bugün

zaten bi milyon olan kafayı 3-5 milyona katlayan dizi. *
bi ara detaylı yazmalı hakkında ama şimdilik;

--spoiler--
kurgunun tüm sağlamlığına rağmen, s1e7'da kral robert ölürkenki, lord stark'a vasiyetini ikisi yalnızken yazdırması mevzuyu bi parça yeşilçam filmleri tadına indirgemiş. *
ha bi de; khal drogo sen insan değilsin! *
--spoiler--
memesiz geçen bir bölüm daha oldu. zaten en son gösterdikleri meme de berbattı.

kitap spoilerı

--spoiler--
--spoiler--
--spoiler--
bran ölmedi elbette. duvara gidiyorlar. sonra da duvarın arkasına geçip bir mağaradan zihni ile uzanıp theon ile konuşacak ve ona görev verecek.
--spoiler--
--spoiler--
--spoiler--
--spoiler--
theon yakıp astığı o çocuklar, baskın yapılan eve gönderilen iki yetim çocuklar bunu anladık. theon tam bir şerefsizsin .
--spoiler--
Pazartesileri arkadaşlar grubuyla hipnoz olurcasına izlediğimiz dizidir.

--spoiler--

Xaro Xoan Daxo'nun da şerefsiz olduğunu da gördük. dalavere yapıp kral oldu. theon'un öldürdüğü 2 çocuğu görürkenki surat ifadesini anlamlandıramadım, bi şaşkınlık, bunu beklemiyordumculuk vardı. bran bence kıştepesinde biyerlerde saklanıyor.

--spoiler--
şimdi efendim bu dizi aynı isimli, fantastik edebiyat (fantezi edebiyatı) hatta daha da spesifikleştireceksek, george r. r. martin'in, 'buz ve ateşin şarkısı' isimli, epik fantezi romanının serisinden uyarlandığı için haliyle dizinin kendisi de fantastiktir. fantastik edebiyatta insana dair her şey, kurgulanmış bir dünyada, yani hayal dünyasında anlatılır. dizideki cinsellikten, çıplaklıktan rahatsız olan arkadaşlara gelecek olursak; 'buz ve ateşin şarkısı' nda yazar, bilerek ve isteyerek, bolca şiddet ve cinsellik kullanıp, fantezi türünün bilinen kurallarına meydan okumuştur. dizide de haliyle bolca çıplaklık ve cinsellik olması gayet normaldir. adamın serisi dünya genelinde 15 milyondan fazla satmış, 20 de dile çevrilmiş, insanlar tutup bu seriyi diziye uyarlıyorlar, hala bık bık konuşanlar var. her şeye de muhalefet olunmaz ki. yani " vay be insanlar neler neler yapıyor!" diyeceklerine, acaba nasıl kulp taksak diye düşünüyorlar. bir de bağnaz insan bağnazdır arkadaşım. istediği kadar sözlük okusun, dizi falan izlemeye çalışsın olmuyor işte.
2. sezon 7. bölüm ile gözleri fal taşına çevirmiş dizidir.

ve bu dizideki en kral karakterki hiç şüphesiz babasının * kızı olan arya stark tır. gerisi faso fiso.

--spoiler--
ejderhalar hala ilkokul terkler amına koyayım. anneleri beslemiyor hiç.
--spoiler--
gitgide heyecanı daha çok artan dizi.

--spoiler--
theon, bran ile rickon'u öldürmedi bence, ama o müzikle beraber ''Allahım ben ne bok yedim lan?'' bakışıyla kendisine çok az acıdım. adam gene de şerefsiz, yapacak bir şey yok.

khaleesi gözümden fazlasıyla düştü. aklını başına devşirsin. ergen kız gibi ona buna trip atıyor zaten o keltoş büyücü ile rapçi nba yıldızı abiye kaldı ayvayı yedi kızcağız.

jamie lannister bildiğin orta çağ anarşisti. kendisine baya sempati duydum. catelyn stark bir şeyler yapacak ama çözemedim. öldürmez gibime geliyor.

