bugün

göz tansiyonu ile yakın anlamda olmakla birlikte eğer göz içindeki hücreler ve görme sinirleri ölmeye başlamışsa yani tahribat varsa o zaman glokom adını alır. Bir göz hastalığı olup tedavi edilmediği taktirde telafisi olmayan körlüğe sebep olur. 40 yaş üstünde göz doktoruna her gidişte mutlaka göz tansiyonu da ölçülmelidir.
(bkz: due date)
(bkz: edgar davids)
efendim bu hastalığın 40 yaş üstünde olmanız , aile bireylerinde olması, şeker hastası olmanızla vs. bir alakası olmadığını öğrenmiş oldum yakın zamanda. eğer ki sabahları şiddetli baş ağrılarınız varsa, zaman zaman bulanık görüyorsanız, televizyon izlerken veya bilgisayar kullanırken vs. göz etrafında ağrılarınız varsa bir göz doktoruna gidip göz tansiyonunuzu ölçtürmenizi şiddetle tavsiye ederim.
Genc yasta da gorulebilir. Gozlerini yormamaniz gerekir. Ayrica omur boyu damla uygulanir. Etkileri azaltilabilir fakat tedavi edilemez.
efendim selektif lazerle göz tansiyonunuz belli bir oranda düşürülebiliyor. kesin çözüm olmamakla birlikte sakıncalı bir işlem olmadığı için de iç rahatlatıcı. özellikle genç hastalarda öncelikle selektif lazere başvurulmakta. doktorunuza başvurmakta fayda var. *
son nokta ameliyat. sorun olan doğru doktoru bulmak. gerisi damlalara veda.. *
gözküresini dolduran sıvının basıncının artması nedeniyle görme sinirinde hasar oluşturan bir hastalıktır. *
24 saat tansiyon takibi yapabilen lensler varmış. lens 24 saat boyunca tansiyonu ölçüp kablosuz bir şekilde kayıt cihazına aktarıyor. oradan da doktor inceliyor.