bugün

Zekat kavramından haberi olmayan sığırların atıp tuttuğu önerme. islamda bireysel mülkiyet haktır. Ama her yıl zengin sayılan insanın malının kırkta birini yoksula dağıtması farzdır. Eğer bu kural düzgün uygulansaydı toplumun refah seviyesi inanılmaz ölçüde artardı. Sermaye sahipleri gerçek müslüman değildir. Bu da islamın suçu değildir. kapitalizmde yoksula yardım yok. Dolayısıyla islam kapitalizmle örtüşmez.
görüyorum ve arttırıyorum;

hem insan hem kapitalist olunmaz.
öyle bir olunur ki islam vahşi kapitalizmdir. ayrıca islamda sınıf farklılıkları sorun da değildir. kendi helal ve haram kavramları üzerinden bir insanın lüks yaşamasına bir şey demez.
Olunur... Da.... insan kalınmaz.
olunmaz tabi, ters mıknatıslanma yapar.
" Altını gümüşü biriktirip Allah yolunda harcamayanlara acı bir azabı müjdele "

Kur an ayeti.

" işçiler sizin kardeşlerinizdir ve Allah onları size yardımcı kılmıştır. isteseydi sizi onlara yardımcı kılardı. O halde onlara kaldıramayacağı işleri yüklemeyin, yüklerseniz de yardımcı olun. Onlara yediklerinızden ve gıydıklerınızden verin "

Hadis i serıf.

Patronların yediği yemekten yiyecek ve giydiği gıyecekten alacak güçte olmak.

Diğer taraftan rıba ayetiyle islam kapitalizme savaş açmıştır.

Lakin bir yazar arkadaşımızın da dediği gibi " din değil dinciler kapitalist "
Olunmaz tabi.
(bkz: çare antikapitalist müslümanlar)
görüyorum ki aramıza yeni antikapitalist müslümanlar katılmış. doğru bir teoridir. islamın temel taşlarından birisi anti kapitalizmdir ama bunu komunizm propagandasında kullanmamak lazım.
Borçları kapitalizm ödüyor be gülüm. Üç kulu bir elham okuyunca kartın borcu silinmiyor.

Sike sike çalışacaksınız.
islamı tam manası ile idrak etmiş bünyeler bir müslümanın ne kapitalist ne de sosyalist olmayacağını iyi bilir. şuandaki hükümetin uygulamalarına bakarak efendim bak oluyor demekte "bal gibi kapitalist olur" laf ı güzarını desteklemez.

kapitalizmin temelinde faizli kredi(faizli borç) kavramı yatmaktaysa-ki öyledir- ve faiz islamın kesinlikle yasakladığı büyük günahlardan biriyse-ki öyledir- kapitalizm ve islam, müslüman ile kapitalist kelimeleri mıknatısın iki ayrı kutbu gibidir yan yana gelemezler.

Yukarda yazdıklarımın aksini iddia edecek olan değil cumhurbaşkanı, değil başbakan, değil diyanet işleri başkanı(türkiyedeki en üst fetva kurumunun başkanı olduğu için yazdım) değil çok saygın bir din adamı veya alim olsun boş konuşmuştur, yanlış konuşmuştur, eksik bilgi ile değilde nefsine uyarak söylediyse büyük günaha girerek konuşmuştur.(münafık olmuştur demek bizim haddimiz değildir allah(cc) bilir)
kapitalist olduklarına göre müslüman değiller.
olunur. bal gibi de olunur. kabenin dibindeki dev hilton oteline bakıp bunu anlayabilirsiniz.
Günümüzde gördüğümüz kapitalizm islam a çok ters. Kapitalizm de komşun aç mı geberiyor mu, işçin fazla mı çalışmış hiç önemli değil. Zekat hiç umursanmaz. işçi az para mı almış, maaşını aylar sonra mı almış, namazı mı kaçmış hiç umrunda değil.
olunur. mesela türkiye'deki hükumet. allah'tan vazgeçerler, serbest piyasadan vazgeçmezler.
Kapitalizm vahşice bir sistem olduğu için müslümana hiç yakışmaz.
olunur neden olunmasın? alakası yoktur. din ayrı bir şeydir. ekonomik veya siyasi düşünce ayrı şeydir.
din demek kapitalizm demektir zaten musluman kardeslerim. peygamber efendimiz ozel sermayeyi serbest birakmistir zaten allaan emriyle.
olunur, kapitalizm zaten dini sırf tüketmenin insanda oluşturduğu yozlaşmadan kurtarmak için korur ve kullanır. kişileri boşluğa düşürür kişilerde inanarak kendilerine anlam kattıklarını zannederler.
hem komünist hem de tüketim toplumu olunamayacağı gibidir. yoksa komunistim deyip iphone 6 için gün saymak ancak türkiye'de görülür.
olunur. müslümanlar asırlardır bunu kanıtlamak için özel çaba sarf ediyor görün artık rahat rahat müslüman kalın .
islam başlı başına bir siyasi akım sayılabilir bunun için ne kapitalist ne demokrat nede sosyalisttir kapitalistlik hariç islam da diğer siyasi akımlardan parçalar bulunur.
kabe manzaralı oteller en güzel örnektir.
sosyalist olursak zekatı kime vericez? sorusunu soran zerzevatların karşı çıkacağı gerçeklik.
islamiyette devrim yapmaya çalışan bir grup Müslüman ın da onayladığı durumdur. iyi de kardeşim islamiyet zaten mazlumu koruma, ezmeme temelli gelmedi mi devrim yapmaya ne hacet di mi.