jon snow o ygritte denen kızla fazla yüz göz oldu. bak ne oldu şimdi? bence çok ateşli bir şekilde atışıyorlar orası ayrı. bayılıyorum ikisine de.

ayrıca o ygritte öylesine bir kız değilmiş gibime geliyor. mance ryder'ın kızı çıksa zerre şaşırmam.

sansa'nın regl olmasından sonra cersei lannister'ın kendisiyle konuşması ve ''çocuklarından başka kimseyi sevme.'' demesi inanılmazdı. zaten bu bölümde cersei lannister kendisini aştı kadına hayran kalmamak elde değil. ayrıca neden manyak olduğunu da az çok anlayabiliyorum. kocası hep başka bir kadına aşık olmuş, onunla ilgilenmemiş, öz kardeşiyle ilişkisinden 3 çocuğu olmuş, şu an tahtta oturan çocuğu bildiğin manyak kadın nasıl zaptedeceğini bilmiyor, ülkedeki herkes o ölsün istiyor, kızından uzaklaşmış vs vs. bu kadın manyak olmasın da ne olsun lan?

arya-tywin lannister ikilisi tam bir dede-torun ikilisi gibi. bu ikisi muhabbet etsin gene izlerim. hele tywin'in arya'yı cersei'ye benzetmesi inanılmaz şık bir sahneydi. evladına benzettiği o küçük kızın cersei'yi öldürmek istediğini bile bilmiyor lan!!

cersei-tyrion diyaloğu ile dizi tavan yaptı. çok iyi sahneydi.
--spoiler--
ben de diyorum ki "Xaro Xhoan Daxos' denen ve khalesi'nin kıçının dibinden ayrılmayan bu iri yarı, esmer, iyi kalpli zengin amcayı nereden tanıyorum?" kendisi nonso anozie' olur barbar conan'da rol almıştı, conan'ı canlandıran ise jason momoa' yani nam-ı değer khal drogo' idi, hayat ne garip allahu ekber wuhuu.
S02E07de hem suratsız joffrey'i hem de herhangi bir kadının memesini görmemiş olduk. dizi ilginç yerlere gidiyor *
duvarın ötesinde yaşayan , sıçtıktan sonra totoşunu taşla temizleyen , kıllı vahşi kızın cinsel eğitim olarak döktürdüğü egzantirik yapım.

lan kız temel cinsel fonksiyonları geçtim , kızların %99 unun bilmediği , erkeklerin çoğunun hiç yaşamadıkları/duymadıkları daşşak ağrısını dahi biliyordu lan?!? tam anlatıyordu , "uzun süre yapmayınca ağrıyormuş , yaralar çıkıyormuş ..." diyordu ki jon sözünü kesti. kesmese kızlarda oluşan vaginal akıntılardan başlayıp , aşırı masturbasyonun erkeklerde boy kısalığına yol açtığı efsanelerine de değinecekti eminimki.

daşşak ağrısı bir efsane değildir. uzun süre yapmayınca biriken spermler baskı yapar. öyle iğrenç bir ağrıdır ki...

ayrıca jamie lannister a laflar hazırladım.
lan hani lannister lannister ı korurdu? hear me roardı? lannisterlar tek siz hepiniz di? adam kendi ailesinden birini öldürdü. oldu mu şimdi bu? lannister lannister ı öldürür mü hiç? tamam lannister laniistera halvet olabilir onu anladık zaten. ama öldürmek?
--s02e07 spoiler--

o yanmış çocukların, bran'in o çiftliğe gönderdiği iki yetim olduğunu anlamayanlar bir zahmet siktirsin gitsin sihirli annem izlesin. kitaba falan bakmaya gerek yok bunun için.

--spoiler--
bilgi amaçla hangi sözlüğe hangi siteye girersem gireyim hakkında uyarı vermeden spoilerın allahını veren dingillerin olduğu dizi. ulan kitabı okuyanlar gitsin "Buz ve Ateşin Şarkısı" başlığı altına yazsın amına koyim. adam gelmiş "ali, velinin kayınçosunu 5. kitapta öldürecek" diyo. dangalak.
geofrey den sonra en çok küfür yiyen theon oldu zannımca. ayrıca peter baelish'i unuttuk nere gitti la adam. işinin başına geçse de şu ros'u biraz daha görebilsek.

