bugün

Bugün başıma gelen durumdur.
+ hanımefendi buralarda bir kuaför varmış biliyor musunuz?
- Hanımefendi mi ben mi sence hanımefendiye mi benziyorum?
(bkz: alışmadık götte don durmaz)
Hanımefendi diyebiliyorsa iyi çünkü hala çoğu "hanfendi" seviyesinde.
çok nadiren benimdir. genelde ''ablacım'' diye hitap ederim.
muhtemelen kendini pek bir kurumsal zanneden işletme kafe vb. yerde çalışan " evet arkadaşlar takım ruhu kamooon her gelene hanfendi beyfendi diyeceksiniz " diye baskı kuran işletme sahibinin işçisi olan arkadaşımızın kendisidir. ağzına mandalla tutturulmuş olduğu pek bir manidar olur söylerken. Gittiğim yerlerde bana beyfendiiğ denmesinden hiçbir zaman haz etmedim etmemde bu şahsi görüşümdür. tanım olmamakla beraber; düşünsene her gelene "beyefendi" veya "hanımefendi" diyen çalışansın geldi iki tane liseli (küçümsemiyorum) ya bu gençlere beyefendi desen ciroların artmaz "gençler hoş geldiniz yapayım size iki sıcak çay içiniz ısınsın aşkınız pekişsin" dersen daha iyi olur bence yani.

edit: yazarken o kadar hata yapmışım ki kendim okurken zamanda atlama yapıp boşluğa ulaştı beynim. Ne yazmışım ben diye sormadan duramıyorum
benimdir. ayrıca "küçükhanım" da sevdiğim hitap şekillerdindendir.

bir hitap.
Erkek gibi erkektir.
allah aşkına kullanmayın şunu. direk tartışma sebebi.
yaşlı insan kelimesi.
Sempatik gözüktüğünü düşünür ama düşündüğü gibi değildir yapmacık durur.
(bkz: yenge hanım) diyenden iyidir.
dişi yakarışlara sebep olan erkektir.
migrosta part time amele olarak çalışıyordur.
gayet beyefendi bir erkektir. örnek alın örnek.
Cidden soğuma sebebi.
O ne güzel bir saygı sevgi örneğidir bu söz tam bir beyefendidir sanırım.
neden soğuma sebebi olsun hanımefendi çok güzel ve estetik bir söz bence... bayan gibi kadınların nefretini çekicek bir hitap şekli değil...
işini gördürüyordur.
"hanımefendi bizim internet çalışmıyor" cümlelerine sık sık şahit olduğum babamdır. Nitekim erkeklere de "beyefendi bu fatura ne beyefendi" diye söylenir. Geçen kardeşimin de babamı rol model aldığını fark ettim resmen bir aile faciası benim canım ailem.
Bence cok dogru bi hitap kullaniyordur ve saygideger biridir bu kisi.
yaşı o hanıma yakın, eşit veya biraz büyükse abla diye hitap edenden kat ve kat iyidir.
muhtemelen o hanımı daha yeni görmüştür. ve araya saygılı ve görgüye uygun bir mesafe koyuyordur. abla diyen kişi kadar ağır kıro ve cahil değildir. karşısındakini nasıl hanımefendi olarak görüyorsa kendisi de bir o kadar beyefendidir.
(bkz: gereksiz resmiyet).
hanımefendi diyor daha ne desin lan adam?

hasta mısınız nesiniz amk.

ne hastalıklı bir kibirmiş bu arkadaş, bir bitmedi tantanası.

ülkedeki "bayanların" bütün derdi bitti de hanımefendi - kadın ikilemi mi kaldı tek dert?

deli eder insanı salaklığınız yemin ediyorum.

neyse;

kadın değil bayan.

hanımefendi bile fazla size.
oldukça kibardır. hanfendi dese hanzo derdik dimi kızlar.
"bayan" yerine "kadın" ifadesini kullanmayı tercih edip kendileriyle konuşurken onlara "hanımefendi" sözcüğünü söylemeyi seven erkektir.

merhaba.
Az bulunur, iyi bakmak gerekir..