islamda zekat ve fitre kavramları varken kapitalist olması icap etmez daha ziyade sosyalist anlayış vardır. ama para amaçlı, çıkar gözten aynı zamanda gösterişten hoşlanan "dinci" orospu çocukları yüzünden adı lekelenmektedir o ayrı.
doğrudur, müslüman ne kapitalist olabilir ne sosyalist. Islam'ı sosyalizme yakın değildir.
kesinlikle olunmaz hatta bir müslüman lüks yaşayamaz.
afrikadaki kıtlığı hepimiz görüyoruz buna rağmen arap kıralları tuvaletlerine altın çeşme koyma peşindeler.
o kadar insan aç yatarken sayın ağaoğlu garajına servet değerinde bir otomobil daha alma peşinde.

bir söz var ya afrikadaki açlık fakirlikten değil adaletsizlikten diye bana göre adaletsizlikten değil bencillikten kaynaklanıyor.
müslümanların derhal kapitalizm özentiliğini bırakıp özlerindeki yardımlaşmaya dönmeleri gerekmektedir. yoksa dünya namaz kılan günahkarlarla dolacaktır.
kesinlikle doğrudur, ama: kapitalist olup hak yiyen kişi sırf bundan dolayı dinden çıkmaz. Aynı şekilde komünizme bağlı olup da sağda solda terör eylemi yapanların sırf bundan dolayı dinden çıkmadığı gibi.
haşr 7-8:"Allah'ın, o kent halkından, Rasûlü'ne verdiği fey'ler, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşmasın diye Allah'a, Elçi'ye yakınlık sahiplerine; göç eden fakirlere –ki onlar, Allah'ın lütuf ve rızasını ararken yurtlarından ve mallarından çıkarılmışlardır, Allah'a ve Elçisi'ne yardım ederler. işte onlar, doğruların ta kendileridir–, yetimlere, miskinlere, yolcuya aittir. Elçi, size ne verdiyse onu hemen alın. Sizi neden alıkoyduysa ondan geri durun. Allah'a da takvâlı davranın. Şüphesiz Allah, kovuşturması/azabı çok çetin olandır."
(bkz: olursan topsun olm)

doğru önermedir.
ırak da ölen amerikalı askerlere dua eden ve milyonlarca ölen-sakat kalan-tecavüze uğrayan, ülke serveti çalınan müslüman için üzülmeyen din simsarları için geçerli olmayan durum.
kesinlikle doğru önermedir.
müslümanlık yeşil komünistliktir.
rableri cleveland dediği için olunmaktadır.
Hiç bir insanın söyleyemeyeceği önermedir.Gaybı Allah bilir amma velakin, Kapitalizmin islamın paylaşımcı ve emeğe dayalı, faiz karşıtı mantığına uygun olmadığını düşünüyorum. kapitalizm bankalara, şirketlere, daha çok para kazanma hırsına dayanır. Asr-ı saadetteki ticaret ahlakıyla, bu para kazanma hırsını bir tutan kişi yanılıyordur. Peygamberimizin ticaret anlayışıyla, kapitalizmin azgın ticareti bir değildir.
Kapitalizm büyük balık küçüğü yer; Para kazanmak için her yol mübahtır der. O dönemdeki ticarette böyle bir şey mümkün olabilir mi hiç!
Hem bankasız faizsiz bir kapitalizm düşünebilir misin? Faizin ne derece günah olduğu konusuna ise girmeyeceğim.

Ahlaklı Ticaret hayatı devam ettirmek için yapılır, kapitalizmde ise hayatını çok para kazanmaya adamak zorundasın.
tabi ki olmaz en basit yoldan açıklıyayım.
peygamberimiz bir işçinin alnının teri kurumadan hakkını veriniz buyurur.
köleliği islam kaldırmıştır ve bugünkü kapitalizm de cahiliye dönemi tarzı bir modern kölelik getirmiştir bu dünyaya ve bunuda dayatmaktadır.

allahın kaldırdığı köleliği geri getirmeye çalışanlarla aynı kefede veya aynı düşünce de olana müslüman denmez,münafık denir bu kadar net.
h.z.bilali habeşin laneti bunların üstünedir bence.
hem müslüman hem laik olunmaz diyen recep tayyip erdoğan'a göre daha haklı önermedir.
olunmamasına karşılık dünyanın en kapitalistlerinin de müslüman oluşu katılım sermayesinin gücünü gösterir.

