bugün

--spoiler--
la o herkesin boy dediği bacaksız kızı merak ediyorum ben... bi boklar karıştıracak o
--spoiler--
son zamanlarda en çok yankı uyandıran dizi, karakterler olsun, görüntüleri olsun, senaryosu olsun olabilecek en üst seviyede. bu derece bir etkiyi en son rahmetli lost yaratmıştı. game of thrones da lost kadar hızlı başlayan ve lost a oranla daha bir derli toplu duran, kaliteli bir dizi.

--spoiler--

sezonun final sahnesinden anladığımız kadarıyla, khaleesi 2. sezon, kadının adı yok diyenlere inat dağıtacak ortalığı. ayrıca kraliçeyle kardeşini basan ufak stark ın da ilerleyen bölümlerde robb stark dan daha bir taşaklı olacağına dair derin bir his var içimde. ve tabii ki eddard stark ın aramızdan ayrılması hem şaşırttı hem de üzdü bizleri. dizinin 2. sezonunda eddard stark ın doğruluk, dürüstlük prensplerini bakalım hangi karakter üstlenecek. 2. sezon için arada uzun bir zaman var ama, bu kadar kaliteli bir yapım sonradan bozmayacaksa sezonlar arasında uzun aralıklar verebilir. 2. sezon için tahminim şu: çadır karışacak, zombilerle ejderhalar savaşacak aradan khaleesi sıyrılıp yedi krallığın başına geçecek.

--spoiler--
en güzel sahnesine onuncu bölümde sahip olmuş, son iki bölümdür de sibel kekilliye güzel bir rol vermiş olan çok iyi denebilecek bir dizi yapımı.
tudors ın anne boleyn inin (bkz: natalie dormer) yeni sezona katılacağı dizi olacaktır. zaten güzeldi daha güzel olacak gibi.
2. sezonda görmeyi beklediğimiz stannis baratheon karakteri için russell crowe ve gerard butler isimleri geçmekte.

(bkz: uuu beybi güzel bi hareketlenme oldu bende) *
sezonu biraz evvel özet geçer gibi izledim. doyamıyor insan adeta.

bu arada (bkz: joffrey baratheon) ilk defa bir karakter gerçek yaşamda da kesin böyledir lan dedirtti.
son yıllarda izlediğim en iyi dizi. öyle ki sezon finali resmen tüylerimi ürpertti. bu kadar muhteşem bir dizi beklemiyordum açıkcası. hele ki oyuncuların kalitesi tartışılmaz. sibel kekilliyi izleme fırsatı buldum ilk defa. oyunculuğu iyiymiş.

opening song muhteşem ötesi olmuş. günlerdir dinliyorum.
yeni sezonu 15 nisan 2012 tarihinde başlayacaktır. hazır winter yaklaşmışken aralık ya da ocak da başlatsaydınız ya diziyi.
sibel kekilli' nin fahişe rolünde oynaığı ve başrole kadar yükseldiği sezon finali yapmış bir dizidir.
verdiği sezon arası ile muhtemelen bir daha izlemeyeceğim dizidir. çok sıkılgan bir insanım yapacak bir şey yok.
o değil de şimdiye kadar adam gibi savaş sahnesi göstermedi.

artık yapımcılar, özellikle de hbo yapımları fazla masraf olmasın diye savaş sahnelerini bi başından bi sonundan sahnelerle geçiştiriveriyorlar.

hiç hoş değil.
yılın en iyi dizilerinden.
jeneriğini milyonuncu kez izlerken güzel bir detay yakaladım.
http://www.youtube.com/watch?v=s7L2PVdrb_8http://www.youtube.com/watch?v=s7L2PVdrb_8
46. saniyede görünen resimde ejderhalara karşı savaşan ailelerin resimleri görünmektedir. kurt , geyik ve aslan...
bir zamanki 3 ailenin ittifaki resmedilmiştir. hoş bir detay.

3 başlı ejder , targaryen sembolüdür.
eddard stark' ın küçük kızı arya gibi kızım olsun başka bir şey istemem dediğim dizidir efendim.

khal drogo' ya hasta oldum insan gibi sevişmiyor.

1. sezonu bitirmedim ama şunu söylemeliyim ki dizi gerçekten akıcı.