--spoiler--
eminim o iki çocuğu kimse bran diye yememiştir.
--spoiler--
--spoiler--
cok bariz o iki cocuk cesedi yetimlerdi... Greyjoy kendi kicini kurtarmaya calisiyordu cok bariz...
--spoiler--
--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--
jorah mormont'ın ihaneti khaleesi ne yaparsa yapsın aryss'e bildirmesidir. şu kel şişman kısaboylu yavşak.
--spoiler--

--spoiler--

--spoiler--
Yine bir kamyon küfrettiğim dizi. Theon senin ağzına sıçayım diyerek bir iki şey söyleyeceğim.

--spoiler--
Bu dangalak theon iyice yoldan çıktı. ''ehehe ben burda sağlamım ablamda yol üstünde kıçımı koruyo, herkesin çükünü kesicem çünkü babama layık evlat olup ablamı domaltmak için'' modunda gezdikçe artık nasıl bir ölümü olacak çok merak ediyorum. Hayır o kale geri alınacak elbet, robb artık götünden cımbızla tek tek kıl mı çeker yoksa her gün bir uzvunu kesip ateşle mi dağlar o onun bileceği iş. (ama senin ta amına koyim götsün oğlum)

Khallesi'de bi siktirsin artık. 2 taşı üstüste koymamış ben şuyum ben buyum ejderha bekliyor hala. Lan madem okadar insanı arkana aldın birşeyler yapıcam diye, gemin yok bi bokun yok hala neyin tafrasındasın? Zenci olmasa 2dk'da kapının önünde bulucan kendini hala yok öyle yok böyle ergen gibi (diyeceğim zaten ergensin) trip yapıyor. Git lan zenciye ver kırarım kafanı gözünü.

Bu Robb'un yanındaki hatunda da bi acayiplik var daha çözemedik. yok ipti bilmem neydi bir terslik olacak gibi.

Evet bir önceki yazımda yazdığım gibi snow beni yanıltmadı ve aptallığını kanıtladı yine. E be güzel piç kardeşim. Madem karıyı öldüremeyeceksin niye ben yaparım diyorsun? Sanki o yanındakiler kızı götürmene izin mi verecekti? Madem öldürmüyorsun neden bırakmıyorsun elemanlardan biri doğrasın? Bir yemin ettim dönemem mantığıyla '' bacımsın sana yan gözle bakamam'' dedin kızın anlattıklarıyla titredin lan kitapsız. Ayrıca kızın aksanına hasta kaldım. Bebeğim evlenelim.

Türk dizilerinde olduğu gibi yabancı dizilerdede sinir olunan karakterleri mağdur gösterme modası var heralde. Cersei hayatın sillesini yemiş moduna girdi iyice. Ensest yaptım çünkü kral ayyaştı ve beni hiç sevmedi. iyi ozaman haklısın bebişim ya tamam acıyalım sana. Bir kere joffrey gibi birşey doğurmuşsun lan nasıl becerdin hangi kromozomun fazla geldi ben olsam gider test yaptırırım.

Son olarak gralsın arya. Ama çocuk aklıyla çok açık veriyor 60 yıllık kurt yer mi lan bunları? Senin yaşının 3 katı sene savaşmış adam hala babam taş ustası bilmem ne.

