bugün

sezon finalini yapmış herkesi beklemeye koymuş dizidir.

--spoiler--
jaqen h'ghar naptın yavrum suratına
--spoiler--
fantezi geliyor şimdi bi de biraz spoilerımsı...

--spoiler--

her şey bittiğinde yani savaşlar sikişler falan, millet gelecek bizim bu targaryen yengemize "bu whitewalkerları anca senin ejderlerin ateşi öldürür bokunu yiyelim yardım et" dicekler. o da alcak tahtı... tamam izlemeye gerek kalmadı ben yazdım.

ama kuzeydeki kral bu snow'un amcası çıkarsa çok sevinirim. harbi tam reiz bi adamdı o yaaa. amca işte baba yarısı, edd babamız gitti amcayla yetinmeye çalışıyoz.

bi de o yüz değiştiren dayının eski yüzlü hali son halinden 12983130 kat daha karizmaydı. naptılar öbür dayıyı inşaattan mı aldılar getirdiler hiç mi karizma olmaz insanda...

--spoiler--
zoraki tanım: 2. sezon finalini 10. bölümüyle yapmış olan dizidir.

*** şimdi gelelim söylemek istediklerime.

+ sevgili senaristler, 10 bölüme koskoca bir kitabı sığdırmaya çalışmanızı adeta gözlerim yaşlı izledim. sizdeki azim winrar sıkıştırma programında yok yemin ediyorum.

+ tyrion lannister: adamımsın be! sibel kekilli ile daha pek çok 'şey' yapacağınıza inanıyorum ancak değerin hiç ama hiç bilinmiyor ve ben buna çok üzülüyorum. sen olmasaydın stannis kralın şehrini neredeyse alacaktı. baban olacak o taşşaklı herif yüzünden bu haldesin.

+ joffrey baratheon: piçsin. cidden bak piçin önde gidenisin. ailelerin birleşmesi adı altında tyrell ailesi ile yakınlaştın. üçüncü sezonda da kötülüklerini bekliyorum. senden nefret ediyorum.

+ theon greyjoy: stark'lara nankörlük edip kış tepesini aldın, türlü ergen triplerine girdin ama inan son bölümde en çok sen güldürdün bebişim. spartacus edasıyla yaptığın o konuşmanın ardından kafana yediğin darbe süperdi. * bu arada senaristler gene hata yapmışlar. lan koskoca kış tepesini yakıp kül etmiş herifler insan bir nasıl olduğunu gösterir değil mi?

+ khaleesi: sen ne taşaklı kadınsın he? ulan birinci sezon finalinde de sen yükselişteydin, ikinci sezon olduğu gibi acı çektin ama son bölüm gene gülen taraf oldun iyi mi?! o değil de, khal drogo ile yaptığın konuşma cidden güzeldi. khal'ı özlemişiz vesselam. onun o... neyse tamam sustum.

+ robb stark: karı kız sevdasına gittin babanın derdini unuttun. daha önce senin sonunu buraya yazmıştım bebişim. inan bana kafan kesilince o kadar da aşık bakamayacaksın etrafa...

+ jon snow: birinci sezondan beri sahip lduğun potansiyeli nihayet göstermeye başlamıştın ki sezon finali yapıldı. artık üçüncü sezonda senden ciddi ataklar beklemekteyim. he bir de çok tatlısın. öptüm. bay.

+ arya: dizideki herkesden daha yürekli ve cesaretlisin. jaqen h'qar sayesinde hayatta kaldığın da bir gerçek ve kendisinin daha çok yardımı dokunacak gibi duruyor. ondan öğreneceklerin var. bu gidişle baban gibi biri olacaksın.

+ bran ve rincorn: daha şuncağız çocuklarsınız ama sizde az acı çekmediniz be... inşallah şansınız döner diyeceğim ama olayları bilen biriolarak onu da diyemiyorum.

+ sansa: birinci sezon kraliçe olma hayalleri kurarken, ikinci sezon joffrey piçinin ne mal olduğunu anladın ve güzel bir aptal rolü çevirerek en azından kelleni kurtardın. joffrey'de seni istemediğine göre üçüncü sezon seni yeni bir macera bekliyor demektir. daha fazla acı, daha fazla...

+ stannis: o kızıl saçlı büyücü kadın sana ateşte ne gösterdi bilemiyorum ama bu kadın senin başını yakacak haberin olsun. ayrıca o tahta da hiç yakışacağını düşünmüyorum. bizimlaaa değilsııın.