sahabeler miraslarını dağıtırken, modern sahabe adaylar,sözde, para toplama derdine düşmüş.
doğru önermedir. islamda kesinlikle reddedilen faiz, kapitalizmin yapıtaşıdır. dolayısıyla komünizmde din yoktur diyenlere sanki kapitalizmde var demek mümkündür, yanlış olmaz. ayrıca kapitalizmi sonuna kadar kabul etmiş ve hayatını bu doğrultuda yaşayan insanlarda kendilerini sorguya çekmeliler, biri varken diğeri olmaz zira. ayrıca unutmadan söylemek gerekir ki, istisnasız her insanın dini imanı para olmuş. birilerinin hocam hocam diye götünde döndüğü insanların bile.
Çok yanlış önermedir. islam ve kapitalizm birbirinden beslenir. istatistiklere baktığınızda kapitalizmde dinin ne kadar ön planda olduğunu görürsünüz .
müslümanın ve de dininin ve de tanrısının hiçbir başka şey ile uzlaşma arzusu yoktur. bireyin birey olması bu din ve tanrısı için zararlıdır. bir adam bir kere müslümanım dedikten sonra dilediği her şeyi yapabilir bu dinde. dilerse sosyalist olur dilerse tecavüzcü dilerse katil olur dilerse kapitalist. ama tutup da ben müslüman bir kapitalistim diyemez çükü islamın yanına bir şey koymuş olur ve ne bu din ne de tanrısı bunu kabul eder.
islamiyet, kapitalizme olanak sağlayan bir dindir.
örneğin; islamiyet'te faiz yasaktır. bu bilinenin aksine, üretimi teşvik eder ve parayla para kazanmayı önler. kapatalizmin de ana etkenlerinden biri üretimdir.
yalnız önemli bir nokta daha vardır; faizin yasak olmasıyla üretim tabana yayılır ve bu sayede sermaye sahiplerinin üstün güç, halkın ise ezilen güç olması engellenir. yani kapitalizmin zalimce ortaya koyduğu olumsuzluklar islamiyet'te yoktur. alt tabakayla üst tabaka arasındaki ekonomik eşitsizlik önlenir. bunu önleyen diğer bir etken de zekat'tır.
(bkz: hem müslüman hem laik olunmaz)
bir kavramı alıp da '' bu islamla bağdaşmaz'' demek yanlış olur. insanlar çoğunlukla kavramları tam tekmil anlamaktan uzaktır. kimisi hemen olumlu yönlerini, kimisi de olumsuz yönlerini ele alarak yorum yapmaya çalışır.

bir kere ''islam'' kavramının çeşitli kesimlerce algılanışı çok çok farklıdır. kapitalizm ise bir sistem değil aksine sistemsizliktir. yani ekonomiye zorlama kurallar koymazsanız sistem kendiliğinden kapitalist olur. kimisi bunu kısmen yumuşatarak sosyal adaleti sağlamaya yönelik uygulamalar yapar. kimisi de tamamen serbest bırakır.

islam kapitalizmle bağdaşmaz dersen çıkarlar sana suudi kralının elli milyar dolar nakit parasını sorarlar. çünkü onlara göre islam demek arap demektir.

uzatmak istemedim çünkü islam kavramının o kadar çok tanımı mevcut ki ayrı ayrı kesimlerce...
"O [Karun]; “O [servet], bana ancak kendimdeki bilgi sayesinde verildi.” dedi. Bilmez miydi ki Allah, kendinden önceki nesillerden, ondan daha güçlü, ondan daha çok topluluğu [taraftarı, birikimi] olan kimseleri kesinlikle helâk etmişti. Ve günahkârlar günahlarından sorulmaz [Allah onların hepsini bilir]." *
"Hem ateist hem kapitalist olunmaz, hem ateist hem müslüman da olunmaz. Öyleyse hem müslüman hem kapitalist olunur." Önermeler grubu ile çürütülecek iddia.
doğru bir önermedir, kapitalizmin dini kitabı olmaz. ekonomik sömürüyü haklı gören ve haklılık payı veren ve doğru gören hiçbir din ve anlayış yoktur.
dinlerde veya inanışlarda adı her ne ise, insan hakları temel baz alınır ve kişinin emeğine saygı duyulur, insanı özne kılan anlayış hakimdir.