bugün

Kötü oynadığında veya ekstra para için artistlik yaptığında küfür edilebilecek insan formu. Milyonlar kazanan adama küfredilir, bu gayet ifade özgürlüğü dahilindedir. inanmayan amerikan ifade özgürlüğü hukukunun kurucu davalarından olan new york times vs sullivan davası'na (1964) bakar. Buradan örnek vermiyorum çünkü burada ifade özgürlüğü falan yok.

Aynı şekilde yöneticiye de küfür ederim, aptal aptal transferler yapacaksın, 1 milyonluk adama 5 milyon vereceksin, biz kulüple yatıp kalkarken sen tatilden dönmeyeceksin, ondan sonra vay efendim bana küfrettiler. iyi yaptılar, kendini kulübe adamayacaktın başına geçmeseydin o zaman.

Ha, ben bu küfürleri ettikten sonra yönetici/futbolcu rahatsızsa bana dava açar, mahkemede hesaplaşırız. Yönetim/futbolcu yanlısı linççi pezevenkleri ilgilendirmez, zira sezon sonu kulüp 4. olduğunda hepiniz hesabınızı kapatıp gidiyorsunuz.

Futbolcuya da yöneticiye de küfür ederim, bu futbolcu/yöneticiyle benim aramdadır, sizi ilgilendirmez. Aq yalakları.
toplumun en düşük seviyesinden gelmektedirler.
milyon dolarlar alıp trip attığı için oynamayan hakkını vermeyen tiplerdir. cebindeki son parasını maç biletine veren taraftarı çileden çıkarınca ama onlar da insan denilerek savunulur. ee hacı bunların bir bok yapmadığı halde aldığı milyon dolarlar ne olacak? kimse hesap sormayacak mı? evet.
geneli paragöz, köylü ayak takımı, cahil kalmış, giyinmesini konuşmasını oturmasını kalkmasını bilmeyen köylülerdir.

ama bunlara dünya para verirler. bir de bunlar takımlarında ön plana çıkarlar. oysa bu adam üç kuruşa o takımı satar. gider başka takımın amblemini öper. hiç bir futbolcuyu takımınızıdan daha çok sevmeyin. ya da ona ihtiyacı varmış sanmayın.
bir forma için emek veren kişidir. ne yazık ki kazma, çöp gibi ithamlara maruz kalıyor başarısız olunca. özellikle bu çöp sıfatını çok sık kullanmaya başlayan türk futbol seyircisine sormak gerekir: biri aynı sıfatı sizin için kullansa hoşunuza gider miydi ?
en kısa sürede bu kullanımın azaltılıp bitmesini temenni ederim.
Futbol oynaması beklenen kişidir. Bugünkü (4 ocak beşiktaş-galatasaray) futbola bakarsak beşiktaş'ta futbolcu yoktur.

Not: beşiktaşlıyım.
muhtemelen en güzel yanı doğum gününün kulüp tesislerinde tüm takım arkadaşlarınla birlikte basına açık şekilde kutlanması olan mesleği icra eden kişi.*
iyi para kazandıran meslektir. erkek evladı olan anne ve babalar yerinizde olsam 7-8 yaşından itibaren futbol okuluna gönderirim. en kötü 2.ligde 3.ligde bile oynasa bir mühendisten daha iyi kazanır hem de sevdiği işi yapar.
sahada kazanmak dışında hiçbir şeyi düşünmeyen insanlar. normal bir insanın sokakta yapmaya utandığı şeyleri sahada çok normalmiş gibi yapabiliyorlar çünkü. tükürmek ve sümkürmek* gibi. hayatlarına en çok özenilen insanlar arasında da bulunurlar genelde.
hilesiz, kendi emeğiyle ve azmiyle sahada top koşturan.
ezik ailelerin oğlum futbolcu olsun diye yanıp tutuştuğu meslek. sonra allahım inşallah futbolcu olur dedikleri meslek. herşeyi para olmuş kro ailelerin çocuklarına uygun gördüğü meslek türü. genelde de muhafazakar, başı bağlı tipsiz teyzelerin oğullarının götüne başına bakmadan klüplere yollamaları ayrı bir olaydır. futbolcular genelde gerçekten de kro olur. kesin bir tabirle rahatından %70'i tam bir maldır. ancak unutulmamalıdır ki futbolcu o paraları zorla almamaktadır. ona para verenler bu zengin pis para döndüren iğrenç yaratıklar olan kimi işadamlarıdır.
küçükken çoğu çocuğun hayalidir..
saha kenarında umarsızca şortunu değiştirerek yüreklerimizi titreten kişidir.