çekimlerde hafif spartaküs havası var gibi çıplaklık şiddet v.s yönünden sahneler var.
ikinci sezonunu her gece rüyamda bölüm bölüm izlediğim über dizi.

bilinçaltımın inanılmaz kurgular yaratmasına sebebiyet vermiştir. geceleri winter is coming diye

uykumdan uyanmaktan ve koydumun cücesinin sıfatından bir türlü kurtulamadım.
her dizi insanın kulaklarında böyle bir tını bırakmalıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=s7L2PVdrb_8
normalde izlediğim dizilerin jenerik kısmını geçerim ama bu dizide geçemiyorum. o müziği her defasında duymak istiyorum. başka bir şey.

ayrıca kesinlikle beklediğimin aksine gümbür gümbür, bol savaşlı, kanlı orta çağ dizisi değildir. ismine paralel olarak krallıkların iç yapılarını, burada dönen oyunları gösteriyor bize daha çok. diziyi farklı yapan da bu.
Yeni sezonla birlikte, bitmez tükenmez taht kavgalarının yanı sıra çok merak ettiğimiz duvar ötesi dünyanın içlerine yolculuk yapacağımız umudunu taşıdığım dizi.
ilk sezonun sadece on bölüm olması biraz üzse de çok iyi dizidir.

--spoiler--
eddard stark... abicim bak, tamam çok karizmatik adamsın. civansın, mertsin, cengaversin ama malın önde gidenisin be abi! en önde bayrak taşıyorsun. anladın mı abicim? senin anlayacağın şekilde anlatayım, malların sancaktarısın. bütün yaptığın enteresanlıkları geçtim de, arkadaşım sen niye greyjoy'ların theon'u şehrin dibine kadar soktun ki zamanında. abim, güzel abim... sen bu adamların ha bire isyan çıkardığını bilmiyor musun? yakın zamanda bunların isyanı bastırdığınız için bu çocuğun sana karşı kin beslediğini anlayamıyor musun? ne işi var o adamın winterfell'de? niye böylesin ki sen? ayrıca jon'u karının yanında korumaman da hiç hoş değil. bu kadar hanımköylü kahraman olmaz. cık cık cık...
--spoiler--

ayrıca bu dizideki(haliyle kitaptaki) entrikalardan, çeşit çeşit karakterlerden, fantastik ögelerden etkilenenler muhtemelen orkun uçar'ın asi'sini de beğeneceklerdir diye düşünüyorum. hatta diziyi izleyince orkun uçar george amca'dan etkilenmiş mi acaba biraz diye de düşünmedim değil. velhasıl, izleyin. güzel dizi.
gelen olumlu tavsiyeler üzerine şu sıralar indirmekte olduğum dizi. ilk bölümüyle de olumlu izlenimler vermiştir. Lotr'un Boromiri'ni görmek güzel oldu dizide.
her gün onlarca kez jeneriği ve sezon finalini izleyerek 2. sezon başlayana kadar milyonlarca kez izlemiş olacağım.
şu an 1.sezonunu bitirdiğim dizi. Gerçekten mükemmel bi dizi yapmış adamlar.Tek kötü yanı 2.sezonun nisan 2012 gözükmesidir. Şiddetle tavsiye ediyorum.
sezonu çok da datmin edici bir bölümle bitiremeyen dizi. önceki bölüm daha güzeldi. özellikle son sahnesi. vay amk yine sinirden kendimi sikme raddesine geldim o sahneyi hatırlayınca.

--spoiler--

ulan cofri piçi seni o oturduğun tahttaki kılıçlara oturtup oturtup sike sike öldürseler ya la.

--spoiler--

ayrıca elin altında soy ağacı çıktısı olmadan kimin kim olduğunun akılda tutulmasının çok zor olduğu dizi. aradaki 9 aylık aradan istifade ederek soy ağacı çıktısıyla 10 bölümü birkaç kez daha izlemek farzdır. ayrıca epsilon'dan çıkacak ilk 2 kitabın bir kez daha çevrilmiş ve birleştirilmiş hali bu hafta raflarda yerini aldı.
çok güzel olduğuna emin olduğum fakat hala izleme fırsatı bulamadığım yegane dizidir.
arya'nın kılıcı iğne değil de tığ diye çevrilseydi sanırım amaca daha iyi hizmet ederdi.

tamam bizim kültürümüzde de iğne işi gibi bir tabi var ama tığ daha kadınsaldır. arya'nın da needle demesi, kuzeyde kadınların iğne işi yapmasındandır. yani bir "bakın bana elimde yine bir iğne var" ironisini oluşturmak istemektedir.
epsilon yayınevi tarafından basılan kitabı gün itibari ile reyonlardadır. yumulun!!