--spoiler--
yazarı George R.R. Martin'e danışılarak hazırlanan rpg oyunu dun çıkmış. bugun de skidrow tarafından kırılmış yakında malum ortamlara duşer.
--spoiler--
birisi anlatsın iki bölümdür kafayı yemek üzereyim. theon mudur nedir, o kızıl çıyan ne yapmaya çalışıyo allasen? hayır sinir haliyle sormuyorum, branı falan öldürmediğini de biliyorum da ne yapmaya çalışıyo bu dingilin oğlu onu merak ettim. starkların kalesini aldı, starkların geri alacağını biliyordu. branı ve diğer veleti tutsak alır o sayede anlaşmaya gider falan diye düşündüydüm ama onları da kaçırdı şimdi. eee, sonuç? hayır zaten karakterler yollarından sapıyo gibi, cersei in o ilk sezon ki kararlı, kendinden emin, kimseyi dost görmeyen görüntüsü kaybolmaya başladı. gelin kaynana muhabbetine de girince gözümde on yıl yaşlandı bir anda, karizma da gitti. starkların genç kralı ne ayak hala anlamış değilim, ulan şehrin zaptedilmiş; kardeşin kardeş gördüğün theonun elinde tutsak, sen hala aşna fişna peşindesin. jon snow, nereye gidiyon sen, kaçma gel buraya. sana da söyleyeceklerim var. reyiz dedik, kahraman nedin bastırdı dedik bağrımıza bastırdık amma sen de defolu çıktın be hacı. olum mal mısın lan? bilmediğin bi yerde ekibi kurmuş gidiyosunuz, kızı öldürecekler tam "ben öldürürüm" diye atlıyosun ortaya. sonra kızı öldürmeyip, karın buzun içinde sürüklüyosun. hayır kıza vurulduysan kızın yapmadığı yavşaklık kalmadı sen hala gurur yapmışsın sürüklüyosun kızı da. niyetin ne yavrum? soğuktan beynin mi dondu, nedir yani? en son sözüm de khaleesiye. ulu kaanımız drogo varken ben onu tutuyodum şahsen. millet ned starka ağlarken ben ona ağladım ama olsun bizim de khaleesimiz var dedim. ejderhaları var onun dedim. ortalığı yakar yıkar dedim, demedim mi? e ama sen de liseli ergen triplerine girdin daha şimdiden. olmaz ki böyle. bi daha ki bölümde görmüycem böyle. aklınızı başınıza alın hepiniz. hadi şimdi dağılın, haftaya da böyle şeylerle gelmeyin karşıma.**
--spoiler--
yazarı George R. R. Martin olan çevirilerini sibel alaş'ın yaptığı kitap ayrıca dizi olarak da seyirciye sunulmuştur.
gerçekçiliği çok iyi olan dizi. tabi ki gerçekçilik derken inandırıcılık adına yoksa ejderhaların olduğu bir dizi gerçekçi olamaz. yani çoğu fantastik dizi veya filmde olan iyi-kötü savaşı yok, tıpkı gerçekteki gibi her taraf kendi çapında haklı. gerçekte de böyle değil midir zaten ? ingiltere ile fransa savaşır ama ikisi de kendilerine göre haklıdır, ikisinden birine iyi veya kötü diyemezsin. işte bu dizide tam böyle, en sevdiğim yanı da bu.
--kitaptan da spoiler var okumadıysan beri dur--

--spoiler--

--s2e6-7 spoiler--

gece uyku kaçması sonucu ardarda izlediğim 6 ve 7'den sonra kabuslarıma giren iskeletor tadındaki büyücü amca sayesinde gece tuvalete gidemedim lan baya. yalnız yaşayınca tırsıyormuş insan biraz onu da test etmiş oldum bunca zaman sonra.

ayrıca ne veletler öldü ne de valide hanım jamie'yi öldürdü. 3.kitabın 2.bölümünün sonlarına doğru jamie piçi halen hayatta.

--s2e6-7 spoiler--

--spoiler--

--kitaptan da spoiler var okumadıysan beri dur--
müziği floppy disklerle de yapılmış olan dizi:

http://www.youtube.com/watch?&v=LgfPYetWWJw
on numara intro müziğe sahip, konusu hakkında yorum yapılmayacak kadar sürükleyici bir dizi.

http://www.youtube.com/watch?v=MUsYMiVkFVE&feature=fvwrel
(bkz: oyunun tronları)
Arada izlerken " kim kimin kaynıydı, bu kimin eltisiydi, lan o arkadaki kim? " şeklinde kopuşlar yaşasam da, kaliteli bir dizidir, keyiflidir efendim.