arapça yardım eden anlamındadır...tasavvufta ise peygamberimize atfedilen isimlerden birisidir. mevleviler peygamberimizi allah yolundan ayrılan insanlığın imdat ister halleri üzerine gönderilmiş bir kurtarıcı olarak sıfatlandırırlar.
(bkz: abdulkadir geylani)
yardım eden kişi anlamına gelir.her asırda yalnız bir tane geldiği düşünülür. kadirilik inancında abdülkadir geylani gavstır.
(bkz: şah-ı nakşibendi)
kimilerinin de ilahıdır.
Gavs kutuptur. Tarikatların kendi gavsları mevcuttur.
allah'tan başkası değildir ve olamaz.
ortalıkta dolanıp ''kutbul faizin, skatul muttekin, gavs-ı azamı kaddesalllahu sırruh'' gibi takılarla dolanan sahtekarlar müşriktir ve umarım yerleri cehennem olur.
kurtarıcı yalnız allah'tır.
(bkz: gavsımın şekeri)
kutup anlamında olduğunu duydum. Nakşibendi tarikatının şimdiki Şeyhi, Gavsi Sani Ahir zaman Şeyhi olarak geçiyor...
Kur'an'da olmayandır. Uydurmadır, insanın insana yakıştırdığı makamdır.
hz. muhammed resminin ve heykel benzeri şeylerinin yapılmasını niçin istememiştir ? ona tapmayalım diyedir. hz peygamber 'ben sadece elçiyim, allah'a iman edin' mesajı vermiştir.

siz gavs diye allah dostu dediğiniz insanlar için canınızı malınızı karınızı vermeye hazırlanıp bir de onu peygamberle allah'la eş tutarcasına hürmet ederseniz korkarım ki şirke gidiyorsunuzdur.
bu nakşı tarıkatından insanlar ile tanıştım. onların Allah dostu dediği kutub ve zamanın sahibi olan kimseymiş öyle diyorlar tabi pek inandırıcı gelmiyor sofilerin babasıymış sofilere bu adam hakkında kötü söz söylerseniz size neler neler diyorlar kendim bizzat deneyerek şahit oldum. fakat bu gavs hakkında bilgisi olan beni bir aydınlatsın * .
darda kaldılar mı medey yaa gavvs derler müritleri.kendisine yardım edileceğine inanılır.benim baya demişliğim vardır hiç gelmedi.kainatın yönetiminden sorumludur diyeni vardır efem.Allahın kendisine hulul ettiğine inananları da vardır.ondan sonracıgıma müridleri kendisini gördüğüne ve zihinleri okuduguna inanır.aslında bunlar psikiyatride psikoz belirtisidir.bildiğin süperman olarak görürler müridleri.kendisi görünce auuuuuuuuuuuuuv allaaaah diye bagırırlar.daha bir çok sapkınca şeyleri vardır.tasavvuf kelimesi dışardan çok insani gelebilir ama içerisine girince ne oldugunu görürsünüz arkadaş.kuranla çeliştiği bol noktalar vardır.bazı alimler şirktr demiştir.
şeyhlerin uydurduğu bir kavram. neden? çünkü kendileri gavsin temsilcisi bir nevi. müritleri de buna inanmali ki köle olsunlar kendilerine. dinde böyle bir şeye yer yoktur. onlar olmasa evrenin sistemi bozulmuş. hatta bazılarının da dediği gibi kabe onların etrafinda donermis. yok artık! peygamberlerin bile bu kadar forsu yok be. hatta onlar peygamber olmalarına rağmen kendilerini hep bir kul olarak tanıttılar.
Büyük bir sülalenin 52. torunu olarak son erkek torunum. Rahmetli dedem 1888 doğumluymuş. Maşallah ki 96 yaşında kadar yaşamış çevrenin söylediğine göre güçlü bir maneviyatı ve dini yönü yüksek bir adammış. Velhasıl kelam,

Amcamlar, babamlar derken muhafazakar bir aileden geliyorum. Ben pek öyle olmasam da aile öyle. Bir gün cenazedeyken şöyle bir muhabbet geçti. Kuran'ı okuyan hoca durdu ve dedi ki ''Anam, Babam şeyhime kurban olsun'' Amcam durumu pek anlayamadı dedi evladım iyi misin? Hoca da iyiyim amca şeyhim şöyledir böyledir zart zurt derken bizim 78 yaşında ki deli amca sinirlendi kendisi şeyh diyemediği için (Şıhıh) diyor.

''Şıhıhının amuna gorum hepsinin anamın babamın tırnağına kurban keserim.'' demesiyle hocayı kovmuştu.

Arkadaş senden olma, insanoğluna tapılır mı?
yobazların fetodan sonra yöneldikleri din tüccarı önceden fetoşun gayı idiler şimdi ise gavsın köpeği oldular.
Esasen Her devirdeki müceddid den sonra gelen allahın katındaki 2. din yetkilisidir.

Lakin menzilciler bu işi gavs-ı sani diye gelenekselleştirmişler. Yakında gavs-ı salis de gelir rabi de bu gidişle. hadi hayırlısı bakalım.
(bkz: Cavs)
din tüccarı it.
(bkz: jaws)
günümüz islamiyetinin yüz karası olan putperestlik.

(bkz: uydurulan din)
(bkz: gerçek din)
allah dışında yardım dilenilen kişi, düpedüz şirk koşmak.
Lebron'un oynadığı takım değil mi la ?
bunlarin tümü sahtekardır.

selam ve duvaa ile.
Fethullah Gülen vol 2.