bugün

zengin çocuklarının züppeliğinden başka bir şey değildir. neden mi? açıklayayım. bugün bir iş dolayısıyla istiklal caddesinden geçiyordum, akşam saatleriydi, kalabalıktı. o kalabalıkta mendil satmaya çalışan 55-60 yaşlarında bir amca mephisto kitap evinin önünde bekliyordu. o sırada bir genç bayan belkide babasının yeni aldığı oyuncağıyla, yanlış görmediysem canon 7d'yle mendil satmaya çalışan amcanın karşısına geçti. ekmek parası kazanmaya çalışan o amcayı fotojenik buldu ve amcanın ''mendil alır mısın?'' sorusuna karşılık flaşı patlattı. o an amcanın gözleri kamaştı, ''ne yapıyosun'' dedi. kız arkasını döndü ve gitti. o alacağını almıştı. eve gidince ailesine ''baba bak bu adamı çektim nasıl yeterince fakir mi?'' arkadaşlarına gittiğinde de ''bak istiklalde dolaşırken bu adamı çektim, çok masum dimi?'' diye soracak, arkadaşlarından övgü alacak belkide. evet amca masumdu, senden çok çok masumdu. o mendillerini satıp karnını doyurmayı düşünüyordu belkide, sense.. neyse..
çağın getirdiği meraklardandır. neden böyle diyorum? 12. yy da böyle bir merak olmaz da ondan.
ayrıca;

-baba bak bu adamı çektim yeterince fakir mi?
+hayır hayır! bana daha fakiri lazım lanet olsun !!
-baba daha fakir fotoğrafı görüp ne yapacaksın? manyak mısın ya??
+bende bilmiyorum kabile reisiuydurmuş. rahatsız mıyım lan ben? ne saçma hikaye lan bu??
kesinlikle özentidir. sıkıyorsa analog bir makine ile pozometresiz yani manuel pozlama yaparak fotoğraf çeksinler bakalım. haa birde agrandizör baskısı var tabi. baskılarını da zahmet olmazsa bir agrandizörde yapsınlar. * * *

edit: imla
benim gibi parası olan arkadasların düdüklerini öttürmesidir.
bir genç olarak malca gördüğüm davranış.
carpe diem i yanlış anlamanın sonucudur.
analog makinenin verdiği keyfi tatmamış, dijital çağın gençliğidir.
(bkz: instagram)
çoğunun elinde nikon d90 veya canon 500d falan görürseniz çok şaşırmayın. bunlar sadece resimlerini çekip facebook'a koyan tipler. şu makinaların hakkını verenlere yazık ya.
kokain cekme gibi zararli bir merak olmadigindan cok da endise edilmemesi gerekir.

bir de su vardi galiba - gicik bir tabir;
(bkz: insanın başına ya meraktan ya yaraktan gelirmiş)
a bak adam öldürüyorlar hadi fotoğrafını çekelim. *
fotoğraf çekmek güzel bir olaydır. fakat ilginin neye doğru olduğu önemli.

mağazada şapka denedi kızın biri. cümle şu:

+ay, dur sakın çıkarma. fotoğrafını çekeyim de face'e koyarız.

amaç face'te kendini göstermek. ya da sadece kendi değil. bu bir mekan da olabilir.

yahu asıl ilginci,

boğaz turu yapıyoruz. işte yavaştan yavaştan gidiyor vapur. bütün yol boyunca fotoğraf çektirdi kızlar. face'e koyacakmış. hadi tarihi yerlerde çekil ama önce o tarihi yeri bi gör. bi bak. yooook. elinde makine yeri görür görmez,

+aaaa, hadi tam şimdi çek. çek. dur, şu açıdan da çek.

tabi yer arkada kalıyor, gözü makinede tüm samimiyetsizliğiyle sırıtıyor. face'e koyup ne kadar sosyal bir insan olduğunu kanıtlayacak. belge niteliğinde onlar.
facebook için kendini parçalama merakının uzantısı.
sadece face e koymak için çekilir bu fotoğraflar artık insanlar hatıra olsun diye değil facee atarız diye fotoğraf çekiliyor özellikle bayanlar...
(bkz: canıım bunu facee koyalııımm)
benim feci şekilde ayar olduğum durumdur.

yahu, her gün facebook a twitter a giriyorum, bir gününü fotoğraf paylaşmadan geçirmeyen insanlar var.
tamam arkadaşım, gezersin-tozarsın, iyisindir-güzelsindir, hadi koy ayda bir koy. ama her gün her gün gına getiriyorsunuz!

bir de adam sırıtıyor fotoğraflarda ama durumuna oraya buraya aşk acısı içerikli şeyler yazıyor. bu nasıl bir çelişki? hangisi doğru, neye inanalım? sen kime neyi kanıtlamaya çalışıyorsan git bizzat kendisiyle konuş bizim suçumuz ne? öyle ızdırabını ulu orta yaşayanlardan da tiksindim.
facebook tan ve twitter dan da tiksindim. kapattım da her ikisini. kafam rahat, oh.
ne genci, bilidiğin 11 12 yaşındaki çocuğun elinden düşmüyor fotoğraf makinası..
sonra 15 yaşına gelince sosyal medyalarda 'profesyonel fotoğrafçı' diye kendilerinden söz ediyolar.
(bkz: gel de dövme veledi)
başlığı çocuklardaki fotoğraf çekme merakı olarak değiştirmek daha iyi olur. 12-17 yaş arası egenler genelde karşı cinse hava atmak için fotoğrafçı kimliğine bürünürler. sorsan hepsi birer profesyonel.
10-11 yaşındaki çocukların eline profosyonel fotoğraf makinesi alınca kendini havalı zannetmesidir.
aylarca kursa gittim. ünide fotografçılık kulübüne katıldım. organizasyonlar ve sergiler düzenledik.neyse gel zaman git zaman bu yeni yetme veletler 3 mgpixellik telefonlarla... neyse yazamayacağım arkadaşlar.
Keşke sadece gençlerde olsa, bebeklere kadar indi bu merak.