bugün

yüksek çözünürlüklü çoklu medya arayüzü.
1.4 standartı ile gelen yenilikler şöyle;

-eklenen ethernet kanalı sayesinde görüntü ve ses bilgisi yanında veri iletimi de artık mümkün.

-ses geri dönüş kanalı sayesinde ses bilgisi a/v alıcısına ek bir kablo kullanılmadan geri döndürebilecek.

-3b formatları ve çözünürlükleri tanımlandı.

-ev sistemleri için giriş/çıkış değerleri 1080p çözünürlükte çift aktarım* olarak standartlaştırıldı.

-1080p çözünürlüğün 4 katı değerinde olan ''4k x 2k'' çözünürlükleri desteklenir hale getirildi. bunlar 24hz/25hz/30hz de ''3840×2160'' ve 24hz de ''4096×2160''.

-mikro hdmi fişi yarı boyutuna düşürüldü.

kablo çeşitlerine bakacak olursak;

standart hdmi kablo: 1080i/60 veri aktarımını destekliyor.
standart hdmi kablo(ethernetli): ethernet bağlantısı içeriyor.
yüksek hızlı hdmi kablo: v1.4 sürümü ile deteklenen 3b formatları ve derin renkleri destekliyor.
yüksek hızlı hdmi kablo(ethernetli): ethernet bağlantısı içeriyor.
otomotiv hdmi kablo: araç içi hdmi destekli cihazlar ile harici hdmi destekli cihazların bağlantısında kullanımı destekliyor.

son not: yeni standart 30 haziran dan itibaren kullanılabilir hale gelecek.
**
sözlüğü televizyondan görmemi sağlayan zımbırtı. hoş bir şey. el sallayın lan, tv'ye çıktınız. *
led tv ye takılarak harika bir pes keyfi yaratacak alet.
yanılmıyorsam hem ses hem görüntü aktarımı sağlıyor.

laptopumu tv'ye tanıtamadığım kablo çeşidi.

yardım istiyorum.
yumruk atarak kırdığım* laptop ekranımı televizyonuma bağlamamı sağlayan keyifli mi keyifli kablonun ve girişin adı.
windows 7 yüklü bilgisayarda ne yapıldıya başarılamamıştır. uzmanlardan destek beklenmektedir.
Yeni nesil hizli veri tasiyabilen ama biraz da pahali olan kablocuk. Ayrica bu modelin VGA - HDMI girisli olanlarini bulmak neredeyse imkansiz Turkiye icinde.
yüksek çözünürlükte* video ve yüksek kalitede* ses aktarmaya yarayandır.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
kaybolarak günü zehir eden kablodur. ya da birisi çaldı bilemedim şimdi.
Yüksek çözünürlüklü çoklumedya arayüzü açılımının gavurca kısaltması.
hdmi noktasında en beğendiğim firma paugge'dir. 8k'ya kadar desteği, 48gbps bandwith desteği vs. düşünülünce insan 100-120 lirayı gözden rahatlıkla çıkarabiliyor.