bugün

-oynanası, izlenesi, görülesi, becerilesi, sevilesi oyundur.
-yüksek hayal gücü ve oyunculuk yeteneği gerektirir.
-sosyal gelişim açısından oldukça yararlıdır.
-kasmamak esastır.
"role playing game" acılımına sahip oyun turu
(bkz: rocket propelled grenade)
dungeons&dragons en ünlü roleplaying oyunudur.ayrıca warhammer,starwars,dragonlance,forgotten realms...gibi çok sayıda rpg dünyaları bulunmaktadır.bu oyunlar türkiyeye arkabahçe yayıncılık tarafından getirilmektedir.ayrıca dungeons&dragons un türkçeye çevrilmiş basit bir oyun paketi ve oyuncunun el kitabı vardır.
akustik düzenleme panelleri üreten bir firma.
http://www.rpginc.com
(bkz: The Rossiter-Percy grid)
basketbol terimi olarak ; rebound per game ..
http://www.frpnet.net/rpg-tarihcesi.html
conilerin görünce orpici diye nara attıkları silah.

(bkz: black hawk down)
- kıs. rocket propelled grenade. ing. roket yakıtlı bomba.
- kıs. role playing game. ing. rol yapma oyunu.
orjinal kısaltılmışı ruchnoy protivotankoviy granatomet(rusçam pek iyi değil) gibisinden birşey olan, sovyet/rus malı roketatar ailesi. "rocket propelled grenade" ise conilerin sırf orjinal kısaltmaya uysun diye yaptığı bir sıkıştan ibarettir. çoğu zaman sadece rpg diye kısaltılıp atılan roketatar modeli ise aslen rpg-7 olur.
(bkz: rpg-7)
(bkz: rpg-2)
(bkz: rpg-29)
(bkz: m72 law)
Report program Generator. Özellikle As400 sisteminde kullanılan yazılım dili.
msn'de 4 kişi olarak da oynanabilir pek ala. kafadan hikayeler yazılarak hem de. örneğin;

--spoiler--
geçen bi ark var, taso oynuoz, üttü bu çocuk beni, bende dövdüm bunu, sonra bu bana çitos aldı 2 paket, barıştık. nse işte bi gün gezioz orda burda, dedim ben oww metronun merdivenlerde amma dik ve uzun, dehşet kayılır burda dedim. o da dediki, "olm manyakmısn psiko herif gelen geçen bisürü kişi war çarparız", ama ben naptım, dinlemedm, kaydm. ve o an, sanki ağır çekim idi. evet para bastığımdan mütevellit, hayatımda hollywood efektlerinden enstantaneler görmek mümkün, herneyse. işte orda bi kız wardı, balıklama olarak dalmış bulundum, elindede çantası wardı, üstünde "hello kitty" resmi vardı böyle pembe beyaz kedili filan, sonra baktı, bişiler dedi, ama o an, gözümü çantadan alamıyordum. naptım bende, çantayı aldım kaçtım. sonra yukardan -afedersiniz- denyonun birisi atladı tepeme ben kaçarken, çantayı kaptı elimden... döndüm baktım ve, evet, bu bir, bu bir... nayııır
--spoiler--

sonrasında oynayan diğer birisi, o çantayı hırsızın elinden alan adam olarak devam eder, gibi.
söylemesi zevkle beklenen alet. ar-pi-ciii !!!...
battlefield bad company 2'de komik bir sahneye konu olmuş silahtır. pasifist, helikopter pilotu flynn elinde rpg olan bir düşmanı rahat tavırlarla gösterip "hey şuna bakın ha" derken asıl adamımız haggard ve tayfası lan rpg geliyo lan diye dellenmektedir. flynn usta bir hareketle helikoptere manevra yaptırır ve "merak etmeyin ucuz rus rpg leri atlatılması kolaydır" der. komiktir şirindir falan işte...
Call of duty de üzerinize atılan rpgden sonra başka bir askerin arpiciiii! Diye bağırmasıdır.
patlamanın gerçekleşmesi için yaklaşık 18 metre ihtiyaç duyar. eğer rpg ile aranızda 18 metreden az varsa patla olmaz, sadece içinizde büyük bir boşluk oluşur.
call Of duty modern warfare 4 te, türk serverlarında kullanımı yasak olan roket atar kısa ismi rpg .
Yaratıcılığınızı ve kelime dağarcığınızı geliştiren oyun türü.
fena sıkıldığım oyun türü. ne skyrim ne fallout hiç birini sevemedim. kaliteli oyunlar oldukları bariz belli ama yok arkadaş, hiç zevk alamıyorum.
Open World olan güzel senaryolara sahip oyunlar ama nedense bana hiç FPS oyunlarının tadını veremediler.Ne bilim bir kaç saat sonra sanki işkence zoruyla oynatıyorlarmış gibi oluyor.

Örnek vericek olursam Skyrim en iyisi diyebiliriz lafım yok.Ama oynadıkdan bir gün sonra mantığı ve mekanikleri çözüyorsunuz eğer konu zaten rpg olduğu için çok derinsel bakmasınızda yüzeysel bir şekilde kimsenin tanımadığı biri her şey olabiliyor yada olabiliyorsunuz.
çocukluğum boyunca, batı rpg oyunları yerine japon rpg'lerini tercih etmiş olan benim için gayet zevkli bir oyun türüdür.

japon rpg'lerinin çoğu batıya ulaşamıyor ve dünyanın diğer bölgelerindeki oyuncular bu oyunlardan mahrum kalıyorlar.

örneğin ps3 ve ps4'lerde bulunan, ps oyun konsolunuza içerik satın alıp, dijital olarak indirebileceğiniz ps store'da türkiye hesabı açarsanız bu oyunlara sahip olamazsınız. ancak hong kong, japonya hesapları açarsanız bu rpg'lere göz atıp satın alabilirsiniz.