+ son sahnede öten o 3. boru sesi ile duvarın koruyucusu olan karakterlerin suratındaki ifade beni bile ürpertti. hele o ak gezenler midir yürüyenler midir her neyse işte, onlar nedir lan? the walking dead yanında halt etmiş yemin ediyorum. acayip korkunçlardı. zaten onların görünmesiyle sonunda kışın geldiğini de anlamış olduk sözlük. üçüncü sezon çok fena olaylar olacak.

edit: ''spoiler versek olmaz mı?'' şeklinde bir özel mesaj geldi. şu entry'nin neresinde spoiler var? cidden ama...
çakal yapımcıların olayları yavaşlatarak çektiklerinin nedeni açıktır : yazar'ın kitaplarının satışlarını arttırmak. kitabı okuyan da izleyeceğinden her hangi bir kaygıları da yok.
--spoiler--
Arya jaqen h'ghar'a kendi ismini verdigi zaman adam rahatlikla kendisini oldurup valar morghulis'e donusebilirdi. Ama bunu yapmadi. Yani herif kiza karsi bir sempati besliyor, zaten kizi kurtaracakti, sadece olaylari sanki arya ayarlamis gibi duzenledi, ama neden?
--spoiler--
yürekleri hop hop ettiren dizi.
--spoiler--
jagen üstada çirkin olmuş diyen gidip aynada kendine baksın. sanki sen brad pitsin.

o değilde kitaba sadık kalınmış aynen böyle geniş alınlı kemerli buruna sahip birine dönüşüyordu.

daenrys in ejderlerine sevinenler olmuş. ben bundan ilk sezon sonunda tiksinmiştim. hala da tiksiniyorum. konsepte uygun değil bir kere. milllet götünü yırtıyor adam bulacam asker bulacam strateji yapacam diye bu gerzeğe havadan ejderler geliyor. ne ala anasını satim. tahtta 10 gram hakkıda yok kendisinin. ne yaptı ki hakkı olsun? teee deli olan büyükbabasından hakkıymışmış. hadde lan ordan! umarım geberip gider. yoksa katiyen son anda uçarak gelip bir klişe olarak white walkerları kızartmasını izlemek istemem. zira o yumurtaların canlanması bile en başta klişenin dibiydi.
--spoiler--
--spoiler--

--spoiler--
kuzeydeki kral mance rayder snowun amcası değil. snowun amcası walla katılmadan önce night watchdaki görevinden ayrılmış bir adam. zaten kendisi aslında wildling, bunu nightwatch büyütmüş sonra bu kaçıp gidip kabileleri birleştirmiş bir adam.

kral robert winterfelle ilk geldiğinde, geleceğini haber alıp neymiş bu kral yarın öbür gün savaşacağız bir gidip görelim diyerek gelmiştir. roberta verilen ziyafet sırasında, orada durup çalgı çalmış bakınmış tartmış ben bunu yenerim demiştir.

güneye inmek istemesinin sebebi ise istila değil, white walkerlardan kaçmak istemesidir.
--spoiler--

--spoiler--
lena headey kaltağının çılgın attığı dizi. bu kadının suratı ve konuşma tarzı, kötü kadın ve sinsi kadın karakterlerine çok iyi gidiyor.
görsel
üçüncü sezonu ailecek bekliyoruz.
a song of ice and fire serisinin ilk kitabı.
sezon finaliyle gönüllere 'taht' kuran dizidir.

bir ara the walking dead izliyor gibi oldum yeminle.
--spoiler--
çılgın ateşin savaşın seyrini değiştirdiği dizi.
--spoiler--

görsel
ned stark'ın birinci sezon finalinde kellesi kesildiği için tadı kaçan dizidir. izlemeyin. evet.
--spoiler--
brienne ile jaime aşk yaşayacak.
--spoiler--
--spoiler--
sarı saçlarını deli gönlüme, bağlamışım çözülmüyor cersei...
cüce yaktı stannis'in gemiyi, iron throne alınmıyor cersei...
tazı kaçtı görünce ateşi, joffrey piçi oldu tam bir serseri...
theon iti sikti attı kuzeyi, ejderhalar siksin seni cersei...
yollusun cersei...
--spoiler--
2. sezon 9. bölümü efsane olan dizi. savaş sahneleri ayrı, cercei lannister'ın tek kişilik dev kadrosu ayrı, 8 bölümdür hasretle beklenen tatta bir bölüm nihayet vermiştir.
koca dizi bi tarafa, arya stark, jaqen h'ghar ve tyrion lannister bi tarafa.
üçüne bişey olmasın yeter ki, 10 ay da beklerim * 10 sezon sürse de izlerim. *
3. sezonu zevk ile izlemek istiyorsaniz kitaptan verilen spoilerdan uzak durun...

