bugün

taksim gezi parkı direnişini desteklemeyen yazarlardır. sonuçta burası özgür bir yer. herkes kendi görüşünü rahatça söyleyebilir.

mesela (bkz: ben)

evet herkes reklam peşinde çünkü. hele hele ünlüler sırf reklam olsun ismim duyulsun diye oradalar. okan bayulgen cep telefonu ile kendini çekmiş '' bakın bende yürüyorum '' diye. duman şarkı bestelemiş, tarkan yazı yazmış falan.. şhow hepsi.

özetle; '' oraya 1 milyon kişi toplarım '' diyen başbakanın arkasındayız. çağırsınlar koşa koşa gidelim.
evet suistimal ediliyor mu, ediliyor, laikçi kesimin ve dış basının bir gazlaması var mı evet var? fakat ben ve benim gibi düşünen bir kesim de var ki: polisin bu hukukun genel ilkelerine, kendilerine yasayla verilen yetkileri hiçe sayan "terör"ü dahi sadece bu direnişe destek olmaya yetiyor.
gezi parkı ayağına hükümete darbe yapmaya çalışan zihniyeti kınıyoruz.
dürüst olayım. olayların akışına göre değişiyor tavrım.

kimseye zarar vermeden yapılan eylemler anayasal bir haktır. benim gördüğüm kadarıyla bu insanlar kimseye zarar vermeden bir eylem yaptılar. trafiği filan kapatsalar polisin müdahelesini yine anlarım. çünkü sen, eylem yapmayanların işlerini engellemiş oluyorsun o zaman. devlet düzeni korumak zorunda. çünkü o devlet sadece eylem yapanlar için değil eylem yapmayanlar için de var. senin eylemin, bu eyleme katılamayana zarar vermemeli. bizim ülkemizde bu bir türlü anlaşılamıyor işte. herkes eylem anayasal hakkımızdır diyor. doğru ama o anayasal hak başkasının hakkını gasp etmediğin sürece geçerli, ama eylemciler o zaman eylemimiz ses getirmiyor diyerek ama yanlış sloganlarla, ama trafiği kapayarak başkalarının özgürlüğüne, haklarına müdahale edince polis müdahalesi kaçınılmaz oluyor.

güncel olaya dönersek; bu eylemin vatandaşa yönelik değildi. vatandaş zarar görmüyordu. devlete yönelikti. devletin yapmak istediği iş engelleniyordu. dolayısıyla bu kadar sert bir polis müdahalesine gerek yoktu. ne var ki biz bunları dağıtırız deyip güç gösterisi yapmaya, eylemcileri kolluk gücüyle korkutmaya kalktı devlet. sonucunu da kestiremedi ve olaylar büyüdü.

ağaçların kesilmesine karşı çıkılmasını haklı bulmuyorum ama eylemi son derece haklı buluyorum. bence kesilmesinde sorun yok ama sorun var diyenlere saygı duyuyorum yani. bir bireye zarar vermedikleri sürece de eylem haklarını (eylemi değil eylem ahkkını) destekliyorum. eylem devlete karşı olur çünkü. her neyse sonuçta ilk başta destek vermediğim ama saygı duyduğum eyleme şu an destek veriyorum çünkü olay ağaç olayını geçti. devletin halkı sindirme işine dönüştü. birgün o eylemlere benim de ihtiyacım olabilir, devlet bana ters gelen bir şeyi benim fikrimi dikkate almadan bana dayatabilir. o yüzden bu eyleme destek verilmeli, halkı insan yerine koyması gerektiğini iktidara anlatılmalıdır.

polisin tavrına gelince, onu daha önde yazdım zaten:

(bkz: #19719797)
eğer konu ağaç veya park olsaydı kesinlikle bu olayı desteklerdim.ama olay bazı kesimlerin gövde gösterisine dönüşmüş durumda. hepsi laf arasında '' darbe yapacağız, hükümeti indireceğiz, ülkeye kendi görüşümüzü getireceğiz '' demeye başladılar. eylem yerine 28 inde gittiğimde böyle bir şey yoktu, her şey adam gibiydi.ama dün aralarına gittiğimde midem bulandı. çoğunluğun verdiği cesaretle aptallaşmaya ve saçmalamaya başladılar.bu yüzden destek verilmemesi lazım.
Tehlikenin farkındayız ve 1 milyon kişi başbakanın arkasındayız.Hiçkimse devrim hayalleri görmesin.Bu millet devrimi 3 kasım 2002 de yaptı.
(#19911617)
bende içlerindeyim şahsen.olaylar son 36 saat içinde çok çok çok farklı bir hal aldı, kimse ağaç, avm yada rant elde edilmeme derdinde değil orda, birazcık ingilizceniz varsa açın bi bbc uk, cnn uk, yada the guardian tarzı yayın organlarının nasıl servis etmişler bütün dünyaya, tayyip'ten sıkıldılar ve bunun için halkın kanını dökme amacında herifler.
adam diyor ki "ulan 2 ağaç için mi?"
ben de diyorum ki "ulan 2 ağaç için mi?"