görsel
senelik 2 3 trilyon kaldırıp maç başınada 10 milyar gibi ücret alana futbolcu denir.
yetiştiği mecranın, kasvetini, sıkıntı yumağını kimlik kazandığı yeşil sahalara sirayet ettiren, olanaksızlıklar içindeki kemiksiz gıda hayatına sitemi, aktif olarak sahneye çıktığı dönemde kemikle sesi bir arada sunarak yansıtan meslek üyeleridir. diğer bir nokta ise aile yaşantılarının, kendilerinin yaşayamadığı hayatı evlatlarına yaşatmanın mutluluğunu sağladıklarından mütevellit sorunsuz ve sağlıklı olmasıdır.
(bkz: sabri sarıoğlu)
bende bir önyargı var ama sadık olmaması muhtemeldir. uzun süreli, ciddi ve kalıcı ilişki bekleyemezsiniz gibime geliyor. en güzel uzak durmak.
(bkz: overrated)
küçükken neredeyse tüm erkek bireylerin hayalinde olan mesleklerden biridir. hele bazen fazla gaza gelip, mahalle arası maçlarda performasınız göz dolurursa, dünya kupası finali oynamış kadar memnun eden meslektir.
tr için konuşmak gerekirse çoğu cahildir.
yeni yasalarla beraber tadı kaçan meslektir. gençlerimizi heveslendirmemek gerekmetedir.

--spoiler--
+bizim oğlan pilot oldu primlerle ayda 17bin alıyor
-belliydi zaten senin oğlan okuyacaktı..
+ayy evet şekerim çok çalıştı özel dersler özel hocalar dershaneler derken anca bu kadar oldu
+seninki ne yapıyor şekerim topcu mu olmuştu ne*
-evet xspor da oynuyor oda primlerle senin oğlan kadar alıyor
+prim ?@!^#

--spoiler--
genelleme yapmak istemiyorum ama şu an sanırım karabükspor'lu futbolcular ile aynı kattayım, bu kadar görgüsüzü bir arada görmemiştim. diğer tüm hal ve hareketlerini geçtim bir kere otelde tek sen yoksun, koridorların bir ucundan diğer ucuna bağırmamalısın, hadi bir kere oldu, her dakika hepiniz birbirinize ne kadar çok şey söylüyorsunuz öyle arkadaş. ben dinlemek zorunda mıyım? ben de yorgunum dinleniyorum belki mesai yaptım, senin ertesi gün maçın varken otelde 22 den sonra çıt çıksa şikayet edersin, sen niye maçın olmadığında fütursuzca odanda tepinip duvarlara masalara vurup (ne amaçlaysa) koridora çıkıp koridorun sonundaki odaya gitmeye bile üşenip ali abiiiii ali abiiiii benim dizlikler nerdee diye bagırıp adama sesini duyurup kapıyı açtırıyorsun? yan odanda uyuyan ne olacak? hadi aranızdan bir kişi yapsa uyaralım, 3 kişi yapsa şikayet edelim 10 kişi yapsa bela okuyalım be kardeşim 27 kişilik kafilesiniz bi taneniz de mi insan değil hepiniz mi şerefsiz görgüsüz gerizekalı cahilsiniz? hangi birinizle tartışalım hangi birinizi şikayet edelim? bu kadar görgüsüzlüğe şahit olmak ciddi hayat tecrübesi, sağolun nasip ettiğiniz için Allah cezanızı versin.
sabridir. gerisi yalandır.
bu vesile ile 32 adet entry içinde sabrinin adının tek sefer geçmesini kınıyorum.
benim için futbolcu ismail köybaşı' dır. Hastalanır, oyundan çıkmayı reddeder. Yüreğini ortaya koyar. Yine elmander' dir benim için futbolcu, sabri sarıoğlu' dur. 90 dakika savaşırlar. Alex' tir, savaşçıların mücadelesinin olumlu sonuçlanmasını sağlar. goller atar, asist yapar. Drogba' dır, yırtıcı forvettir. Uzar, gider.
heleki amatör kluplerde oynayıp bir yere gelememiş, 27 yaş sorunsalından sonra psikolojisi bozulmuş spor kişisi.