bugün

ilk kez çin' de bulunan bir resimde bir adamın taktığı görülmüş görmeyi kolaylaştırma aracı.
daha 21 yaşında genç bir çıtırım (100 yaşım olsa yine öyle olurum. muahh) be. ne yaşlanması, odun dede.
Yaşlanmış da olabilirsin minnak.
astigmat ve miyop olduğum için artık kullandığım eşya. güneşe alerjim olduğu için kolormatik gözlük takıyorum.
Ayrıca, gözlükle bile güzelim. Bu kadar güzel olmak ve her şeyin yakışması mümkün olmamalı..
1280'de icat edilmiş sanırsam.
dünyada ilk gözlükçü dükkanı italyada açılmıştır yanlış bilmiyorsam.
ilk defa çin' de temsili bir resimde görülmüştür.
görsel
Aynen öyle 5k olmuş geçen kırıldı baktım pahalı bant ile yapıştırdım.
Gözlük takanlara saygı duyun. Çünkü sizi görmek için para veriyorlar.

Anonim.
takıyorum zaman zaman .
görsel
astigmat kusurundan ötürü 1 numarasını kullandığım nesne. bilgisayar ve kitap ile ilgilenirken takıyorum yalnızca.
gözlüksüz olsam keşke ama gözlük kullanıyorum maalesef.
bir kontakt lens değildir.
yağmurlu ve soğuk havalarda camları buhar olan bir araç. lazerden de ya kör olursam diye korkuyorum. benim gözlerim doğuştan bozukmuş herhalde ama küçükken kullanmak istemiyormuşum gözlük duyduğuma göre.
ömrüm boyunca hiç kullanma gereği duymadım. inşallah böyle devam eder göz sağlığım
(bkz: maşallah)
Dün avm de kaybettim bi tane, zaten istemeye istemeye gittiğim yer. Ne zaman gitsem başıma iş geliyor.
1.75 -2.00 astigmatım ve 0.50 miyopum için kullandığım aksesuar.
(Gözüm bozuk diye sözlük çirkinleri yanaşmasın, kaliteli yalnızlığımı hicbirşeye değişmem.)
ilkokuldan beri kullandığım görmemi sağlayan bir obje.

Yıllardır böyle sorgulamadim. Sözlük garip bir yer gerçekten.
Gözkabı aslında o.
Gözlüklerinizi değil gözlerinizi koyduğunuz yer olur o mantıkla.
Ayakkabıları koyduğumuz yer ayakkabılıksa gözlerimizi koyduğumuz yer de gözlük olabilir diye düşündürür.
Ekmek teknem. Siz dalga geçtiğiniz için normalde gözlük takması gereken milyonlarca insan kör kör geziyor. iddia ediyorum, gözlük kullanım oranları olması gereken seviyelere gelse, trafik kazaları bile yüzde 70 azalır.
küçüklükten (ilkokul civarı) beri miyobum gözlüğü hiç sevmem lens falan da uğraşmam o yüzden istisnalar harici kullanmamışımdır benzer bir şey tak tak diye çok diretti ailem ama takmadım ve numaram çok çok az büyüdü hayatımı kısıtlamayacak şekilde kaldı en azından ne kadar takan arkadaş varsa hepsinin gözü 4lere 5lere kadar geldi aynı zamanda gözü bozuk olup takmayan bi arkadaşım daha vardı benim gibi onun da büyümemiş herhalde numarası hala takmıyor. gözlemlerime göre numarayı büyüttüğünü söyleyebilirim ama nedense halk arasında sanki iyileştiriyormuş gibi takmazsan da kör kalcakmışsın gibi bi algı var.
çeşitli göz hastalıkları sebebiyle hastaların gözlerine taktığı 2 camlı ürün.