anlamıyor ki aga.
genellikle tarafsız gibi görünen ancak rte destekçisi yazarlardır.
(bkz: gezi parkı ile ilgili yalan haberler)
Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan yazarlardır. Çapulculukla hükümet değişmeyeceğini bilirler ve kendilerini küçük düşürmezler.
tutarsızlıklardan haberleri olmayan yazarlardır.

bundan birkaç gün önce Zeytinburnu'nda Osman Toprak'ın gökdelenleri için başbakan "bu gökdelenler istanbul'un silüetini-görüntüsünü bozuyor." dedi ve yıkım kararı çıkarıldı.

peki bir parkı, onca doğal güzelliği hiçe sayıp yerine AVM yapmak, estetiği, görüntüyü bozmaz mı? bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? iki karşıt fiili de uygulayan aynı hükumet. işlerine geldiği gibi yani her şey.
demokrasinin gerçek anlamını bilen yazardır. halk seçimini yapmış ve yapmaya devam etmekte. yaşantısına herhangi bir kısıtlama hissetmemekte ama eylemi destekleyen andavallara sorsan bu kişiler hamam böceği. hadi oradan maşa seni. götünün üstünde devrim yapacaklar. ülkeyi zor duruma düşürmekten başka bir uygulama değil.
Tarihi eserlerin korunmasını ya da rekonstrukte edilmesini isteyen yazarlardır.Kısaaca tarihe saygılı yazarlardır.
Kendi aralarında bile birlik olamayan vandallara karşı olan yazarlardır.
Bunların içinde bende varım.

Önceleri desteklediğim eylemin amacından saptığını, saptırıldığını üzülerek takip ediyorum.
Dünden beri içimde bir huzursuzluk var; ülkeyi kaosa , çıkmazlara sürüklemek ne kadar da basit geliyor sizlere.
Sizden ricam olaylara kontrollü ve odaktan uzaklaşarak bakmanızdır. Çünkü olayların perde arkasında bir çok dolap döndüğü aleni bir şekilde ortadır.

ben hiç bir parti sempatizanı değilim, sadece ülkemin refahını düşünen bir vatandaşım. dış güçlerin olayı büyütme çabaları, bir çok marjinal grubun gezi parkını bahane ederek provoke etmesi gibi sebepler sayabilirim.

her zaman söylediğim gibi ihtiyatı elden bırakmayın, ülkemizin nereye doğru sürüklenmek istediği çok açık. siz siz olun ne milletimizi, ne kendinizi ne de çocuklarınızı karanlığa sürüklemeyin. Saygılarımla.
Tayyip in meydanlara toplayacağı bir milyondan olmamasını dilediğimiz yazarlar.
içinde bir gram vatan sevgisi kalmamış akp yalakası olan insanlardır.

edit:ne kadar çok şerefsiz vatan hainini ortaya çıkaran ankettir.zira entriyi girdiğimden beri eksilemenin haddi hesabı yok.
Hükümeti istememenin terörizme bahane olmayacağının farkındaki yazarlardır.
milletin getirdikleri, bir zümre tarafından indirilemez. yaz beni.
gram desteklemediğim , neden olduğunu bildiğim bir pkk lının organize ettiği kargaşayı desteklemem mükün değil.

destek verenlerin türk olduklarından süpheliyim.
Koskoca başbakanın işi gücü yok ağaç mı kesecek? Proje gereği o ağaçlar sökülecek bunu kendisi söyledi. Bizim millet kafayı yemiş arkadaş. Biraz sabredin bakalım ortaya ne çıkacak. Ne bu öfke yahu...
neticesinin daha iyiye gitmeyeceğini bilen yazarlardır.

benim dileğim herkesinki gibi tayyip'in devrilmesi değil çünkü yerine gelecek olanın daha iyi olmayacağından adım kadar eminim. desteklediğim tek nokta var. bu olaylar sayesinde hükümetin gözü korkacak ve kendini bir nebze düzeltecektir. halka karşı sorumlu olduğunu hissedecektir. bu da ülkenin yararına olacaktır. ama bundan fazlası zarar.

tekrar ve tekrar söylüyorum provakasyonlara fazla gelmemek lazım.
Akp'ye ruhunu satmış desem az, direk bir kişiye sayın rte'ye ruhunu satmıştır. bu bir halk ayaklanması sözlük... halk dediğin de "bir kesim", "marginal" ya da "politik bir grup" hiç değil. Bilgiğin sade vatandaş. Bunu görmek istemeyen yazarlardır.
(bkz: gezi parkı eylemlerine destek veren yazarlar)