bugün

erkekler arasında kullanılan hitap biçimidir, güzeldir, hoştur, belli bir samimiyet içerir, herkese hacım denmez.
eskişehir çevresinde, lisedeki kızların da kullandığı bir hitap şeklidir.
Engin Günaydın'ın Avrupa Yakası dizisindeki Burhan Altintop tiplemesinde sık sık kullandığı hitap şeklidir. Bu yol ile yeniden ülkenin bir çok yerinde hayat bulmuş kullanılmaya başlanmıştır.
Eskişehir'de bilhasla küçük çocukların ağzında duyulduğunda, benim gibi briyseniz, o söyleniş ciddiyedini duyduğunuz an yarılacağınız. " ne dedin hocam sen, bir daha söyle!" diye çocuğa yanışıp çakdırmadan, o tatlılığın elinde olduğunuzu hisettirmeme çabalarıyla söyletmeye çalışacağınız, eskişehire has olduğunu tahmin ettiğim hitap şekli.
"ı" harfini "i" harfiyle değiştirdiğinizde, fen bilgisi terimi olan hacim'i elde edeceğiniz kelime.
eskişehirlilerin genel hitap şekli.
"h" harfini "b" harfiyle değiştirdiğinizde karşı cinse edilen acayip hitap kelimesine dönüşebilen sözcük.
68 kuşağı tarafından kullanılan anlam dolu bir hitap şekli vardı. hocam derlerdi karşılarındakine. simitçiye, taksi söförüne, ya da öğretmene böyle seslenirlerdi. çünkü 68'liler herkeseten birşeyler öğrenilebileceğine inanmış mütevazı insanlardı. bir üniversite öğrencisi simit satan çocuktan hayat dersi almayı bilirdi.

hacım ne peki? herkese niye hacım dersiniz ki? herkes mi hacca gitti? kutsal toprakları herkes gördü de benim mi haberim yok?

hacım ne bence biliyor musunuz? hocam kelimesine sözüm ona alternatif bir kelime. 68 kuşağından sonra gençlik hiç bir şey yapmadı demesineler diye 40 yıllık hocamı hacım yaptınız. hacım kelimesinin kullanış amacı budur anlamı olmasa da...
(bkz: hafız)
çok enteresan bu hacımın kullanılışı bunun son sürümü olan birbirlerine imam diyenler de var bizzat gözlerimin yuvasından çıkışına, kulaklarımın çınlayışına,ağzımın köpürmesine sebep olmuştur.
(bkz: i love mübalağa)
aa-aah nerden hacın oluyorum ben senin edepsiz
- hacım dışarı gel de taso oynayalım.
(bkz: hey gidi günler hey)
hacı neyse de hacım ne lan. "ya aynen dediğin gibi yaptım hacım". olm çok eğreti lan bu. valla.
eskişehir çıkışlı bir kelimedir, yediden yetmişe herkes kullanır orada, kültürdür.
diime pelesenk oldu lan. babama bile diyorum bunu düşünün.
birinin eskişehir'li olduğunu anlamanın en kolay yolu. en alakasız tipten bile hacım lafını duyabilirsiniz. bu ne kadar yaygın kullanıldığına işarettir,candır.
eskişehirli milli jargonu.
tanınmayan insanlara hitap şekilleri arasındadır..zaman zaman kullanırım.
Genelde eskişehir halkının kullandığı sıfat. Ben de eskişehirliyim. konya'da okuyorum. Burda Birine hacım dediğimde 'sen de mi yobaz oldun' diyorlar. iki gündür izmir'deyim. Az önce bi esnafa selam aleykum hacım dedim. Nerden bildin diyo adjljdsgklds.
eskişehir'de her 10 insandan 7'sinin diline yapışmış hitap biçimidir. erkek kız fark etmeksizin söylenir sürekli.
eskiden biz eskişehirlilerin çok fazla kullandığı hitap biçimiydi. şimdi pek kullanan yok efendim.