bugün

hanımefendilerin bu hitaba da kızmaması gereken doğrusunu diyen erkektir. bayan denilmesini itici buluyorsunuz haklısınız kadın denilmesi de kibarlığa uymuyor öküz müsünüz diyebilirsiniz. yine haklısınız. ama hanımefendi denilmesinde kusur bulmayın lütfen. 18 yaşını geçmiş her kadın canlı türüne hanımefendi hitabı en yakışanı bence.
Dolmus soforu gibi bayan diye mi hitap etsin? Kadinefendi de fena degil, degil mi bay sallazort?
En harika hitaptır. Aferindir.
Oldukça zariftir.
Zerafet her şeydir.
değeri bilinmesi gereken soyları tükenmekte olan erkeklerdendir.
karşı cinsin hayvan sevgisinden kaynaklı olarak çoğu zaman hak ettikleri değeri göremezler.
Az bulunur, iyi bakmak gerekir..
"bayan" yerine "kadın" ifadesini kullanmayı tercih edip kendileriyle konuşurken onlara "hanımefendi" sözcüğünü söylemeyi seven erkektir.

merhaba.
oldukça kibardır. hanfendi dese hanzo derdik dimi kızlar.
hanımefendi diyor daha ne desin lan adam?

hasta mısınız nesiniz amk.

ne hastalıklı bir kibirmiş bu arkadaş, bir bitmedi tantanası.

ülkedeki "bayanların" bütün derdi bitti de hanımefendi - kadın ikilemi mi kaldı tek dert?

deli eder insanı salaklığınız yemin ediyorum.

neyse;

kadın değil bayan.

hanımefendi bile fazla size.
(bkz: gereksiz resmiyet).
yaşı o hanıma yakın, eşit veya biraz büyükse abla diye hitap edenden kat ve kat iyidir.
muhtemelen o hanımı daha yeni görmüştür. ve araya saygılı ve görgüye uygun bir mesafe koyuyordur. abla diyen kişi kadar ağır kıro ve cahil değildir. karşısındakini nasıl hanımefendi olarak görüyorsa kendisi de bir o kadar beyefendidir.
Bence cok dogru bi hitap kullaniyordur ve saygideger biridir bu kisi.
"hanımefendi bizim internet çalışmıyor" cümlelerine sık sık şahit olduğum babamdır. Nitekim erkeklere de "beyefendi bu fatura ne beyefendi" diye söylenir. Geçen kardeşimin de babamı rol model aldığını fark ettim resmen bir aile faciası benim canım ailem.
işini gördürüyordur.
neden soğuma sebebi olsun hanımefendi çok güzel ve estetik bir söz bence... bayan gibi kadınların nefretini çekicek bir hitap şekli değil...
O ne güzel bir saygı sevgi örneğidir bu söz tam bir beyefendidir sanırım.
Cidden soğuma sebebi.
gayet beyefendi bir erkektir. örnek alın örnek.
migrosta part time amele olarak çalışıyordur.
dişi yakarışlara sebep olan erkektir.
(bkz: yenge hanım) diyenden iyidir.
Sempatik gözüktüğünü düşünür ama düşündüğü gibi değildir yapmacık durur.
allah aşkına kullanmayın şunu. direk tartışma sebebi.
yaşlı insan kelimesi.
Erkek gibi erkektir.
benimdir. ayrıca "küçükhanım" da sevdiğim hitap şekillerdindendir.

bir hitap.
muhtemelen kendini pek bir kurumsal zanneden işletme kafe vb. yerde çalışan " evet arkadaşlar takım ruhu kamooon her gelene hanfendi beyfendi diyeceksiniz " diye baskı kuran işletme sahibinin işçisi olan arkadaşımızın kendisidir. ağzına mandalla tutturulmuş olduğu pek bir manidar olur söylerken. Gittiğim yerlerde bana beyfendiiğ denmesinden hiçbir zaman haz etmedim etmemde bu şahsi görüşümdür. tanım olmamakla beraber; düşünsene her gelene "beyefendi" veya "hanımefendi" diyen çalışansın geldi iki tane liseli (küçümsemiyorum) ya bu gençlere beyefendi desen ciroların artmaz "gençler hoş geldiniz yapayım size iki sıcak çay içiniz ısınsın aşkınız pekişsin" dersen daha iyi olur bence yani.

edit: yazarken o kadar hata yapmışım ki kendim okurken zamanda atlama yapıp boşluğa ulaştı beynim. Ne yazmışım ben diye sormadan duramıyorum