Red wedding ile ilgili ise kesinlikle okumayın.

Tum sezonlar icinde cekilmesi ve izlenmesi en zor bolum olacak gibi duruyor.
2. sezona ait gecikmeli bir entry olacaktır.

--spoiler--

ilk sezon benim için iyi başlamış sonra düşüşe geçmiş ve sezon sonundaki ejderhaların anası sahnesiyle eski seviyesine çıkmıştı. 2. sezonda ilk sezonun bıraktığı gibi devam etti. ama bu sezonun en iyi bölümü 9. bölümdü ta ki 10. bölümü izleyene kadar.

- 2. sezonda oscar vermek istediğim bir takım insanlar var.

- ilki ve benim için en önemli 2. isim olan arya' ya. koca koca adamların yapamadığı yaptı. oyunculuk ise üst düzey. ama dizide küçük bir kız çocuğunu canlandırdığı unutulmasın. sanat yönetmeni unutmuş olacak ki 2. sezonun 10. bölümünde belirginleşmiş memeleri gözüme gözüme sokuldu sanki. 3. sezonda ne yapılsın edilsin bir şekilde gizlensin.

- 2. oscarım Daenerys Targaryen' a gidiyor. 2. sezon yaptığı saçma sapan hatalara rağmen son bölümde girdiği labirent sahnesi, rahmetli kocasıyla gerçekleştirdiği duygusal sahne seviye çok çok üstlere çıkardı. ikisi elinde biri sol omuzunda bulunan yavrularıyla huzuru bozulmasın. sonra benim asabım bozuluyor.

- 3. oscar jon snow isimli sözde piçe gidecekti ama adamı resmen piç ettikleri için ödülü ona vermekten vaz geçtim. ödülü sözde değil hem gözde hem de gerçekte piç olan, piç sıfatını ororpu çocuğu sıfatına yakın bir seviyeye getiren Joffrey Baratheon' a veriyorum. o kadar iyi oyunculuk sergiliyor ki o itici sıfatının da yardımıyla gelmiş geçmiş en kötü dizi karakteri olmaya çoktan aday olmuştur. Joffrey Baratheon sana sözüm şu olacak. amın feryadı. Theon Greyjoy' un dölü içinde boğulasın. pipin göbek deliğinle birleşsin.

oscarlar verildikten sonra gelelim asıl mevzuya.

ilk kez Lannister' ların Cersei' yi takdir etti. kızı serbest bırakma hadisesiyle. milli gurur kekilli ve cüce' ye söylenecek kelime yok. ve 2. sezonun en güzel sahnesi olan 10. bölümün son anları. yarı zombi çeyrek canlı ve çeyrek beyaz gezginler 3. sezonun en büyük merak konusu olacak.

önümüzde 302 gün 9 saat 8 dakika kaldığına göre kitaplara başlayabiliriz.

--spoiler--
--spoiler--
viva dragons!
--spoiler--
senaristinin itina ile bütün başrolleri öldürdüğü mükemmel dizidir.
--spoiler--sansa çiçek açmış, kış mı gelecek?
jefry bu sevdadan vaz mı geçecek?--spoiler--
--spoiler--
lannister hanedanını yine lannister'lar bitirecek sevgili sözlük.
jamie lannister kılıçların fırtınası'nın sonunda ned stark'tan sonra en çok seveceğim karakterlerden biri olmaya adım attı.
cercei'yi falan resmen siktir etti, öz oğlu joffrey'nin ölmesi gerektiği kabul eden nadide insanlardan biri.
tyrion lannister'ı idam edilmeden önceki gece zindandan çıkaran o ve hadımdı.

ve tabii ki bu teorimi destekleyen bir başka şey de, tyrion lannister zindandan çıktığı zaman gidip babasını öldürmesi...

lannister erkekleri adam oluyor sevgili sözlük.

keşke stark erkekleri de bu kadar saf olmasaydı.

--spoiler--
2. sezon finali bölümüyle tam bir şok etkisi yaratıp yeni sezonun Nisan 2013'te başlayacağını söyleyerek bizi böyle çaresiz, bizi böyle derbeder, bizi böyle ortalarda bırakan muhteşem ötesi dizidir.